Crash Bandicoot 3: Warped

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crash Bandicoot 3: Warped (Wypaczenie)
Producent Naughty Dog
Wydawca Sony Computer Entertainment
Seria gier Crash Bandicoot
Data wydania Am. Płn.: 31 października 1998
Eu: 13 grudnia 1998
Jpn: 17 grudnia 1998
Gatunek Gra platformowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Playstation
Nośniki CD

Crash Bandicoot 3: Warped (Wypaczenie)gra platformowa produkcji Naughty Dog wydana w 1998 roku na konsolę Playstation, trzecia z cyklu Crash Bandicoot i jednocześnie ostatnia platformowa na PSX/PSOne (kolejne części były już tylko wyścigami).

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Ogólne założenia[edytuj | edytuj kod]

Celem gry jest zebranie kryształów (Crystals) przez tytułowego bohatera – Crasha i jego siostrę – Coco Bandicoot, zanim uczynią to ich wrogowie.

System, podobnie jak w poprzednich częściach, opiera się na dwóch trybach gry: poziomach i centrum dowodzenia, zwanym Time Twister, podzielonym na pięć sekcji. W każdej z nich znajduje się pięć poziomów, które przenoszą gracza w różne miejsca i okresy historii, a także jeden boss. Na początku gry jest dostępna tylko jedna sekcja, jednak przejście wszystkich poziomów w danej sekcji i pokonanie bossa odblokowuje kolejne. Większość poziomów opiera się na znanym z poprzednich części cyklu schemacie podążania ścieżką. Kilka z nich wymaga jednak od gracza sterowania samolotem, motorówką, jazdy na tygrysie czy wygrania wyścigu motocyklowego. Inną nowością są zdolności, które Crash zdobywa po pokonaniu każdego bossa – są to (w kolejności ich uzyskiwania): silniejszy skok na brzuch, podwójny skok, szybszy bieg, dłuższy wirowy atak i bazooka wystrzeliwująca owoce Wumpa. Crash Bandicoot 3 wykorzystuje także możliwości nowego wówczas kontrolera DualShock, często używając wibracji.

Gra składa się łącznie z 30 poziomów, nie wliczając w to bossów i dwóch poziomów specjalnych. Zdobywając na każdym poziomie jeden klejnot i jeden relikt, można ukończyć grę w 104%. Zaś kiedy gracz dodatkowo zdobędzie platynowe i złote relikty ze wszystkich poziomów, otrzymuje od Coco dodatkowy Gem i kończy wówczas grę w 105%.

Bossowie[edytuj | edytuj kod]

  • Tiny Tiger – umięśniony tygrys znany z poprzedniej części przygód Crasha. Tym razem walka toczy się na gladiatorskiej arenie. Gracz musi najpierw unikać skaczącego po niej Tiny'ego, następnie uderzyć go w momencie, gdy zaprze się w ziemię trójzębem, a na koniec nie dać się pożreć grupie biegnących lwów. Po trzykrotnym powtórzeniu tego procesu, boss zostaje pokonany.
  • Dingodile – boss pojawia się po raz pierwszy i jest połączeniem grubego psa dingo z krokodylem. Pojedynek odbywa się na lodowej arenie, w centrum której znajduje się osłonięty kryształową tarczą Dingodile. Gracz musi najpierw trzykrotnie unikać wypuszczanych przez bossa pocisków, a następnie przedrzeć się przez kryształowe ogrodzenie, by go uderzyć.
  • Dr. Nefarious Tropy – zegarowy robot, również debiutujący w serii. Jest najłatwiejszym bossem w grze. Aby go pokonać, wystarczy by gracz trzykrotnie uniknął serii wolno zbliżających się w jego stronę laserów oraz elektrycznych kul, a następnie przeskoczył po zawieszonych w przestrzeni platformach, by uderzyć bossa.
  • Dr. N. Gin – postać znana z poprzedniej części gry, jest naukowcem, który zamiast połowy twarzy ma wielką rakietę. To najbardziej wymagający boss w grze – aby go pokonać, należy aż dwanaście razy trafić w różne części dwóch kolejnych robotów kosmicznych, w których kryje się N. Gin wypuszczający w stronę gracza pociski.
  • Dr. Neo Cortex – finałowa rozgrywka toczy się w laboratorium ukrytym w indiańskich ruinach. Cortex osłonięty jest okragłą tarczą i wypuszcza na pole bitwy samodetonujące się miny oraz elektryczne pociski. Uskakując przed nimi, gracz musi jednocześnie uważać na Aku-Aku i Ukę-Ukę, którzy toczą na środku placu oddzielny pojedynek, mierząc się laserami lub wirując wspólnie dookoła. W momencie, gdy tarcza wokół Cortexa zniknie, gracz musi uderzyć go, a następnie wrzucić do znajdującego się pośrodku planszy otworu. Proces ten musi zostać powtórzony trzykrotnie.

Kryształy[edytuj | edytuj kod]

Aby ukończyć każdy z poziomów (poza tymi z bossami) należy zdobyć kryształ. Ponadto w każdym z nich zdobyć można relikt oraz jeden lub dwa klejnoty. Ukryte poziomy nie zawierają kryształów. By wygrać grę, należy zebrać wszystkie 25 kryształów, znajdujących się zazwyczaj pod koniec poziomu, w dobrze widocznym miejscu.

Klejnoty[edytuj | edytuj kod]

W grze znajduje się również 45 klejnotów, dzielących się na dwa rodzaje – przezroczyste, które zdobywa się niszcząc wszystkie skrzynki na danym poziomie, łącznie ze skrzynkami TNT i "Nitro", lub przechodząc miejsce odblokowywane za pomocą kolorowych klejnotów, zaś kolorowe po odblokowaniu i ukończeniu ukrytej platformy w danym poziomie, lub po ukończeniu sekretnej części poziomu. Skrzynia o kolorze zielonym z wykrzyknikiem, uderzona, wysadza w powietrze wszystkie "Nitro".

Relikty[edytuj | edytuj kod]

Nowością w stosunku do poprzedników Warped jest tryb Time Trial (Próba na czas), polegający na jak najszybszym pokonaniu danego poziomu. Za pobicie rekordu ustalonego przez twórców gry zdobyć można tzw. relikt (przedmiot w kształcie krzyża ankh). Zdobycie pięciu reliktów odblokowuje jeden ukryty poziom, dostępny z sekretnego centrum dowodzenia.

Ukryte poziomy[edytuj | edytuj kod]

  • Hot Coco (Gorąca Coco)
  • Eggipus Rex (Król Egiptu)

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra zdobyła dużą popularność, została także dobrze przyjęta przez krytykę. Sprzedała się w 3,76 mln egzemplarzy na całym świecie[1].

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Demo Spyro the Dragon[edytuj | edytuj kod]

Warped jako pierwsza gra z serii Crash Bandicoot zawiera ukryte demo gry produkcji Insomniac Games, Spyro the Dragon. Dema te były załączane aż do wydania Crash Bash.

Przypisy

  1. US Platinium Videogame Chart. 17 stycznia 2008.