Kosma II Medyceusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Cosimo II de' Medici)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kosma II de’ Medici
ilustracja
wizerunek herbu
Wielki książę Toskanii
Okres panowania od 1609
do 28 lutego 1621
Dane biograficzne
Dynastia Medyceusze
Data urodzenia 12 maja 1590
Data śmierci 28 lutego 1621
Ojciec Ferdynand I Medyceusz
Matka Krystyna Lotaryńska
Żona Maria Magdalena Austriaczka
Dzieci Maria Krystyna,
Ferdynand II,
Giancarlo,
Małgorzata,
Matteo,
Franciszek,
Anna,
Leopold

Cosimo II de’ Medici (ur. 12 maja 1590, zm. 28 lutego 1621) – wielki książę Toskanii, panujący w latach 16091621.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Cristofano Allori: Kosma II

Kosma urodził się jako najstarszy syn wielkiego księcia Toskanii Ferdynanda I i Krystyny Lotaryńskiej. Będąc następcą książęcego tronu miał zapewnioną najlepszą edukację: za sprawą jego ojca w latach 16051608 jego wychowawcą był Galileusz. W roku 1608 książę Ferdynand zaaranżował jego małżeństwo z arcyksiężniczką Marią Magdaleną Habsburg, córką arcyksięcia Karola II Styryjskiego. Książęca para doczekała się ośmiorga dzieci, w tym następcy toskańskiego tronu, arcyksiężnej Austrii, księżnej Parmy oraz dwóch kardynałów.

Ojciec księcia Kosmy zmarł w 1609 roku. Z powodu słabego zdrowia Kosma nie był w stanie brać aktywnego udziału w rządzeniu swym księstwem. W 1610 roku Galileusz poświęcił swe dzieło Siderus Nuncius swemu dawnemu wychowankowi. Odkryte wtedy cztery księżyce Jowisza astronom nazwał gwiazdami medycejskimi ku czci Kosmy i jego trzech braci. Obecnie rzeczone księżyce nazywane są galileuszowymi. Jawne uznanie przez Galileusza heliocentrycznej teorii Mikołaja Kopernika doprowadziło do skazania go przez Trybunał Rzymskiej Inkwizycji na dożywotni areszt domowy który spędził min. w willi Medyceuszów w Pincio.

Wielki książę znacząco rozbudował flotę Wielkiego Księstwa. Zmarł 28 lutego 1628 roku na gruźlicę. Jego następcą został nieletni syn, książę Ferdynand II. Zgodnie z życzeniem księcia Kosmy po jego śmierci regencję w księstwie sprawowała jego matka i żona.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

19 października 1608 roku, poślubił Marię Magdalenę Austriaczkę, z którą miał ośmioro dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]