Costa Brava

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Costa Brava (pol. Dzikie wybrzeże, Urwiste wybrzeże) – region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii (w granicach administracyjnych Katalonii), rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego.

Nazwa[edytuj]

Pierwszy raz terminu "Costa Brava" użył kataloński dziennikarz, poeta i polityk Ferran Agulló i Vidal w swym artykule poświęconym walorom turystycznym tej części wybrzeża (artykuł opublikowano 12 września 1908 na łamach nieistniejącego już barcelońskiego dziennika La Veu de Catalunya)[1]. Do rozpropagowania nazwy doszło jednak dopiero w latach 60. XX wieku, w czasie upowszechnienia się turystyki wakacyjnej w tym regionie. Od tej pory pojęcie to funkcjonuje oficjalnie i występuje we wszystkich materiałach promocyjnych, dotyczących tego odcinka wybrzeża[2].

Przynależność administracyjna[edytuj]

Costa Brava jest w całości zlokalizowana w granicach administracyjnych Prowincji Girona[3] we wspólnocie autonomicznej Katalonii. Jej północna część leży w comarce Alt Empordà[4], środkowa – w comarce Baix Empordà, a południowa – w comarce Selva.

Granice[edytuj]

Właściwa Costa Brava obejmuje 214-kilometrowy fragment wybrzeża od Portbou przy granicy z Francją do ujścia rzeki Tordera (na południe od Blanes). W szerszym ujęciu, do tego regionu turystycznego – poza właściwą Costa Bravą – zalicza się również wszystkie kurorty, położone na Costa del Maresme.

Kurorty[5][6][7][edytuj]

Comarca Alt Empordà:

Comarca Baix Empordà:

Comarca Selva:

Bibliografia[edytuj]

Przypisy