Critérium du Dauphiné 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Critérium du Dauphiné 2021 Cycling (road) pictogram.svg
Informacje ogólne
Wyścig73. Critérium du Dauphiné
KategoriaUCI World Tour 2021 2.UWT
Etapów8
Daty30 maja – 6 czerwca 2021
Dystans1205,5 km
PaństwoFRA Francja
StartIssoire
MetaLes Gets
Drużyn21
Startujących147
Ukończyło118
Średnia prędkość40,701 km/h
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejsceAUS Richie Porte (Ineos Grenadiers)
Drugie miejsceKAZ Aleksiej Łucenko (Astana-Premier Tech)
Trzecie miejsceGBR Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)
PunktowaITA Sonny Colbrelli (Bahrain Victorious)
GórskaUKR Mark Padun (Bahrain Victorious)
MłodzieżowaFRA David Gaudu (Groupama-FDJ)
DrużynowaGBR Ineos Grenadiers
◀ 2020
Dokumentacja Wikidata-logo S.svg

Critérium du Dauphiné 2021 – 73. edycja kolarskiego wyścigu Critérium du Dauphiné, która odbyła się w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 na liczącej ponad 1205 kilometrów trasie składającej się z 8 etapów i biegnącej z Issoire do Les Gets. Impreza kategorii 2.UWT była częścią UCI World Tour 2021.

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgEtapDataStart – MetatypeDystans (km)Suma wzniesień (m)Zwycięzca etapuLider
1 30 maja 2021IssoireIssoire
pagórkowaty
182,522308 mBEL Brent Van MoerBEL Brent Van Moer
2 31 maja 2021BrioudeSaugues
pagórkowaty
173,283224 mAUT Lukas PöstlbergerAUT Lukas Pöstlberger
3 1 czerwca 2021LangeacSaint-Haon-le-Vieux
pagórkowaty
171,562095 mITA Sonny ColbrelliAUT Lukas Pöstlberger
4 2 czerwca 2021FirminyRoche-la-Molière
jazda indywidualna na czas
16,53317 mKAZ Aleksiej ŁucenkoAUT Lukas Pöstlberger
5 3 czerwca 2021Saint-ChamondSaint-Vallier
pagórkowaty
171,042209 mGBR Geraint ThomasAUT Lukas Pöstlberger
6 4 czerwca 2021Loriol-sur-DrômeLe Sappey-en-Chartreuse
górzysty
167,262706 mESP Alejandro ValverdeKAZ Aleksiej Łucenko
7 5 czerwca 2021Saint-Martin-le-VinouxLa Plagne
górski
171,534163 mUKR Mark PadunAUS Richie Porte
8 6 czerwca 2021La LéchèreLes Gets
górski
1474190 mUKR Mark PadunAUS Richie Porte

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

WorldTeams (19)ProTeams (2)

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Legenda: DNF – nie ukończył etapu, OTL – przekroczył limit czasu, DNS – nie wystartował do etapu, DSQ – zdyskwalifikowany. Numer przy skrócie oznacza etap, na którym kolarz opuścił wyścig.

Wyniki etapów[edytuj | edytuj kod]

Etap 1[edytuj | edytuj kod]

Issoire - Issoire
pagórkowaty
(182,52 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Brent Van Moer BEL BelgiaLotto-Soudal4h 13' 00"
2. Sonny Colbrelli ITA WłochyBahrain Victorious+ 25"
3. Clément Venturini FRA FrancjaAG2R Citroën+ 25"
4. Jasper Stuyven BEL BelgiaTrek-Segafredo+ 25"
5. Kaden Groves AUS AustraliaTeam BikeExchange+ 25"
6. Nils Politt GER NiemcyBora-Hansgrohe+ 25"
7. Michał Kwiatkowski POL PolskaIneos Grenadiers+ 25"
8. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 25"
9. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 25"
10. Alejandro Valverde ESP HiszpaniaMovistar Team+ 25"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Brent Van Moer żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)zielona koszulka (klasyfikacja punktowa)niebieska koszulka w białe grochy (klasyfikacja górska)biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaLotto-Soudal4h 12' 49"
2. Sonny Colbrelli ITA WłochyBahrain Victorious+ 30"
3. Clément Venturini FRA FrancjaAG2R Citroën+ 32"
4. Patrick Gamper AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 33"
5. Jasper Stuyven BEL BelgiaTrek-Segafredo+ 36"
6. Kaden Groves AUS AustraliaTeam BikeExchange+ 36"
7. Nils Politt GER NiemcyBora-Hansgrohe+ 36"
8. Michał Kwiatkowski POL PolskaIneos Grenadiers+ 36"
9. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 36"
10. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 36"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 2[edytuj | edytuj kod]

