Cutty Sark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cutty Sark
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Ferreira
Maria Di Amparo

Bandera

 Wielka Brytania

Port macierzysty

Greenwich

Armator

Cutty Sark Preservation Society

Dane podstawowe
Materiał

drewno

Historia
Stocznia

Scott and Linton, Dumbarton, Wielka Brytania

Data budowy

1869

Dane techniczne
Wyporność

2100 t

Liczebność załogi

28-35

Długość całkowita (L)

85,1 m

Szerokość (B)

10,9 m

Zanurzenie (D)

6 m

Pojemność

1963 RT

Ożaglowanie
Typ ożaglowania

fregata

Powierzchnia ożaglowania

2970 m²

Liczba masztów

3

Napęd mechaniczny
Prędkość maks.

17,15 w.

SV Cutty Sark – XIX-wieczny kliper herbaciany, który pobił wiele rekordów prędkości. Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, stoi teraz w suchym doku przy nabrzeżu w dzielnicy Londynu, Greenwich jako statek-muzeum.

Historia i rejsy[edytuj | edytuj kod]

„Cutty Sark” zbudowano w Szkocji w 1869 r. jako żaglowiec do przewozu herbaty z Chin. Był to w ówczesnych czasach najszybszy kliper, mogący w ciągu dnia przepłynąć 350 mil (ok. 650 km, średnia dobowa prędkość 15 w). Jak uważają niektórzy, był to też najpiękniejszy ze wszystkich żaglowców świata, ze swoim mocno wydłużonym bukszprytem i sześcioma piętrami żagli na grotmaszcie (prawie 3000 m² żagla, dł. całk. 85 m).

Wiedźma Nannie Dee goniąca Tama, z końskim ogonem w ręku

Drewniana, trzymasztowa fregata o stalowym szkielecie kadłuba, zwodowana w Wlk. Brytanii w 1869 r. nazwana Cutty Sark na cześć Nannie Dee – wiedźmy z poematu Roberta Burnsa (1759–1796) „Tam O’Shanter”. Poemat opowiada o farmerze Tamie, który późną porą, w czasie burzy, upity wraca na grzbiecie swojego konia o imieniu Meg do domu. Przejeżdżając koło nawiedzonego kościoła, Tam zauważa tańczące w nim wiedźmy. Na widok jednej z nich, Nannie Dee, odzianej w zbyt krótką koszulę, krzyczy „Weel done, Cutty-sark!” (cutty-sark oznacza w języku Scots właśnie krótką koszulę). Krzykiem zwraca na siebie uwagę. Wiedźmy puszczają się za Tamem w pogoń z Nannie Dee na czele. Tam pogania konia, ale wiedźmie udaje się złapać Meg za ogon, który zostaje w jej dłoni. Galion pod bukszprytem klipra przedstawia goniącą Tama Nannie z końskim ogonem w ręku.

Cutty Sark w 1896 r. przeszedł pod banderę portugalską i dwukrotnie zmieniał nazwę i właściciela. Po utracie masztów w 1916 r. był otaklowany jako brygantyna. W 1923 r. kpt. Wilfred Dowman uratował kliper dla Anglii, odkupując go od Portugalczyków – nazwa klipra była wtedy na ustach wszystkich i był to dogodny moment do nadania takiej samej nazwy nowemu gatunkowi whisky wchodzącemu właśnie na rynek. Do dziś logo tej whisky przedstawia ilustrację Cutty Sark na żółtym tle. Whisky ta stała się jedną z najlepiej sprzedających się na świecie, a jej producent wspierał jedną z najbardziej znanych imprez żeglarskich świata – Cutty Sark Tall Ships’ Races (Operacja Żagiel).

Pożar[edytuj | edytuj kod]

Wczesnym rankiem 21 maja 2007 r. na żaglowcu wybuchł pożar. Statek uległ uszkodzeniu, ocalały jednak rufa i dziób. Część wyposażenia została na czas przeprowadzanego remontu zdemontowana (fragmenty poszycia, omasztowanie, wyposażenie ruchome) i podobnie jak galeria galionów eksponowana na pokładzie – ocalała z pożaru. Pożar został spowodowany przez przemysłowy odkurzacz, zostawiony włączony we wnętrzu historycznego statku[1].

Statek został odbudowany i otwarty dla publiczności w dniu 25 kwietnia 2012 r.[1]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Plany Modelarskie żaglowca zostały opublikowane w zeszycie 4/1976 (nr 74).

Zbierane są fundusze na budowę drugiego identycznego, pływającego żaglowca[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Cutty Sark: Queen reopens Greenwich tea clipper. [w:] BBC News [on-line]. 2012-04-25. [dostęp 2014-09-05]. (ang.).
  2. Cutty Sark 2. [w:] Cutty Sark reborn 2 sail [on-line]. 2016-11-16. [dostęp 2016-11-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]