Curtis Guillory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Curtis Guillory SVD
biskup Beaumont
Herb Curtis Guillory SVD Diligentibus Deum omnia cooperantur
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 1 września 1943
Mallet
biskup Beaumont
Okres sprawowania od 2000
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Inkardynacja Werbiści
Prezbiterat 16 grudnia 1972
Nominacja biskupia 29 grudnia 1988
Sakra biskupia 19 lutego 1989
Sukcesja apostolska
Konsekrator Joseph Fiorenza
Współkonsekratorzy Philip Hannan
Terry Steib SVD

Curtis John Guillory SVD (ur. 1 września 1943 w Mallet, Luizjana) – amerykański duchowny katolicki, werbista, biskup Beaumont w metropolii Galveston-Houston.

Jest jednym z szesnaściorga dzieci Wilfreda i Theresy. Jego rodzice kupili farmę w Alabamie i już od najmłodszych lat Curtis musiał pomagać w utrzymaniu gospodarstwa wstając wcześnie przed szkołą i pracując do wieczora po szkole. Ukończył seminarium werbistów w Bay St. Louis i dnia 16 grudnia 1972 otrzymał święcenia kapłańskie w swym rodzinnym kościele parafialnym w Mallet. Po ukończeniu dalszych studiów w Omaha rozpoczął pracę duszpasterską w Nowym Orleanie. Pracował również w tamtejszym seminarium werbistów i komitecie National Black Catholic Administrators.

29 grudnia 1988 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Galveston-Houston ze stolicą tytularną Stagnum. Sakry udzielił mu bp Joseph Fiorenza. Jako członek zasiada m. in. w Komitetach ds. Afroamerykanów i Duchowieństwa w Konferencji Biskupów Amerykańskich. 2 czerwca 2000 mianowany ordynariuszem Beaumont. Ingres odbył się 28 lipca 2000. Jest pierwszym Afroamerykaninem, który został biskupem diecezjalnym w stanie Teksas.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Joseph Galante
Template-Bishop.svg Biskup diecezji Beaumont
od 2000
Template-Bishop.svg Następca