Cutty Sark

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cutty Sark
Cutty Sark
Bandera  Wielka Brytania
Port macierzysty Greenwich
Ex Ferreira
Maria Di Amparo
Data budowy 1869
Stocznia Scott and Linton, Dumbarton, Wielka Brytania
Armator Tamiska Szkoła Nawigatorów
Materiał drewno
Typ ożaglowania fregata
Powierzchnia ożaglowania 2970 m²
Liczba masztów 3
Długość całkowita (L) 85,1 m
Szerokość (B) 10,9 m
Zanurzenie (D) 6 m
Pojemność 1963
Wyporność 2100 t
Prędkość maks. 17,15 w.
Załoga 28-35

SV Cutty Sark – XIX-wieczny kliper herbaciany, który pobił wiele rekordów prędkości. Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie, stoi teraz w suchym doku przy nabrzeżu w dzielnicy Londynu, Greenwich jako statek-muzeum.

Historia i rejsy[edytuj]

„Cutty Sark” zbudowano w Szkocji w 1869 jako żaglowiec do przewozu herbaty z Chin. Był to w ówczesnych czasach najszybszy kliper, mogący w ciągu dnia przepłynąć 350 mil (ok. 650 km, średnia dobowa prędkość 15 w). Jak uważają niektórzy, był to też najpiękniejszy ze wszystkich żaglowców świata, ze swoim mocno wydłużonym bukszprytem i sześcioma piętrami żagli na grotmaszcie (prawie 3000 m² żagla, dł. całk. 85 m). Drewniana, trzymasztowa fregata o stalowym szkielecie kadłuba, zwodowany w Wlk. Brytanii w 1869 r. nazwana na cześć Nannie – wiedźmy z poematu Roberta Burnsa (1759-1796) „Tam O’Shanter” – bardzo atrakcyjnej młodej kobiety, ubranej jedynie w „cutty sark”, co w XVIII-wiecznym języku scots oznacza krótką koszulkę. Galion pod bukszprytem klipra przedstawia właśnie Nannie. W 1896 roku przeszedł pod banderę portugalską i dwukrotnie zmieniał nazwę i właściciela. Po utracie masztów w 1916 był otaklowany jako brygantyna. W 1923 r. kpt. Wilfred Dowman uratował kliper dla Anglii, odkupując go od Portugalczyków – nazwa klipra była wtedy na ustach wszystkich i był to dogodny moment do nadania takiej samej nazwy nowemu gatunkowi whisky wchodzącemu właśnie na rynek. Do dziś logo tej whisky przedstawia ilustrację Cutty Sark na żółtym tle. Whisky ta stała się jedną z najlepiej sprzedających się na świecie, a jej producent wspierał jedną z najbardziej znanych imprez żeglarskich świata – Cutty Sark Tall Ships’ Races (Operacja Żagiel).

Pożar[edytuj]

Wczesnym rankiem, 21 maja 2007 na żaglowcu wybuchł pożar. Statek uległ uszkodzeniu, ocalały jednak rufa i dziób. Część wyposażenia została na czas przeprowadzanego remontu zdemontowana (fragmenty poszycia, omasztowanie, wyposażenie ruchome) i podobnie jak galeria galionów eksponowana na pokładzie – ocalała z pożaru. Pożar został spowodowany przez przemysłowy odkurzacz, zostawiony włączony we wnętrzu historycznego okrętu[1].

Statek został odbudowany i otwarty dla publiczności w dniu 25 kwietnia 2012 roku[1].

Inne[edytuj]

Plany Modelarskie zostały opublikowane w zeszycie 4/1976 (nr 74).


Przypisy

  1. a b Cutty Sark: Queen reopens Greenwich tea clipper (ang.). W: BBC News [on-line]. 2012-04-25. [dostęp 2014-09-05].