Curling mikstów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drużyny mikstów - podium MP 2007
Możliwości ustawień kamieni stacjonarnych

Curling mikstów (ang. mixed curling, coed curling) – odmiana curlingu polegająca na grze kobiet i mężczyzn jednocześnie.

Drużyna musi składać się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, przy czym zawodnicy tej samej płci nie mogą grać na kolejnych pozycjach. Płeć nie jest żadnym ograniczeniem przy wyborze skipa i wiceskipa. Mecz składa się z 8 endów i ewentualnych dogrywek. Pozostałe zasady są takie same jak w tradycyjnym curlingu.

Najbardziej prestiżową imprezą mikstów są mistrzostwa Kanady, które rozgrywane są od 1964 roku. W Europie organizowane są mistrzostwa kontynentu.

Pary mieszane[edytuj | edytuj kod]

Gra par mieszanych (również dwójki mieszane) jest odmianą curlingu mikstów. Idea narodziła się podczas Continental Cup of Curling. Istnieją projekty, aby curling par mieszanych znalazł się w gronie dyscyplin olimpijskich.

Drużyna składa się tylko z dwóch osób – kobiety i mężczyzny. W tym przypadku jedna osoba wypuszcza kamień, a druga wyznacza cel, nie ma oddzielnej funkcji szczotkującego. Mecz trwa 8 endów.

Każda część gry zaczyna się od ustawienia kamieni stacjonarnych, na linii środkowej (pośrodku między krawędzią domu a linią spalonego) i poniżej guzika (na linii środkowej i stycznego do linii celu). Ustawienie kamieni wybierane jest na początku spotkania przez losowanie, następnie decyzji dokonuje drużyna pokonana, w przypadku remisu w endzie decyduje drużyna, która nie zagrywała ostatniego kamienia. Drużyna posiadająca kamień stacjonarny w roli strażnika zagrywa jako pierwsza.

W endzie każda drużyna do dyspozycji ma 5 kamieni (+ stacjonarny). Kamienie z toru mogą być wybijane po zagraniu 3. kamienia w endzie. Zawodnik wykonujący pierwsze zagranie musi wykonać również ostatnie, pozostałe zagrania wykonuje drugi zawodnik. Możliwa jest zmiana pozycji podczas meczu (między endami).

Pierwszym turniejem dwójek mieszanych w Polsce był odbywający się 22 października 2006 roku Night session of curling. W dniach 11–13 stycznia 2008 roku odbyły się I Mistrzostwa Polski Par Mieszanych w Curlingu, które były również eliminacjami do I mistrzostw świata.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]