Costa Brava

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Costa Brava (pol. Dzikie wybrzeże, Urwiste wybrzeże) – region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii (w granicach administracyjnych Katalonii), rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz terminu "Costa Brava" użył kataloński dziennikarz, poeta i polityk Ferran Agulló i Vidal w artykule poświęconym walorom turystycznym tej części wybrzeża, opublikowanym 12 września 1908 na łamach nieistniejącego już barcelońskiego dziennika La Veu de Catalunya)[1]. Nazwa jednak przyjęła się dopiero w latach 60. XX wieku, w czasie upowszechnienia się turystyki wakacyjnej w tym regionie. Odtąd pojęcie to funkcjonuje oficjalnie i występuje we wszystkich materiałach promocyjnych, dotyczących tego odcinka wybrzeża[2].

Przynależność administracyjna[edytuj | edytuj kod]

Costa Brava jest w całości zlokalizowana w granicach administracyjnych Prowincji Girona[3] we wspólnocie autonomicznej Katalonii. Jej północna część leży w comarce Alt Empordà[4], środkowa – w comarce Baix Empordà, a południowa – w comarce Selva.

Granice[edytuj | edytuj kod]

Właściwa Costa Brava obejmuje 214-kilometrowy fragment wybrzeża od Portbou przy granicy z Francją do ujścia rzeki Tordera (na południe od Blanes). W szerszym ujęciu, do tego regionu turystycznego, poza właściwą Costa Bravą zalicza się również wszystkie kurorty, położone na Costa del Maresme.

Kurorty[5][6][7][edytuj | edytuj kod]

Comarca Alt Empordà:

Comarca Baix Empordà:

Comarca Selva:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]