Cube (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy filmu. Zobacz też: grę komputerową o tej nazwie.
Cube
Gatunek thriller, horror
Data premiery 19 listopada 1999 (Polska), 9 września 1997 (świat)
Kraj produkcji Kanada
Język angielski, niemiecki
Czas trwania 90 min
Reżyseria Vincenzo Natali
Scenariusz Andre Bijelic
Główne role Maurice Dean Wint, Nicole de Boer, Nicky Guadagni, David Hewlett, Andrew Miller, Wayne Robson, Julian Richings
Muzyka Mark Korven
Zdjęcia Derek Rogers
Scenografia Jasna Stefanovic
Kostiumy Theoni V. Aldredge
Montaż John Sanders
Produkcja Mehra Meh, Betty Orr
Dystrybucja Tantra [1]
Budżet 365,000 CAD
Kontynuacja Cube 2
Nagrody
nominacja Saturn w 1999

Cubethriller i film zaliczany do horrorów, produkcji kanadyjskiej z 1997 roku, w reżyserii Vincenzo Natali.

Obsada[edytuj]

Ekipa[edytuj]

Nagrody[edytuj]

 • 1999Vincenzo Natali, Srebrny Kruk (Silver Raven) na Brussels International Festival of Fantasy Film
 • 1999 – Derek Rogers, CSC Award za Best Cinematography in Theatrical Feature, przez Canadian Society of Cinematographers Awards
 • 1999 – Vincenzo Natali, Jury's Choice Award na Puchon International Fantastic Film Festival
 • 1999 – Vincenzo Natali, Gérardmer Film Festival
 • 1999 – Audience Jury Award, International Fantasy Film Award, na Fantasporto Festival Internacional de Cinema do Porto
 • 1998 – Vincenzo Natali, Best Film na Catalonian International Film Festival, Sitges, Spain
 • 1998 – Vincenzo Natali, André Bijelic, Graeme Manson, Best Screenplay na Catalonian International Film Festival, Sitges, Spain
 • 1997 – Vincenzo Natali, Best Canadian First Feature Film na Festiwal Filmowy w Toronto
 • 1997 – Vincenzo Natali, Best Ontario Feature na Sudbury Cinéfest
 • 1999 (nominacja) – Saturn Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA
 • 1999 (nominacja) – Genie Awards

Opis fabuły[edytuj]

Policjant. Zawodowy złodziej. Studentka matematyki. Architekt. Lekarka. Chłopak chory na autyzm. Sześcioro ludzi, sześć różnych osobowości spotyka się pewnego dnia wewnątrz olbrzymiego, tajemniczego sześcianu. Dość przypadkowy, nawet przewrotny zbiór osób. Żadne z nich nie pamięta jak się tam dostał i nie wie, gdzie się dokładnie znajdują. Nie ma wody, pożywienia ani logicznego wytłumaczenia całej sytuacji. Instynktownie starają się zbadać sześcian, ale wkrótce odkrywają, że jest to kompleks doskonale równych pomieszczeń, wypełnionych zabójczymi pułapkami i przejściami. Cała szóstka została wyrwana ze swojego codziennego życia i znalazła się w tajemniczym, pełnym śmiertelnych pułapek miejscu, z którego wydawać by się mogło nie może być wyjścia.

Nikt z nich nie wie, jak i dlaczego został uwięziony, każdy z sześciorga uwięzionych posiada umiejętności, które mogą im dopomóc w ucieczce. W obliczu rosnącego zagrożenia narastają pomiędzy nimi osobiste konflikty i walka o władzę. Kiedy będą współpracować pojawia się promyk nadziei, jednak kiedy do głosu dochodzi ich prawdziwe ego, ich wewnętrzne obawy i fobie nadzieja ta zacznie się bardzo szybko oddalać.

Gdy atmosfera staje się coraz bardziej przerażająca, więźniowie sześcianu muszą współpracować używając swoich różnych zdolności, aby rozwikłać tę tajemniczą układankę i wreszcie wydostać się z tego niebezpiecznego i klaustrofobicznego miejsca.

Zakończenie[edytuj]

Z sześcianu wychodzi tylko jedna osoba: mężczyzna chory na autyzm Kazan. Architekt zostaje, mimo że może wyjść. Natomiast Leaven zostaje zabita przez Quentina, który później również zostaje zabity.

Produkcja[edytuj]

 • Film jest tak niezwykły dzięki temu, że cały został nakręcony w jednym sześcianie – mówi autor zdjęć Derek Rogers. Wzięliśmy coś rzeczywiście małego i dzięki umiejętnemu filmowaniu powiększyliśmy to do olbrzymich rozmiarów". Ponieważ aktorzy mogli wchodzić i wychodzić tylko przez jedne drzwi, kręcenie filmu wymagało od nas niezłej gimnastyki. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że widzowie będą oglądać ten film i nie wpadną na to, że wszystko zostało zrealizowane w tych samych dekoracjach – mówi reżyser filmu Vincenzo Natali.
 • Aby okazać wsparcie przemysłowi filmowemu w Toronto firma od efektów specjalnych C.O.R.E. dokonała obróbki komputerowej filmu za darmo.
 • Film nakręcono w niecały miesiąc w opuszczonym magazynie znajdującym się w przemysłowej części Toronto (Wallace Avenue Studios). Wszystkie efekty specjalne przygotowano na komputerach pożyczonych (za darmo) od pewnej firmy reklamowej, której spodobał się pomysł filmu. W całości nakręcono go przy użyciu kamer ręcznych.

Linki zewnętrzne[edytuj]