Coupé

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowe nadwozie coupé – Peugeot 406 Coupé
Typowe nadwozie coupé – cabrio – Volkswagen Eos
Samochód o bardzo rzadkim nadwoziu coupé hardtop – Ford Mustang
Nowatorskie nadwozie będące połączeniem coupé i sedana – Mercedes-Benz W219
FSO Polonez Coupé – polski samochód coupé

Coupé (z fr. – „ucięty”) – rodzaj nadwozia samochodowego, z dwoma, czterema lub rzadziej pięcioma miejscami siedzącymi i z jedną parą drzwi[1]. Najczęściej jest to nadwozie dwubryłowe typu fastback. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.

 • Coupé
  • nadwozie dwudrzwiowe, od 2 do 4 miejsc siedzących. Bardzo często spotyka się układ siedzeń 2+2, czyli 2 normalnych rozmiarów fotele z przodu, a z tyłu nieduża kanapa, praktycznie tylko dla dzieci ze względu na bardzo małą przestrzeń na nogi (np.: Porsche 911).
  • niektórzy, włącznie z producentami, próbują do tej kategorii zaliczyć również Mercedes-Benz CLS i Aston Martin Rapide, będące jednak w istocie sportowymi sedanem i liftbackiem.
 • Coupé Cabrio
  • nadwozie dwudrzwiowe, od 2 do 4 miejsc siedzących. Charakteryzuje się sztywnym, wieloczęściowym, składanym dachem chowanym w bagażniku. W zależności od tego czy dach jest złożony czy rozłożony, otrzymujemy kabriolet lub coupé. (np.: Peugeot 207 CC, Volkswagen Eos).
 • Hardtop Coupé
  • Hardtop (ang.twardy dach) oznacza sztywny, nakładany, bądź zamontowany na stałe dach, często odróżniający się fakturą (materiałem z jakiego jest wykonany) od reszty nadwozia. Ze względu na jego budowę, nadwozie to charakteryzuje się brakiem słupków pomiędzy bocznymi oknami. Hardtop Coupé ma dach zamontowany na stałe, dziś ten rodzaj nadwozia jest rzadko spotykany (np.: Porsche 356 B Hardtop).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Samochód od A do Z: Leksykon Technika motoryzacyjna. Warszawa: Axel Springer Polska, s. 17.