Court show

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Court show – gatunek serialu fabularno-dokumentalnego, który stanowi inscenizację rozprawy sądowej. Udział w nim biorą: autentyczni prawnicy, statyści wcielający się w role oskarżonych i świadków oraz publiczność. Celem tego typu audycji telewizyjnych jest przybliżenie wiedzy dotyczącej ogólnego przebiegu rozpraw sądowych.

Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że seriale takie mogą pozytywnie wpływać na umiejętności ławników (sędziów przysięgłych[a]), mogą jednak również oddziaływać negatywnie, wypaczając u widzów rzeczywisty obraz spraw i sal sądowych[1].

Programy należące do tego gatunku zyskały znaczną popularność w Europie; w Niemczech są wyświetlane przeważnie po południu[2]. Najwięcej tego typu programów produkuje się w Stanach Zjednoczonych, z których jeden, Sędzia Judy, był nadawany w Polsce w ramówce TV Puls.

W Polsce serialami tego typu są: Sędzia Anna Maria Wesołowska, Sąd rodzinny (oba zostały zdjęte z anteny w 2011 roku), Czyja wina? oraz Werdykt[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W USA takim sędzią może być każdy obywatel, nawet bez elementarnej znajomości prawa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kimberliane Podlas: Please adjust your signal: How television's syndicated courtrooms bias our juror citizenry, "American Business Law Journal" 2001.
  2. Nowy court show wiosną w TVN. wirtualnemedia.pl, 17 stycznia 2008.
  3. Kolejne kasacje. swiatseriali.pl. [dostęp 2011-12-11].