Przejdź do zawartości

Curly coated retriever

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Curly coated retriever
Ilustracja
Curly coated retriever
Inne nazwy

curly, CCR

Kraj patronacki

Wielka Brytania

Kraj pochodzenia

Wielka Brytania[1]

Wymiary
Wysokość

68,5 (psy) cm,
63,5 (suki) cm

Masa

do 46 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa VIII, Sekcja 1,
nr wzorca 110

AKC

Sporting

ANKC

Grupa 3 - (Gundogs)

CKC

Grupa 1 - (Sporting)

KC(UK)

Gundogs

NZKC

Gundogs

UKC

Grupa 4 - Gun Dog

Wzorce rasy

Curly coated retriever – jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów aportujących. Podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Curly coated retriever to obok flat coated retrievera najstarsza rasa z retrieverów. Wzorzec zarejestrowany został w Wielkiej Brytanii w 1860 roku. Do dnia dzisiejszego praktycznie nie uległ zmianie.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Psy tej rasy to największe spośród retrieverów, mają charakterystyczną, podłużną budowę.

Szata i umaszczenie[edytuj | edytuj kod]

Pokryty krótkim włosem, skręconym w mocne loki, brak ich jedynie na pysku i czaszce. Nie posiada podszerstka. Występuje w umaszczeniu czarnym i wątrobianym, niedopuszczalne są białe znaczenia. Oczy muszą być jak najciemniejsze, nos koloru szaty.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Curly coated retriever jest przyjazny wobec znanych mu ludzi, posiada żywy temperament. Niezależny i skłonny do nieposłuszeństwa, trudny w szkoleniu, lecz oddany przewodnikowi. Jest psem inteligentnym i opanowanym, czasem sprawia wrażenie powściągliwego[2]. Może przejawiać zachowania nieprzyjazne wobec innych psów oraz obcych ludzi. Podobnie jak Chesapeake Bay retriever, jest rasą retrieverów nadającą się do obrony.[potrzebny przypis]

Użytkowość[edytuj | edytuj kod]

Curly coated retriever to pies myśliwski, którego zadaniem było aportowanie ustrzelonych ptaków. Trzymali go często strażnicy łowieccy do zwalczania kłusowników. Osiąga dojrzałość po ukończeniu 3 lat.[potrzebny przypis]

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele tej rasy są bardzo aktywni, uwielbiają stymulację umysłową i zabawę. Nadają się do psich sportów i wciąż są wykorzystywane jako psy myśliwskie. Sierść jest łatwa w pielęgnacji. Z powodu braku podszerstka nie linieje na dużą skalę.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Curly coated retriever jest rasą o wiele mniej rozpowszechnioną na świecie, niż inni jego krewni z grupy retrieverów. Pierwszy pies sprowadzony został do Polski z Finlandii w 2003 roku, a pierwsza suka w roku 2006 ze Szwecji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 313.
  2. Retriever Klub [online], www.retrieverklub.pl [dostęp 2019-05-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998. ISBN 83-7073-122-8.