Creation of Death

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Creation of Death
Rok założenia 1991
Rok rozwiązania 1992
Pochodzenie  Polska
Gatunek thrash metal, death metal
Wydawnictwo muzyczne Under One Flag Records
Metal Mind Productions
Powiązania Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, Kazik na Żywo, Wolf Spider, Kult, 2Tm2,3, Titus’ Tommy Gunn

Creation of Death – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash metalu i death metalu, istniejąca w latach 1991–1992.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1991 w Poznaniu przez gitarzystę Roberta „Litzę” Friedricha (znanego wówczas z zespołów Turbo oraz Acid Drinkers), do którego dołączył perkusista Tomasz Goehs (wówczas również występujący w grupie Turbo). Następnie resztę składu dopełnili muzycy grający dawniej w Turbo. W 1991 roku nakładem brytyjskiego wydawnictwa Under One Flag ukazał się debiutancki album grupy zatytułowany Purify Your Soul, który okazał się debiutem i jednocześnie ostatnią płytą formacji. Grupa zagrała zaledwie siedem koncertów i następnie przestała istnieć[1]. Ideę powstania grupy wyjaśnił w 1995 Robert Friedrich: „W Creation of Death starałem się przedstawić alterantywę dla panoszącego się wtedy niemiłosiernie satanizmu. graliśmy prawie death metal, nosiliśmy skóry, długie włosy, ja ryczałem przeraźliwie, ale śpiewaliśmy o Bogu. To był dobry zespół.”[2].

Istniały plany nagrania drugiej płyty, jednak nie zostały zrealizowane. Według wypowiedzi Litzy z 1994, zespół wówczas pozostawał w stanie zawieszenia[3]. W wywiadzie z 1995 roku Friedrich zwrócił uwagę na antagonistyczne przyjęcie grupy przez widzów podczas koncertów: „Niestety nie wytrzymaliśmy. Tyle flegmy ile musiałem z siebie ścierać po niektórych koncertach, tyle gwizdów i bluzg ile w nas leciało...”[2]. W wywiadzie udzielonym w 1999 roku dodał: „Rozchorował się Tomek Goehs, a ja nie chciałem nagrywać nowej płyty bez niego. Pewną kontynuacją tamtej grupy jest 2Tm2,3 o tyle doskonalszą, że teksty nie są 'skrzywione' moją interpretacją. W Creation of Death był pęd, żeby śpiewać o Panu Bogu, ale interpretowałem wszystko niezbyt dokładnie, zamiast śpiewać psalmy”[4]. Muzyk zapytany o porażkę wynikającą z faktu krótkiej historii zespołu ujawnił przy tym fakt istnienia pierwotnie innej nazwy grupy: „Oczywiście (że ponieśliśmy porażkę), ale było to moje zwycięstwo. Bóg pokazał mi po raz pierwszy, że jest prawdą to, co Ewangelia mówi - że w imię pewnych ideałów będą prześladowania. Zespół nazywał się Jeruzalem, ale firma w Londynie nie zaakceptowała nazwy. Kiedy dostałem swoją płytę do ręki okazało się, że nazywamy się Creation of Death”[5].

Charakterystyka tekstów[edytuj | edytuj kod]

Teksty utworów z płyty dotykają bezpośrednio oraz w sposób bezpardonowy spraw wiary, religii, zasad katechizmowych oraz Pisma Świętego[6][7]. Jak wspomina Robert Friedrich: „Creation of Death było bardzo zaangażowane. Były to teksty chrześcijańskie od początku do końca, choćby „Psalm 69”, w którym wołam o pomoc od Boga, żeby mnie wyciągnął z tego bagna i błota. Teksty, które pisałem jeszcze w Turbo, też miały odniesienie do Pisma Św., chociaż sam jeszcze nie umiałem wprowadzać ich w życie”[8]. Propagowanie chrześcijaństwa w muzyce alternatywnej (a tym bardziej w gatunku heavy metalu) stanowiło ewenement, w przeciwieństwie do przesłania wielu zespołów metalowych na przełomie lat 80. i 90. Liryki na płycie Purify Your Soul opisywały dwie postawy wobec Boga: z jednej strony negatywną - odwrócenie od niego, niewdzięczność, zatracenie wiary, z drugiej strony wyrażona została bogobojność, konieczność zawierzenia Jezusowi, wiara w jego miłosierdzie, nadzieja na zbawienie[8]. W jednym z utworów („Quartering Alive”) poruszony został temat dokonywania aborcji, na temat której autor tekstów Robert Friedrich wyrażał generalnie swoje negatywne zdanie[9]. Na płycie znalazł się również „Psalm 69” z Księgi Psalmów, w wersji skomponowanej przez grupę[8].

Skład[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wywiad: 2Tm2,3, Acid Drinkers - rockmetal.pl, www.rockmetal.pl [dostęp 2017-11-22].
  2. a b http://www.flapjack.pl/Flapjack/brum_27.php
  3. Adam Kałduński, Jan Terlecki. Kwasopijcy w „Budzie”. „Dziennik Bałtycki”. Nr 54, s. 7, 5/6 marca 1994. 
  4. Wywiad: 2Tm2,3, Acid Drinkers - rockmetal.pl, www.rockmetal.pl [dostęp 2017-11-22].
  5. Nieoficjalna strona zespołu 2Tm2,3 - Wywiad dla biuletynu Pustyni Miast, www.2tm23.kdm.pl [dostęp 2017-11-22].
  6. AfterMarket.pl, www.nuta.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  7. Creation of Death w serwisie Metal-Archives wraz z tekstami utworów (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-02-19].
  8. a b c Dobry rocznik
  9. Pardon – Aborcja zabija. Nie tylko dzieci, ale i matki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]