Crazy Woman Creek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crazy Woman Creek
Ilustracja
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
Lokalizacja Wyoming
Hrabstwo Johnson
Potok
Źródło
Miejsce Pasmo Bighorn
Ujście
Recypient Powder River

Crazy Woman Creek (pl. Potok Szalonej Kobiety) – potok przepływający przez Hrabstwo Johnson w stanie Wyoming (Stany Zjednoczone). Potok wypływa z gór Bighorn, które położone są w północno-wschodniej części stanu Wyoming, i wpada do rzeki Powder[1].

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Jest kilka legend, które tłumaczą pochodzenie nazwy potoku Crazy Woman Creek. "Szalona" kobieta w różnych wersjach legend przedstawiania jest jako Indianka lub biała kobieta. Według jednej z indiańskich legend nazwa pochodzi od Indianki, która jako jedyna przeżyła atak na swoją wieś i resztę życia spędziła żyjąc samotnie w brudzie i nędzy, aż do swojej śmierci. Inna legenda wiąże się z białą rodziną Morgan, która w trakcie swojej podróży została zakatowana przez wojowników z plemienia Siuksów. Wojownicy zabili męża i troje dzieci Pani Morgan, a ona w napadzie szału siekierą próbowała zabić czterech atakujących ją Indian. Oni widząc jej szał postanowili zostawić Panią Morgan w spokoju[2].

Najbardziej wiarygodne pochodzenie nazwy wiąże się z przedsiębiorcą i jego żoną o nazwisku Crow, którzy w latach 40, XIX wieku w pobliżu potoku założyli mały punkt handlowy i prowadzili udane interesy z Indianami. Przedsiębiorca sprzedawał Indianom wysokoprocentowy alkohol. Początkowo relacja między państwem Crow a Indianami była dobra, później natomiast Indianie z plemienia Siuksów, oskarżali Pana Crow'a o handel z innymi plemionami. W odwecie zabili przedsiębiorce, a jego żona została zraniona w głowę przy użyciu tomahawka. Kobieta przeżyła atak i żyła dalej w tej okolicy. Jednak nikt jej nie widział i stwierdzono, że kobieta albo umarła z głodu lub została zaatakowana przez dzikie zwierzęta[2].

Powyższa historia została opisana przez podporucznika 2 pułku kawalerii, George P. Belden'a, który w latach 1867 - 1868 stacjonował w Forcie Phil Kearny[2].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W potoku stwierdzono występowanie wielu gatunków ryb, według badań z roku 2004, które zostały przeprowadzone przez Wyoming Game and Fish Department, potok zamieszkiwany jest przez gatunki: Notropis stramineus, Hybognathus placitus, Rhinichthys cataractae z rodziny karpiowatych; Catostomus platyrhynchus, Catostomus commersonii z rodziny czukuczanowatych; Ameiurus melas z rodziny Ameiurus oraz przez suma kanałowego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]