Przejdź do zawartości

Crawley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Crawley
Ilustracja
Rynek w Crawley
Dewiza: I Grow and I Rejoice
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South East

Hrabstwo

West Sussex

Dystrykt

Crawley

Powierzchnia

44,96 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności
• gęstość


120 550
2221 os./km²

Nr kierunkowy

01293

Kod pocztowy

RH6 i RH10-11

Położenie na mapie West Sussex
Mapa konturowa West Sussex, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Crawley”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Crawley”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Crawley”
Ziemia51°06′33″N 0°11′14″W/51,109167 -0,187222
Strona internetowa

Crawley – miasto i dystrykt niemetropolitalny o statusie borough w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie West Sussex. Położone 45 km na południe od Londynu, 29 km na północ od Brighton & Hove, zajmuje powierzchnię 44,96 km². W 2021 roku miasto liczyło 120 550 mieszkańców[1].

Obszar ten był zamieszkany już w epoce kamienia, a stał się ośrodkiem przemysłu żelaznego w czasach Imperium Rzymskiego.

Crawley rozwijało się od XIII wieku jako ośrodek handlu, co ułatwiała lokalizacja na głównej trasie pomiędzy Londynem i Brighton. Położenie przyczyniło się także do powstania wielu zajazdów.

Crawley zostało połączone siecią kolejową ok. 1840.

Lotnisko Gatwick, jedno z najbardziej rozwiniętych w Wielkiej Brytanii, zostało otwarte na przedmieściach Crawley w latach 40., wspomagając rozwój gospodarczy.

Kiedy po II wojnie światowej rząd brytyjski postanowił przenieść dużą liczbę ludności z Londynu do 'nowych miast' na południu Anglii, Crawley znalazło się na liście tych miast. Plan powstał dla nowego ośrodka mieszkalnego, handlowego i przemysłowego co spowodowało szybki rozwój i napływ ludności w ciągu kilku dekad.

Miasto składa się z 13 dzielnic mieszkalnych zlokalizowanych wokół starego miasta i oddzielonych głównymi drogami i siecią kolejową. Sąsiadujące społeczności Ifield, Pound Hill i Three Bridges zostały przyłączone do 'nowego miasta' w różnych stadiach rozwoju. W 2008 roku ekspansja miasta jest zaplanowana na południe, przy współpracy z Horsham District Council.

Z ekonomicznego punktu widzenia Crawley rozwinęło się jako główny ośrodek przemysłu i zatrudnienia pomiędzy Londynem i południowym wybrzeżem Anglii.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Figure 1: Explore population characteristics of individual BUAs [online], www.ons.gov.uk [dostęp 2023-08-18] (ang.).