Curia Iulia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Curia Iulia
Ilustracja
Kuria przy Forum Romanum
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym

Adres

Forum Romanum

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Curia Iulia”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Curia Iulia”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Curia Iulia”
Ziemia41°53′35″N 12°29′07″E/41,893056 12,485278
Widok wnętrza Kurii – stan obecny

Curia Iulia (z łac. Kuria (prawdopodobnie miejsce spotkań) Juliusza) – budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu w starożytnym Rzymie. Podobne budynki były stawiane w miastach zakładanych przez Rzymian, odbywały się w nich posiedzenia Rady Dekurionów.

Rzymski budynek powstał w VI w. p.n.e., został wybudowany za czasów króla Tullusa Hostiliusza (Curia Hostillia). Budynek spłonął i został odbudowany za czasów Juliusza Cezara (Curia Iulia), podczas przebudowy forum, oraz po pożarze 283 r. przez Dioklecjana. Odbudowa po pożarze została przeprowadzona najprawdopodobniej według planów spalonego budynku. W 630 roku papież Honoriusz I zlecił przebudowę budynku w kościół pw. św. Hadriana[1].

Kuria była wybudowana z cegły. Ściany były wyłożone marmurem w części dolnej i ozdobione w części górnej sztukaterią. Posadzka z mozaiki z czerwono-zielonego porfiru została położona w IV wieku[1]. W sali posiedzeń, naprzeciwko wejścia znajdowało się podium, przeznaczone dla prezydium senatu. Wzdłuż bocznych ścian wybudowane były stopnie, na których najprawdopodobniej stały krzesła senatorów. Posadzka była wyłożona marmurem. W sali stał także ołtarz bogini Wiktorii i jej złota statuetka.

Drzwi z Kurii zostały wymontowane w 1660 roku[1] i stanowią dzisiaj środkowe drzwi do bazyliki św. Jana na Lateranie. W 1937 roku Kurii przywrócono dawny wygląd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Bahn 2019 ↓, s. 295.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historia Archeologii. red. Paul Bahn. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady” Sp. z o.o., 2019. ISBN 978-83-213-5058-5.