Crocodylus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Crocodylus[1]
Laurenti, 1768
Krokodyle nilowe
Krokodyle nilowe
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Rząd krokodyle
Rodzina krokodylowate
Rodzaj Crocodylus
Gatunki

zobacz opis w tekście

Crocodylus – rodzaj zauropsydów z rodziny krokodylowatych (Crocodylidae).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Tropikalne regiony Afryki, Azji, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju Crocodylus zaliczano również gatunki opisane w oparciu o skamieniałości pochodzące z kredy, co sprawiło, że Crocodylus bywa postrzegany jako prastary i ewolucyjnie konserwatywny rodzaj. Cechy na podstawie których przypisywano mezozoiczne szczątki do tego rodzaju to jednak głównie plezjomorfie i jako takie nie są filogenetycznie informatywne. Nowsze analizy genetyczne jednoznacznie wskazują, że Crocodylus to znacznie młodsza radiacja, a poziom zróżnicowania genetycznego pomiędzy współczesnymi przedstawicielami rodzaju jest bardzo niski[2]. Badania genetyczne i morfologiczne sugerują, że krokodyl wąskopyski oddzielił się linii ewolucyjnej prowadzącej do pozostałych Crocodylus około 12–24 mln lat temu i jest od nich na tyle odmienny, że zasadne staje się zaliczenie go do odrębnego rodzaju Mecistops, a nie Crocodylus[3].

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju należą następujące gatunki żyjące współcześnie[4]:

oraz wymarłe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Crocodylus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Christopher A. Brochu. Phylogenetic approaches toward crocodylian history. „Annual Review of Earth and Planetary Science”. 31, s. 357–397, 2003. DOI: 10.1146/annurev.earth.31.100901.141308 (ang.). 
  3. L. Rex McAliley, Ray E. Willis, David A. Ray, P. Scott White, Christopher A. Brochu, Llewellyn D. Densmore III. Are crocodiles really monophyletic?—Evidence for subdivisions from sequence and morphological data. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 39 (1), s. 16–32, 2006. DOI: 10.1016/j.ympev.2006.01.012 (ang.). 
  4. Crocodylus (ang.). The Reptile Database. [dostęp 2014-11-21].