Coudenhove-Kalergi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maximilian von Coudenhove
Max von Coudenhove
Marie Nesselrode
Marie Kalergi
Mitsuko Aoyama
Richard Nikolaus von Coudenhove-Kalergi

Coudenhove-Kalergiczeska rodzina arystokratyczna, za której założycieli uważa się Franza Codenhove, który w 1790 r. otrzymał tytuł reichsgrafa oraz jego żonę Marię Kalergis.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Coudenhove – stara rodzina rycerska, pochodząca z Brabancji, za której protoplastę uważa się Geralda I de Codenhove (zm. 1259). Podczas rewolucji niderlandzkiej w 2. połowie XVI w. skierowanej przeciwko Habsburgom przenieśli się do Flandrii.

Kalergis – wywodzili się od Nicefora II Fokasa, cesarza bizantyńskiego we wczesnym średniowieczu[potrzebny przypis] oraz szlachty z Krety. Początkowo ród nazywał się Kalergis (później skrócone do formy Kalergi) w XIII w. Nazwisko to wywodziło się od słów: kalon (piękny) i ergon (akcja).

Obie rodziny zostały połączone 27 czerwca 1857 w Paryżu, podczas gdy Franz Coudenhove pojął za żonę Marię Kalergi, jedyną córkę mecenaski i pianistki, Marie Nesselrode i jej męża Johanna (Jana Kalergi). Wszystkie dobra obu rodzin uległy także połączeniu. Franz i Maria mieli wspólnie sześcioro dzieci, w tym Heinricha, który za zezwoleniem cesarza Franciszka Józefa rozszerzył nazwisko na dwuczłonowe[1].

Do rodziny należały m.in.: Zamek Kunštát i Dalečín.

Ważniejsi przedstawiciele[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Ronsperg, (czes. Poběžovice). [dostęp 2010-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-28)].
  2. Strona Michaela Coudenhove-Kalergi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]