Craig Emerson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Craig Emerson
Craig Emerson, Telstra Business Awards 2009.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1954
Baradine
Australia Minister handlu
Okres od 14 września 2010
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Stephen Smith

Craig Emerson (ur. 15 listopada 1954 w Baradine, Nowa Południowa Walia) – australijski ekonomista i polityk, członek Australijskiej Partii Pracy. Od 14 września 2010 jest członkiem gabinetu Julii Gillard, gdzie pełni urząd ministra handlu. Od 22 lutego 2012 jest także tymczasowym ministrem spraw zagranicznych.

Ukończył studia na University of Sydney, a następnie obronił doktorat z ekonomii na Australian National University. Karierę zawodową rozpoczynał w ONZ, gdzie był analitykiem ekonomicznym. Następnie podjął pracę dla australijskiego rządu federalnego, gdzie był doradcą ekonomicznym dwóch ministrów, a w końcu samego premiera Boba Hawke'a. Pełnił też rolę jednego z szefów służby cywilnej w Departamencie Premiera i Gabinetu (który jest australijskim odpowiednikiem polskiej Kancelarii Premiera). W 1990 przeniósł się do Brisbane, gdzie został szefem służby cywilnej w ministerstwie środowiska stanu Queensland, a następnie szefem agencji zarządzającej transportem publicznym w południowo-wschodniej (najbardziej zaludnionej) części tego stanu.

W 1998 z urzędnika zmienił się w polityka, gdy uzyskał mandat w federalnej Izbie Reprezentantów z okręgu Rankin, sprawował go do 2013 roku[1]. W 2001 po raz pierwszy znalazł się w gabinecie cieni, gdzie pełnił szereg stanowisk. Gdy ALP przejęła władzę w 2007, został ministrem (ale w randze poniżej członka gabinetu) odpowiadającym za kwestie małych przedsiębiorstw, zamówień publicznych i sektora usług. Później objął pieczę także nad sprawami polityki konkurencji i ochrony konsumentów. We wrześniu 2010 premier Julia Gillard awansowała go na członka gabinetu i mianowała ministrem handlu. Na tym stanowisku odpowiadał za kierowanie zagraniczną polityką ekonomiczną Australii. Po rezygnacji Kevina Rudda w lutym 2012 przejął dodatkowo kierowanie dyplomacja.

Przypisy

  1. Profile of the electoral division of Wannon (Vic) (ang.). Australian Electoral Commission. [dostęp 2016-09-23].

Linki zewnętrzne[edytuj]