Cristiano Sociali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Społeczni Chrześcijanie (wł. Cristiano Sociali, CS) – włoska centrolewicowa i chadecka partia polityczna, działająca w latach 1993–1998, a następnie frakcja polityczna w głównych ugrupowaniach włoskiej lewicy.

Ugrupowanie powstało w 1993, w okresie licznych przemian na włoskiej scenie politycznej, które doprowadziły do upadku większości funkcjonujących partii. CS zostało założone przez lewicowych działaczy Chrześcijańskiej Demokracji, wśród których znaleźli się związkowiec Pierre Carniti i ekonomista Ermanno Gorrieri. Partia przystąpiła do Sojuszu Postępowców, nawiązując bliską współpracę z umiarkowaną postkomunistyczną Demokratyczną Partią Lewicy (PSD). W 1998 partia współtworzyła oparte na PDS ugrupowanie Demokraci Lewicy i przekształciła się w ruch polityczny (w 2003 na jego czele stanął deputowany Mimmo Lucà). Po powołaniu Partii Demokratycznej (2007) CS zostało frakcją w ramach tej formacji.

Według własnych deklaracji Społeczni Chrześcijanie liczyli w 2003 około 5,5 tysiąca działaczy. CS od początku uzyskiwało kilkuosobową reprezentację w parlamencie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]