Cratère des Pingualuit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pingualuit
Nouveau-Québec
Ilustracja
Widok z samolotu
Ciało niebieskie Ziemia
Średnica krateru 3,44 km
Wiek 1,4 ± 0,1 Ma
Położenie na mapie Quebecu
Mapa konturowa Quebecu, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „PingualuitNouveau-Québec”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „PingualuitNouveau-Québec”
Ziemia61°17′N 73°40′W/61,283333 -73,666667

Cratère des Pingualuit (również Cratère du Nouveau-Québec[1]) – krater uderzeniowy w Ameryce Północnej, na dalekiej północy kanadyjskiej prowincji Quebec. Jest jednym z najmłodszych kraterów na kontynencie (liczy tylko 1,4 ± 0,1 miliona lat[2]) i jednym z najlepiej zachowanych na świecie.

Cratère des Pingualuit ma kształt niemal idealnego koła o średnicy 3,44 km. Jego brzegi są wyraźnie zarysowane i wznoszą się na 163 m nad powierzchnię jeziora Pingualuk (znanego również jako Lac du Cratère), które całkowicie wypełnia krater i osiąga głębokość 252 m. Woda w tym jeziorze jest krystalicznie czysta, a jego zasolenie wynosi zaledwie 3 ppm (dla porównania zasolenie Wielkich Jezior to 500 ppm). Woda w jeziorze jest zasilana wyłącznie wodą z opadów atmosferycznych, stąd też szacuje się, że ponowne zapełnienie całego krateru wodą zajęłoby 330 lat.

Jako krater uderzeniowy został zaklasyfikowany w 1950 przez Victora Bena Meena z Royal Ontario Museum. Jest najważniejszym obiektem na obszarze parku prowincjonalnego Parc national des Pingualuit.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Commission de toponymie du Québec
  2. New Quebec (ang.). W: Earth Impact Database [on-line]. [dostęp 2012-04-28].