Cragganmore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cragganmore Distillery
Ilustracja
Wejście do destylarni Cragganmore
Państwo

 Wielka Brytania

Region

Speyside

Właściciel

Diageo

Założona

1869

Przez

John Smith

Status

czynna

Źródło wody

Wzgórze Craggan More

Cragganmore Distillery – destylarnia single malt whisky, znajdująca się we wsi Ballindalloch, hrabstwie Banffshire w Szkocji. Rejon Speyside, w którym mieści się gorzelnia, to miejsce, w którym skupionych jest najwięcej producentów whisky.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cragganmore założona została w 1869 przez Johna Smitha, o którym mówi się, że był najbardziej doświadczonym gorzelnikiem swoich czasów[1]. Miał już za sobą zarządzanie takimi destylarniami jak Macallan, Glenlivet, Glenfarclas czy Wishaw. Smith wybrał taką właśnie lokalizację ze względu na bliskość wód Craggan burn oraz ze względu przebiegającą nieopodal linę kolejową Strathspey.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Alembiki używane podczas drugiej destylacji whisky Cragganmore są bardzo nietypowe, ponieważ są stosunkowo niskie oraz posiadają płaski szczyt. Taki kształt alembików ma znaczący wpływ na końcowy smak i zapach produktu.

Butelkowanie[edytuj | edytuj kod]

Butelkowanie single malt rozpoczęło się na większą skalę dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku, stąd niewielka tradycja i różnorodność oferowanych na rynku wersji rocznikowych[2]. Po przejęciu przez United Distillers marka Cragganmore została włączona do zestawu Classic Malts of Scotland, co znacznie podniosło jej popularność.

Destylarnia Cragganmore należy również do Scotland's Malt Whisky Trail.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cragganmore | Scotch Whisky, www.scotchwhisky.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-27] (ang.).
  2. Welcome to Facebook - Log In, Sign Up or Learn More. [dostęp 2008-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-23)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]