Curse of Enchantia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Curse of Enchantia
Producent Core Design
Wydawca Virgin Games
Projektant Robert Toone
Ian Sabine
Chris Long
Artysta Rolf Mohr
Billy Allison
Stuart Atkinson
Główny programista Robert Toone (Amiga)
Ian Sabine (PC)
Kompozytor Martin Iveson
Data wydania 1992
Gatunek Przygodowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, DOS
Nośniki Dyskietki, CD
Kontrolery Mysz (opcjonalnie klawiatura lub joystick)

Curse of Enchantiakomputerowa gra przygodowa, stworzona w 1992 roku przez firmę Core Design i wydana na platformy Amiga oraz PC DOS. Curse of Enchantia opowiada historię Brada, młodego chłopca przeniesionego z Ziemi do magicznego świata Enchantia, który musi pokonać złą czarownicę aby uwolnić siebie i całą krainę od tytułowej klątwy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry ma miejsce w położonej w innym wymiarze baśniowej krainie Enchantia, rządzonej przez potężną i złowrogą czarownicę. Przez wiele lat okrutnie gnębiła ona mieszkańców krainy, dopuszczając się najgorszych możliwych nieprawości i nikt nie był w stanie jej powstrzymać. Ludność Enchantii żyła nadzieją, że ich problem rozwiąże się sam, gdyż nawet mistrzyni czarnej magii nie była w stanie żyć bez końca, jednak ta znalazła sposób na stworzenie eliksiru wiecznej młodości. Gracz wciela się w postać młodego amerykańskiego chłopca o imieniu Brad, którego to zła królowa porwała mocą swych czarów wprost z boiska do gry w baseball i zamknęła w lochu. Przebrany w średniowieczny strój i skuty kajdanami, wisi do góry nogami aby stać się ostatnim składnikiem magicznej mikstury. Wiedźma triumfuje, jednak szybko okaże się, że nie doceniła sprytu Brada, który to może stać się wybawcą krainy[1][2]. Pod kontrolą gracza, chłopiec ucieka z więzienia, a następnie, wiedziony przepowiednią, udaje się w poszukiwanie trzech pochodzących z Ziemi przedmiotów, które pozwoła mu zwyciężyć zło i zniszczyć czarownicę. Po drodze bohater przemierza między innymi dno zamkowej fosy, podziemną jaskinię, górską skarpę, wulkaniczną wyspę-śmietnisko, lodową krainę wraz z pałacem Królowej Śniegu, oraz cmentarz nawiedzony przez wampira. Ostatecznie, po dostaniu się do zamku czarownicy, Brad zmierzy się z nią, aby raz na zawsze pokrzyżować jej plany i oswobodzić Enchantię, a samemu szczęśliwie powrócić do domu[3][4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Curse of Enchantia to graficzna gra przygodowa typu wskaż i kliknij, używająca interfejsu użytkownika opartego na pasku ikon akcji. Gra zawiera także kilka elementów zręcznościowych. W odróżnieniu od większości gier przygdowych, główny bohater nie może zginąć nawet w niebezpiecznych sytuacjach, a gra nie zawiera żadnych dialogów i prawie w ogóle jakiegokolwiek tekstu (w nielicznych rozmowach używane są piktogramy)[1][2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Gra oryginalnie zatytułowana była Zeloria i miała być grą przygodowo-zręcznościową[5], zanim autorzy zdecydowali się na grę bardziej w rodzaju produkcji przygodowych firm Sierra On-Line i Lucasfilm, jednak na swój własny sposób. Wydana została pod koniec 1992 roku, w tym opcjonalnie także jako jedna z pierwszych pozycji wydanych na nośniku CD-ROM. W inspiracje dla jej fabuły wliczały się książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz i Lew, czarownica i stara szafa. Ze względu na podobieństwa w fabule, uważana jest też czasem za komediową wersję gry przygodowej Lure of the Temptress, wydaną w tym samym roku.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Secret Service 77%[6]
Amiga Power 87%[7]
Amiga Action 94%[8]


Brak tekstu, oraz liczne nielogiczne zagadki, były częstym obiektem krytyki wobec gry. Pomimo tego, chwalono dobrej jakości grafikę. Curse of Enchantia w większości uzyskała pozytywne recenzje w polskiej[9][6] i dobre oceny w zagranicznej[10] prasie branżowej. Retrospektywnie, Wirtualna Polska przyznała grze 27 miejsce w rankingu najlepszych gier na Amigę[11], z kolei magazyn PSX Extreme przyznał jej 26 miejsce w rankingu „Amiga Top30”[12].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • Universe, podobna gra tych samych twórców, utrzymana w konwencji science-fiction, która na początku miała być kontynuacją Curse of Enchantia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Curse of Enchantia (1992), www.gaminator.tv [dostęp 2017-08-04].
 2. a b Curse of Enchantia (PC), GRY-Online.pl [dostęp 2017-08-04] (pol.).
 3. Časopisy BiT, Excalibur, Score, Riki, www.oldgames.sk [dostęp 2017-08-04].
 4. The Curse of Enchantia cheat from Amiga Action 41 (Feb 1993) - Amiga Magazine Rack, amr.abime.net [dostęp 2017-08-04].
 5. CU Amiga, lipiec 1992.
 6. a b Piotr Mańkowski. Curse of Enchantia. „Secret Service”, s. 44-45, maj 1994. ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. 
 7. Les Ellis. Curse of Enchantia. „Amiga Power”, s. 56-57, listopad 1992. 
 8. Brian Sharp. Curse of Enchantia. „Amiga Action”, s. 44-46, listopad 1992. 
 9. Computer Studio 1/93, s. 18-21.
 10. Curse Of Enchantia : Hall Of Light – The database of Amiga games.
 11. 27. Curse of Enchantia - 30 najlepszych gier na Amigę - Imperium gier, WP.PL
 12. Retrobeściaki: Amiga Top30 by Ściera.