Przejdź do zawartości

Cotton Mather

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cotton Mather
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

12 lutego 1663
Boston

Data i miejsce śmierci

13 lutego 1728
Boston

Miejsce pochówku ?
Wyznanie

protestantyzm

podpis

Cotton Mather (ur. 12 lutego 1663 w Bostonie, zm. 13 lutego 1728 tamże) – amerykański teolog protestancki, historyk i pisarz[1][2].

Był jednym z najwszechstronniej wykształconych ludzi epoki. Został pierwszym Amerykaninem przyjętym do Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Był autorem prac z dziedziny filozofii, medycyny, polityki i historii. Opublikował ponad 400 prac[1]. Często posługiwał się formą eseju, kazania, rozprawy naukowej, bajki. Brał udział w słynnych procesach czarownic z Salem, które opisał w The Wonders of The Invisible World (1693). Był też autorem słynnego dzieła Magnalia Christi Americana (1702), ukazującego heroiczną przeszłość Nowej Anglii, które odegrało ważną rolę w kształtowaniu się amerykańskiej świadomości narodowej[1].

Prywatnie miał trzy żony, Abigail Phillips, Elizabeth Clark Hubbard i Lydię Lee George, i w sumie piętnaścioro dzieci, ale tylko dwoje z nich go przeżyło[1].

Mather zaangażował się w propagowanie szczepień przeciwko czarnej ospie, która w 1721 nawiedziła zamieszkiwany przez niego Boston. Mężczyzna wykorzystywał wówczas w swych badaniach metodę wariolacji, polegającą na nakłuciu krosty u chorego i wyciągnięciu ropy, którą następnie wprowadzano przez nacięcie na ciele zdrowej osoby. Spośród osób poddanych tej metodzie odnotowano tylko 2% zgonów, z kolei u wszystkich, którzy zachorowali na ospę liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 15%[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Cotton Mather, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2017-05-11] (ang.).
  2. Cotton Mather Biography. notablebiographies.com. [dostęp 2017-05-11]. (ang.).
  3. Szukając lekarstwa, [w:] Richard Conniff, Jak zmieniły nas pandemie, „National Geographic Polska”, 8/2020, Warszawa, ISSN 1507-5966.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Pisarze świata. Słownik encyklopedyczny, wyd. PWN, 1999