Cudowny chłopak (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cudowny chłopak
Wonder
Gatunek

obyczajowy

Data premiery

14 listopada 2017

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

113 minut

Reżyseria

Stephen Chbosky

Scenariusz

Jack Thorne
Steven Conrad
Stephen Chbosky

Główne role

Jacob Tremblay
Julia Roberts
Owen Wilson
Isabel Vidovic

Muzyka

Don L. Harper

Montaż

Mark Livolsi

Produkcja

David Hoberman
Todd Lieberman

Wytwórnia

Lionsgate
Mandeville Films
Participant Media
Walden Media
TIK Films

Dystrybucja

Lionsgate

Budżet

20 000 000 USD

Strona internetowa

Cudowny chłopak (ang. Wonder) – film obyczajowy z 2017 roku w reżyserii Stephena Chbosky'ego. Film stworzono w oparciu o książkę Cudowny Chłopak Raquel J. Palacio.

Opowiada on o przygodach Auggiego, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. W nowej szkole chłopiec próbuje udowodnić rówieśnikom, że piękno to więcej niż wygląd.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole”. Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem”. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja i dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Film kręcono w Hongkongu i USA w okresie od lipca do września 2016 roku. Światowa premiera odbyła się 15 listopada 2017 roku.

Łączny budżet filmu wynosił $20 000 000, a zarobki z boxofficu wyniosły ponad $305 000 000. Film zdobył wiele nominacji oraz zwyciężył statuetkę Saturna w kategorii najlepszy film niezależny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]