Costa Coffee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Costa Coffee
Logo
ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Siedziba Dunstable
Data założenia 1971
Forma prawna jednostka zależna
brak współrzędnych
Strona internetowa
Kawiarnia Costa Coffee w Warszawie w Galerii Mokotów
Barista w kawiarni Costa Coffee
Kawa w Costa Coffee
Kawiarnia Costa Coffee w Warszawie w Galerii Mokotów
Barista of the Year 2013

Costa Coffee – brytyjska sieć kawiarni z siedzibą w Dunstable (hrabstwo Bedfordshire, Anglia). Największa w Wielkiej Brytanii i druga co do wielkości na świecie (po sieci Starbucks).

Powstała w 1971 roku w Londynie, z inicjatywy dwóch braci pochodzących z Włoch – Sergio i Bruno Costa. W 1995 roku firma została wykupiona przez brytyjskie przedsiębiorstwo Whitbread. Obecnie posiada ponad 3000 kawiarni w 30 krajach, z czego blisko 1800 znajduje się w Wielkiej Brytanii. W roku finansowym 2013/2014 Costa zanotowała sprzedaż na poziomie 109,8 mln funtów[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1971 roku bracia Bruno i Sergio Costa otworzyli w Londynie palarnię kawy, która dostarczała kawę do lokalnych firm cateringowych oraz wielu kawiarni. W 1978 roku w centralniej dzielnicy Londynu Vauxhall otworzyli pierwszą kawiarnię przy Vauxhall Bridge Road. W 1995 roku firma została przejęta przez Whitbread PLC, stając się spółką całkowicie zależną[2]. W 2009 roku w Cardiff firma świętowała otwarcie tysięcznej firmy. W grudniu tego samego roku, firma zostałą właścicielem sieci Coffeeheaven, którą wykupiła za kwotę 36 milionów funtów, jednocześnie otwierając w swojej sieci 79 kawiarni w Europie Środkowej i Wschodniej.[3] Pierwszy bar kawowy firmy Costa Caffee na rynku międzynarodowym powstał w Dubaju w 1999 roku.

Dziś kilkaset metrów od miejsca (na Old Paradise Street), w którym początkowo parzono kawę znajduje się palarnia produkująca kawę dla wszystkich kawiarni sieci COSTA na całym świecie.

Costa Coffee na świecie[edytuj | edytuj kod]

Costa posiada blisko 3000 kawiarni zlokalizowanych w ponad 30 krajach, z czego około 1800 w Wielkiej Brytanii[4]. Kawiarnie Costy można znaleźć na lotniskach i stacjach kolejowych, w księgarniach Waterstone's, WH Smith, hotelach Mariott, kinach Odeon, sklepach Homebase, Tesco, Pizza Hut, a także w różnych miejscach pracy. Największa kawiarnia Costa znajduje się w Dubaju i może pomieścić 320 osób.

Kraje, w których Costa Coffee posiada kawiarnie


Costa Coffee w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Operatorem Costa Coffee w Polsce jest CHI Polska, dawny założyciel sieci Coffeeheaven, która jest obecna na polskim rynku od 1999 roku. W 2009 r. koncern Whitbread, właściciel sieci Costa Coffee przejął CHI Polska. Od końca 2012 spółka zaczęła zmieniać nazwę kawiarń na Costa by Coffeeheaven, łącząc przy tym ofertę obu sieci. Na wiosnę 2014 r. CHI Polska rozpoczęła proces całkowitego rebrandingu. Kawiarnie sieci Coffeeheaven zmieniają stopniowo nazwę na Costa Coffee[5].

Produkty[edytuj | edytuj kod]

W kawiarniach Costa Coffee wszystkie kawy przygotowywane są na bazie mieszanki Mocha Italia. Sieć oferuje klasyczne kawy, takie jak Cappuccino, Americano, Corto oraz sezonowe napoje kawowe[6]. Oprócz klasycznej oferty, klient ma możliwość zamówienia kawy bezkofeinowej, na bazie napoju sojowego, kokosowo-sojowego, migdałowego lub bez laktozy, a także z dodatkami takimi jak m.in. bita śmietana. W ofercie Costa Coffee znajdują się również wybrane Chai Latte oraz szereg innych napojów na bazie kawy oraz herbaty. Ponadto w sprzedaży dostępne są produkty takie jak ciastka, torty, a także menu śniadaniowe i lunchowe[7].

Wszystkie ziarna wchodzące w skład mieszanki Mocha Italia pochodzą z upraw certyfikowanych przez Rainforest Alliance[8].

Fundacja Costa[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku została założona Fundacja Costa – organizacja charytatywna, której zadaniem jest poprawa warunków życia plantatorów kawy w takich krajach, jak Kolumbia, Kostaryka, Etiopia, Gwatemala, Uganda i Wietnam. Głównym celem Fundacji jest zapewnienie dostępu do edukacji dzieciom plantatorów kawy. Projekty te koncentrują się na zapewnieniu budynków i wyposażenia szkół, obejmują budowę studni, oszczędzając w ten sposób rodzinom wysiłku chodzenia nawet 5 km po wodę. COSTA inwestuje także w programy żywieniowe, przeznaczając ziemię pod uprawy i ucząc społeczność, jak uprawiać plony niezbędne do wyżywienia rodzin. Do tej pory wybudowano ponad 40 szkół w 8 krajach, na 3 kontynentach[9].

Barista of the Year[edytuj | edytuj kod]

Bariści Costa Coffee podnoszą swoje kwalifikacje podczas udziału w cyklicznych Akademiach Kawowych. Najlepsi mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w międzynarodowym konkursie Barista of the Year (BOY), organizowanym nieprzerwanie od 2006 roku. Każdego roku około 1000 Baristów uczestniczy w mistrzostwach. W 2014 roku finał europejski mistrzostw Barista of the Year został po raz pierwszy zorganizowany w Polsce, w Warszawie[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Whitbread Fact Sheet.
  2. Whitbread to double Costa coffee chain (ang.). Independent. [dostęp 2012-02-06].
  3. Whitbread’s Costa Coffee Agrees Coffeeheaven Acquisition (ang.). Proactiveinvestors.co.uk. [dostęp 2012-02-06].
  4. Informacje pochodzą z Fact Sheet COSTA COFFEE: http://www.whitbread.co.uk/content/dam/whitbread/pdfs/media/factsheets/17June2014/Costa%20Fact%20Sheet%20WK13%201415.pdf.
  5. Rozpoczyna się rebranding Coffeeheaven na Costa Coffee (pol.). Stowarzyszenie Marketingu Bezpośredniego, 2014-03-05. [dostęp 2014-09-05].
  6. Kawy w Costa Coffee https://costacoffee.pl/costa-coffee/our-coffee.
  7. Costa Coffee | Kawiarnia z serca Londynu, costacoffee.pl [dostęp 2020-07-08].
  8. Rainforest Alliance https://www.costa.co.uk/responsibility/rainforest-alliance/.
  9. The Costa Foundation Charity | Costa Coffee, costa.co.uk [dostęp 2017-11-15] (ang.).
  10. Baristia – Costa Coffee, costacoffee.ae [dostęp 2017-11-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]