CrunchBang Linux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
CrunchBang
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Logo
Logo systemu
Interfejs
Interfejs użytkownika
Architektura x86
Aktualna wersja 11 20130506 (Waldorf)
(6 maja 2013; 5 lat temu[1])
Jądro monolityczne
Środowisko pracy Openbox, Xfce
Licencja GNU General Public License
Typ pakietów DEB
Wersja Live T dostępna
CrunchBang w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

CrunchBang Linux (w skrótowej pisowni „#!”) – dystrybucja Linuksa wywodząca się z Debiana, a stworzona przez Philipa Newborough (corenominal)[2]. Założeniem tej dystrybucji było utrzymanie optymalnej równowagi między szybkością i funkcjonalnością działania systemu[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

CrunchBang Linux używa menedżera okien Openbox[2], ma niezbyt wygórowane wymagania sprzętowe i nadaje się do instalowania w komputerach z ograniczonymi zasobami (takich jak np. ASUS Eee PC). Dystrybucja ta była wydawana do instalacji dla systemów 64- i 32-bitowych na płytach CD (z możliwością używania jako Live CD) lub płytach DVD; w zależności od ilości aplikacji.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

CrunchBang Linux dostępne było w wersjach z menadżerem okien Openbox dla architektur: i686, i486 i AMD64. Dawniej CrunchBang występował także w wersji Lite z ograniczoną liczbą zainstalowanych aplikacji, a specjalna wersja znana jako „CrunchEee” była zoptymalizowana dla netbooka ASUS Eee PC. Wydawanie wersji „CrunchEee” zostało przerwane, bo w wersji Lite także umieszczono wsparcie dla EeePC. Wersja CrunchBang 9.04 została ostatecznie porzucona, po tym jak wsparcie dla wersji Ubuntu, na której była oparta zostało wstrzymane przez firmę Canonical Ltd. Taki sam los spotkał ostatecznie także wersję Lite.

Każda wersja CrunchBang Linux otrzymywała numer wersji jak i nazwę kodową, która jest oparta na jakiejś postaci z Muppet Show. Pierwsza litera nazwy kodowej jest zgodna z pierwszą literą wydania Debiana i tak Debian – Squeeze i Wheezy, a CrunchBang – Statler i Waldorf.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. CrunchBang 11 "Waldorf"
  2. a b CrunchBang interview with Darth Wound (ang.). 13.05.2011. [dostęp 2012-05-22].
  3. About CrunchBang Linux (ang.). 15.03.2012. [dostęp 2012-05-22].