Curse of Enchantia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Curse of Enchantia
Producent Core Design
Wydawca Virgin Games
Projektant Robert Toone
Ian Sabine
Chris Long
Artysta Rolf Mohr
Billy Allison
Stuart Atkinson
Główny programista Robert Toone (Amiga)
Ian Sabine (PC)
Kompozytor Martin Iveson
Data wydania 1992
Gatunek Przygodowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, DOS
Nośniki Dyskietki, CD
Kontrolery Mysz (opcjonalnie klawiatura lub joystick)

Curse of Enchantiakomputerowa gra przygodowa typu wskaż i kliknij w gatunku komedia-fantasy, stworzona w 1992 roku przez firmę Core Design i wydana na platformy Amiga oraz PC DOS, w tym opcjonalnie także jako jedna z pierwszych pozycji wydanych na nośniku CD-ROM. Oryginalnie zatytułowana była Zeloria i miała być grą przygodowo-zręcznościową[1]. Curse of Enchantia opowiada historię Brada, młodego chłopca porwanego z Ziemi do krainy Enchantii, który musi zwyciężyć złą czarownicę aby wyzwolić siebie i całą krainę od tytułowej klątwy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry ma miejsce w położonej w innym wymiarze baśniowej krainie Enchantia, rządzonej przez potężną i złowrogą czarownicę. Przez wiele lat gnębiła mieszkańców krainy. Gracz wciela się w postać młodego chłopca o imieniu Brad, którego okrutna królowa przeniosła mocą swych czarów wprost z boiska do gry w baseballa i zamknęła w lochu, gdzie, przebrany w średniowieczny strój i skuty kajdanami, wisi do góry nogami. Zamiarem czarownicy było stworzenie eliksiru młodości, którego jednym ze składników stałby się główny bohater.

Zadaniem Brada jest ucieczka z więzienia, a następnie odnalezienie trzech pochodzących z Ziemi przedmiotów, które umożliwią pokonanie czarownicy. Po drodze bohater przemierza między innymi dno zamkowej fosy, podziemną jaskinię, górską skarpę, wulkaniczną wyspę-śmietnisko, lodową krainę wraz z pałacem Królowej Śniegu oraz cmentarz nawiedzony przez wampira. Ostatecznie, po dostaniu się do zamku czarownicy, Brad zmierzy się z nią, by raz na zawsze pokrzyżować jej plany i oswobodzić Enchantię, a samemu szczęśliwie powrócić do domu[2][3].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
AllGame 2,5/5[4]
Secret Service 77%[5]
Amiga Action 94%[6]


Curse of Enchantia jest grą właściwie całkowicie pozbawioną tekstu (w nielicznych rozmowach używane są piktogramy)[3]. To, oraz liczne nielogiczne zagadki, były częstym obiektem krytyki wobec gry, pomimo tego chwalono dobrej jakości grafikę. W większości uzyskała pozytywne recenzje w polskiej[7][5] i dobre oceny w zagranicznej[8] prasie branżowej.

Ze względu na podobieństwa w fabule, uważana jest czasem za komediową wersję Lure of the Temptress, wydaną w tym samym roku. Wirtualna Polska przyznała grze 27 miejsce w rankingu najlepszych gier na Amigę[9]. Z kolei magazyn PSX Extreme przyznał jej 26 miejsce w rankingu „Amiga Top30”[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Universe, podobna gra tych samych twórców, utrzymana w konwencji science-fiction.

Przypisy

 1. CU Amiga, lipiec 1992
 2. Curse of Enchantia - PC / Windows | GRY-Online.pl
 3. 3,0 3,1 Curse of Enchantia - Gaminator.tv (1992)
 4. Curse of Enchantia - Overview (ang.). Allgame, 2010-10-03. [dostęp 2014-03-11].
 5. 5,0 5,1 Piotr Mańkowski. Curse of Enchantia. „Secret Service”, s. 44-45, maj 1994. ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. 
 6. Brian Sharp. Curse of Enchantia. „Amiga Action”, s. 44-46, listopad 1992. 
 7. Computer Studio 1/93
 8. Curse Of Enchantia : Hall Of Light – The database of Amiga games
 9. 27. Curse of Enchantia - 30 najlepszych gier na Amigę - Imperium gier, WP.PL
 10. Retrobeściaki: Amiga Top30 by Ściera.