Brioude - Saugues
pagórkowaty
(173,28 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lukas Pöstlberger AUT AustriaBora-Hansgrohe4h 25' 20"
2. Sonny Colbrelli ITA WłochyBahrain Victorious+ 11"
3. Alejandro Valverde ESP HiszpaniaMovistar Team+ 11"
4. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 11"
5. Sven Erik Bystrøm NOR NorwegiaUAE Team Emirates+ 11"
6. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 11"
7. Ilan Van Wilder BEL BelgiaTeam DSM+ 11"
8. Greg Van Avermaet BEL BelgiaAG2R Citroën+ 11"
9. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 11"
10. David Gaudu FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 11"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lukas Pöstlberger żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUT AustriaBora-Hansgrohe8h 38' 32"
2. Sonny Colbrelli zielona koszulka (klasyfikacja punktowa)ITA WłochyBahrain Victorious+ 12"
3. Alejandro Valverde ESP HiszpaniaMovistar Team+ 20"
4. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 24"
5. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 24"
6. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 24"
7. Michael Valgren DEN DaniaEF Education-Nippo+ 24"
8. Guillaume Martin FRA FrancjaCofidis+ 24"
9. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 24"
10. Ilan Van Wilder biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaTeam DSM+ 24"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 3[edytuj | edytuj kod]

Langeac - Saint-Haon-le-Vieux
pagórkowaty
(171,56 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Sonny Colbrelli zielona koszulka (klasyfikacja punktowa)ITA WłochyBahrain Victorious3h 56' 36"
2. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 0"
3. Brandon McNulty USA Stany ZjednoczoneUAE Team Emirates+ 0"
4. Jasper Stuyven BEL BelgiaTrek-Segafredo+ 0"
5. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 0"
6. Clément Venturini FRA FrancjaAG2R Citroën+ 0"
7. Carlos Barbero ESP HiszpaniaQhubeka Assos+ 0"
8. Clément Russo FRA FrancjaArkéa-Samsic+ 0"
9. Tim Wellens BEL BelgiaLotto-Soudal+ 0"
10. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lukas Pöstlberger żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUT AustriaBora-Hansgrohe12h 35' 08"
2. Sonny Colbrelli zielona koszulka (klasyfikacja punktowa)ITA WłochyBahrain Victorious+ 2"
3. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 18"
4. Alejandro Valverde ESP HiszpaniaMovistar Team+ 20"
5. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 23"
6. Quentin Pacher FRA FrancjaB&B Hotels p/b KTM+ 24"
7. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 24"
8. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 24"
9. Ilan Van Wilder biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaTeam DSM+ 24"
10. Steven Kruijswijk NED HolandiaJumbo-Visma+ 24"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 4[edytuj | edytuj kod]

Firminy - Roche-la-Molière
jazda indywidualna na czas
(16,53 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech21' 36"
2. Ion Izagirre ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 8"
3. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 9"
4. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 12"
5. Ilan Van Wilder biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaTeam DSM+ 13"
6. Richie Porte AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 15"
7. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma+ 17"
8. Brandon McNulty USA Stany ZjednoczoneUAE Team Emirates+ 21"
9. Lukas Pöstlberger żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 23"
10. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 23"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lukas Pöstlberger żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUT AustriaBora-Hansgrohe12h 57' 07"
2. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 1"
3. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 9"
4. Ion Izagirre ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 9"
5. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 13"
6. Ilan Van Wilder biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaTeam DSM+ 14"
7. Richie Porte AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 16"
8. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 24"
9. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 32"
10. Ben O’Connor AUS AustraliaAG2R Citroën+ 34"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 5[edytuj | edytuj kod]

Saint-Chamond - Saint-Vallier
pagórkowaty
(171,04 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers4h 02' 15"
2. Sonny Colbrelli zielona koszulka (klasyfikacja punktowa)ITA WłochyBahrain Victorious+ 0"
3. Alex Aranburu ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 0"
4. Carlos Barbero ESP HiszpaniaQhubeka Assos+ 0"
5. Mads Würtz Schmidt DEN DaniaIsrael Start-Up Nation+ 0"
6. Michael Valgren DEN DaniaEF Education-Nippo+ 0"
7. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 0"
8. Alejandro Valverde ESP HiszpaniaMovistar Team+ 0"
9. Harry Sweeny AUS AustraliaLotto-Soudal+ 0"
10. Franck Bonnamour FRA FrancjaB&B Hotels p/b KTM+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lukas Pöstlberger żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUT AustriaBora-Hansgrohe16h 59' 22"
2. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 1"
3. Kasper Asgreen DEN DaniaDeceuninck-Quick Step+ 6"
4. Ion Izagirre ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 9"
5. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 13"
6. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 14"
7. Ilan Van Wilder biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaTeam DSM+ 14"
8. Richie Porte AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 16"
9. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 32"
10. Ben O’Connor AUS AustraliaAG2R Citroën+ 34"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 6[edytuj | edytuj kod]

