Curia Iulia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Curia Iulia
Ilustracja
Kuria przy Forum Romanum
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Adres Forum Romanum
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Curia Iulia
Curia Iulia
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Curia Iulia
Curia Iulia
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Curia Iulia
Curia Iulia
Ziemia41°53′35″N 12°29′07″E/41,893056 12,485278
Widok wnętrza Kurii – stan obecny

Curia Iulia (łac. Kuria [prawd. miejsce spotkań] Juliusza/julijska) – budynek na Forum Romanum przeznaczony na posiedzenia senatu w starożytnym Rzymie. Podobne budynki były stawiane w miastach zakładanych przez Rzymian, odbywały się w nich posiedzenia Rady Dekurionów.

Rzymski budynek powstał w VI w. p.n.e., został wybudowany za czasów króla Tullusa Hostiliusza (Curia Hostillia). Spłonął i został odbudowany za czasów Juliusza Cezara (Curia Iulia), podczas przebudowy forum, oraz po pożarze 283 r. przez Dioklecjana. Odbudowa po pożarze została przeprowadzona najprawdopodobniej według planów spalonego budynku. W średniowieczu (w VII w.) budynek został zamieniony na kościół.

Kuria była wybudowana z cegły. Ściany były wyłożone marmurem w części dolnej i ozdobione w części górnej sztukaterią. Posadzka była wyłożona mozaiką z marmuru w czarno-białe romby. W sali posiedzeń, naprzeciwko wejścia znajdowało się podium, przeznaczone dla prezydium senatu. Wzdłuż bocznych ścian wybudowane były stopnie, na których najprawdopodobniej stały krzesła senatorów. Posadzka była wyłożona marmurem. W sali stał także ołtarz bogini Wiktorii i jej złota statuetka.

Drzwi z Kurii zostały przeniesione i stanowią dzisiaj środkowe drzwi do Bazyliki św. Jana na Lateranie.

W 1937 roku Kurii przywrócono dawny wygląd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]