Crazy (singel Williego Nelsona)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Crazy – ballada autorstwa Williego Nelsona, jeden z największych przebojów nagranych przez Patsy Cline, a w późniejszym czasie także przez samego Nelsona.

Nelson napisał ten utwór w 1961. Nie był jeszcze wówczas znany jako piosenkarz, ale był autorem szeregu hitów wykonanych przez innych artystów, a napisanych przez niego. Początkowo Wilson zaoferował tę piosenkę Billy'emu Walkerowi, ale kiedy temu nie spodobał się ten utwór, został on zaśpiewany przez wówczas dopiero zdobywającą sławę Patsy Cline. W jej wykonaniu piosenka dotarła na szczyt listy przebojów i stała się jednym z jej największych przebojów, a magazyn muzyczny Rolling Stone umieścił ją na 85 miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[1] (a VH1 umieściło ten utwór na 63 miejscu "100 najlepszych piosenek rock and rollowych).

Podmiotem lirycznym utworu jest osoba, która opowiada o swoim zauroczeniu z jej obecnym kochankiem[2]:

crazy
for thinking that my love could hold you
I'm crazy for crying
I'm crazy for trying
I'm crazy for loving you

(Zwariowałam/Zwariowałam jeżeli mi się wydawało, że moja miłość może Cię przy mnie utrzymać/Zwariowałam, jeżeli nawet to próbowałam robić/Zwariowałam, że nawet próbowałam Cię kochać)

Według samego autora oryginalny tytuł utworu brzmiał "Stupid" (ang. głupek)[3].

Utwór był wykonywany przez wielu artystów (płci obojga), śpiewali go między innymi Julio Iglesias, Kenny Rogers, kidneythieves, LeAnn Rimes i The Waifs.

Piosenkę też można usłyszeć w wielu filmach, a także w grze komputerowej Grand Theft Auto: San Andreas.

W lutym 2020 utwór ten (w wersji śpiewanej przez Patsy Cline) towarzyszył Tyson'owi Fury podczas wejścia do ringu na rewanżową walkę z Deontayem Wilderem. Tyson Fury został wówczas wniesiony na lektyce, ubrany w królewskie szaty. Crazy to ulubiona piosenka matki Fury'ego, Amber. Również ojciec pięściarza, John Fury często śpiewał ten utwór podczas podróży z rodziną. Mówi się, że wobec traumatycznego, wypełnionego awanturami rodziców dzieciństwa, to właśnie Crazy kojarzy się Tysonowi z nielicznymi momentami rodzinnej idylli.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs. metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03]. (ang.).
  2. Kochankiem lub kochanką, z powodu ambiwalentności języka angielskiego ta piosenka może być równie dobrze śpiewane przez kobietę lub mężczyznę.
  3. Taką wersję Nelson opowiedział między innymi na nagranym na żywo albumie VH1 Storytellers: Johnny Cash & Willie Nelson.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]