Crash Bandicoot 3: Warped

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crash Bandicoot 3: Warped
Producent Naughty Dog
Wydawca Sony Computer Entertainment
Seria gier Crash Bandicoot
Data wydania Am. Płn.: 31 października 1998
Eu: 13 grudnia 1998
Jpn: 17 grudnia 1998
Au: 31 października 2000
Gatunek Gra platformowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Playstation
Nośniki CD

Crash Bandicoot 3: Warpedgra platformowa produkcji Naughty Dog wydana w 1998 roku na konsolę Playstation, trzecia z cyklu Crash Bandicoot i jednocześnie ostatnia platformowa na PSX/PSOne (kolejne części były już tylko wyścigami).

Rozgrywka[edytuj]

Ogólne założenia[edytuj]

Celem gry jest zebranie kryształów (Crystals) przez tytułowego bohatera – Crasha i jego siostrę – Coco Bandicoot, zanim uczynią to ich wrogowie.

System, podobnie jak w poprzednich częściach, opiera się na dwóch trybach gry: poziomach i centrum dowodzenia, zwanym Time Twister, podzielonym na pięć sekcji. W każdej z nich znajduje się pięć poziomów, które przenoszą gracza w różne miejsca i okresy historii, a także jeden boss. Na początku gry jest dostępna tylko jedna sekcja, jednak przejście wszystkich poziomów w danej sekcji i pokonanie bossa odblokowuje kolejne. Większość poziomów opiera się na znanym z poprzednich części cyklu schemacie podążania ścieżką. Kilka z nich wymaga jednak od gracza sterowania samolotem, motorówką, jazdy na tygrysie czy wygrania wyścigu motocyklowego. Inną nowością są zdolności, które Crash zdobywa po pokonaniu każdego bossa – są to (w kolejności ich uzyskiwania): silniejszy skok na brzuch, podwójny skok, szybszy bieg, dłuższy wirowy atak i bazooka wystrzeliwująca owoce Wumpa. Crash Bandicoot 3 wykorzystuje także możliwości nowego wówczas kontrolera DualShock, często używając wibracji.

Gra składa się łącznie z 30 poziomów, nie wliczając w to bossów i dwa pozioma specjalne. Zdobywając na każdym poziomie jeden klejnot i jeden relikt, można ukończyć grę w 104%. Zaś kiedy gracz dodatkowo zdobędzie platynowe i złote relikty ze wszystkich poziomów, otrzymuje od Coco dodatkowy Gem i kończy wówczas grę w 105%.

Bossowie[edytuj]

  • Tiny Tiger – umięśniony tygrys znany z poprzedniej części przygód Crasha. Tym razem walka toczy się na gladiatorskiej arenie.
  • Dingodile – boss pojawia się po raz pierwszy i jest połączeniem grubego psa dingo z krokodylem. Pojedynek odbywa się na lodowej arenie, w centrum której znajduje się osłonięty kryształową tarczą Dingodile.
  • Dr. Nefarious Tropy – zegarowy robot, również debiutujący w serii.
  • Dr. N. Gin – postać znana z poprzedniej części gry, jest naukowcem, który zamiast połowy twarzy ma wielką rakietę.
  • Dr. Neo Cortex – finałowa rozgrywka toczy się w laboratorium ukrytym w indiańskich ruinach.

Kryształy[edytuj]

Aby ukończyć każdy z poziomów (poza tymi z bossami) należy zdobyć kryształ. Ponadto w każdym z nich zdobyć można relikt oraz jeden lub dwa klejnoty. Ukryte poziomy nie zawierają kryształów. By wygrać grę, należy zebrać wszystkie 25 kryształów, znajdujących się zazwyczaj pod koniec poziomu, w dobrze widocznym miejscu.

Klejnoty[edytuj]

W grze znajduje się również 45 klejnotów, dzielących się na dwa rodzaje – przezroczyste, które zdobywa się niszcząc wszystkie skrzynki na danym poziomie, łącznie ze skrzynkami TNT i „Nitro”, lub przechodząc miejsce odblokowywane za pomocą kolorowych klejnotów, zaś kolorowe po odblokowaniu i ukończeniu ukrytej platformy w danym poziomie, lub po ukończeniu sekretnej części poziomu. Skrzynia o kolorze zielonym z wykrzyknikiem, uderzona, wysadza w powietrze wszystkie „Nitro”.

Relikty[edytuj]

Nowością w stosunku do poprzedników Warped jest tryb Time Trial (Próba na czas), polegający na jak najszybszym pokonaniu danego poziomu. Za pobicie rekordu ustalonego przez twórców gry zdobyć można tzw. relikt (przedmiot w kształcie krzyża ankh). Zdobycie pięciu reliktów odblokowuje jeden ukryty poziom, dostępny z sekretnego centrum dowodzenia.

Ukryte poziomy[edytuj]

  • Hot Coco (Gorąca Coco)
  • Eggipus Rex (Król Egiptu)

Wydanie[edytuj]

Warped jako pierwsza gra z serii Crash Bandicoot zawiera ukryte demo gry produkcji Insomniac Games, Spyro the Dragon. Dema te były załączane aż do wydania Crash Bash.

Dubbing[edytuj]

Odbiór gry[edytuj]

Gra zdobyła dużą popularność, została także dobrze przyjęta przez krytykę. Sprzedała się w 3,76 mln egzemplarzy na całym świecie[1].

Przypisy

  1. US Platinium Videogame Chart. 17 stycznia 2008.