Loriol-sur-Drôme - Le Sappey-en-Chartreuse
górzysty
(167,26 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Alejandro Valverde ESP HiszpaniaMovistar Team3h 52' 53"
2. Tao Geoghegan Hart GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 0"
3. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 0"
4. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 0"
5. Enric Mas ESP HiszpaniaMovistar Team+ 0"
6. Sepp Kuss USA Stany ZjednoczoneJumbo-Visma+ 0"
7. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 0"
8. Jack Haig AUS AustraliaBahrain Victorious+ 0"
9. Ben Hermans BEL BelgiaIsrael Start-Up Nation+ 0"
10. Steven Kruijswijk NED HolandiaJumbo-Visma+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Aleksiej Łucenko żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)KAZ KazachstanAstana-Premier Tech20h 52' 16"
2. Ion Izagirre ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 8"
3. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 12"
4. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 13"
5. Ilan Van Wilder biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)BEL BelgiaTeam DSM+ 13"
6. Richie Porte AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 15"
7. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 27"
8. Jack Haig AUS AustraliaBahrain Victorious+ 34"
9. Steven Kruijswijk NED HolandiaJumbo-Visma+ 39"
10. Miguel Ángel López COL KolumbiaMovistar Team+ 42"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 7[edytuj | edytuj kod]

Saint-Martin-le-Vinoux - La Plagne
górski
(171,53 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mark Padun UKR UkrainaBahrain Victorious4h 35' 07"
2. Richie Porte AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 34"
3. Miguel Ángel López COL KolumbiaMovistar Team+ 43"
4. Jack Haig AUS AustraliaBahrain Victorious+ 43"
5. Ben O’Connor AUS AustraliaAG2R Citroën+ 47"
6. Sepp Kuss USA Stany ZjednoczoneJumbo-Visma+ 52"
7. David Gaudu FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 56"
8. Enric Mas ESP HiszpaniaMovistar Team+ 56"
9. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 59"
10. Aleksiej Łucenko żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 1' 00"
Źródło: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Richie Porte żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUS AustraliaIneos Grenadiers25h 28' 06"
2. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 17"
3. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 29"
4. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 33"
5. Jack Haig AUS AustraliaBahrain Victorious+ 34"
6. Miguel Ángel López COL KolumbiaMovistar Team+ 38"
7. Ion Izagirre ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 38"
8. Ben O’Connor AUS AustraliaAG2R Citroën+ 1' 00"
9. David Gaudu biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 1' 12"
10. Aurélien Paret-Peintre FRA FrancjaAG2R Citroën+ 1' 17"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 8[edytuj | edytuj kod]

La Léchère - Les Gets
górski
(147 km)
Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Mark Padun UKR UkrainaBahrain Victorious4h 06' 49"
2. Jonas Vingegaard DEN DaniaJumbo-Visma+ 1' 36"
3. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 1' 36"
4. Ben O’Connor AUS AustraliaAG2R Citroën+ 1' 57"
5. David Gaudu biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 2' 10"
6. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 2' 10"
7. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 2' 10"
8. Richie Porte żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 2' 10"
9. Jack Haig AUS AustraliaBahrain Victorious+ 2' 10"
10. Guillaume Martin FRA FrancjaCofidis+ 2' 10"
Źródło: ProCyclingStats


Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Richie Porte żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)AUS AustraliaIneos Grenadiers29h 37' 05"
2. Aleksiej Łucenko KAZ KazachstanAstana-Premier Tech+ 17"
3. Geraint Thomas GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 29"
4. Wilco Kelderman NED HolandiaBora-Hansgrohe+ 33"
5. Jack Haig AUS AustraliaBahrain Victorious+ 34"
6. Miguel Ángel López COL KolumbiaMovistar Team+ 38"
7. Ion Izagirre ESP HiszpaniaAstana-Premier Tech+ 38"
8. Ben O’Connor AUS AustraliaAG2R Citroën+ 47"
9. David Gaudu biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)FRA FrancjaGroupama-FDJ+ 1' 12"
10. Tao Geoghegan Hart GBR Wielka BrytaniaIneos Grenadiers+ 1' 57"
Źródło: ProCyclingStats


Liderzy klasyfikacji[edytuj | edytuj kod]

Wikidata-logo S.svgEtapPierwsze miejsce
_
Klasyfikacja generalna
żółta koszulka z niebieskim paskiem (klasyfikacja generalna)
Punktowa
zielona koszulka (klasyfikacja punktowa)
Górska
niebieska koszulka w białe grochy (klasyfikacja górska)
Młodzieżowa
biała koszulka (klasyfikacja młodzieżowa)
Drużynowa
żółty numer (klasyfikacja drużynowa)
1
pagórkowaty
BEL Brent Van MoerBEL Brent Van MoerBEL Brent Van MoerBEL Brent Van MoerBEL Brent Van MoerBEL Lotto-Soudal
2
pagórkowaty
AUT Lukas PöstlbergerAUT Lukas PöstlbergerITA Sonny ColbrelliGBR Matthew HolmesBEL Ilan Van WilderGER Bora-Hansgrohe
3
pagórkowaty
ITA Sonny Colbrelli
4
jazda indywidualna na czas
KAZ Aleksiej Łucenko
5
pagórkowaty
GBR Geraint Thomas
6
górzysty
ESP Alejandro ValverdeKAZ Aleksiej ŁucenkoGBR Ineos Grenadiers
7
górski
UKR Mark PadunAUS Richie PorteUSA Lawson CraddockFRA David Gaudu
8
górski
UKR Mark PadunUKR Mark Padun
KoniecAUS Richie PorteITA Sonny ColbrelliUKR Mark PadunFRA David GauduGBR Ineos Grenadiers

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]