Cwi Elimelech z Dynowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cwi Elimelech Szapiro
Lata życia 1783 - 1841
Cadyk dynastii dynowskiej
Okres urzędowania od ?
do 1841
Następca Dawid Szapiro

Cwi Elimelech Szapiro z Dynowa (ur. 1783, zm. 11 stycznia 1841) – rabin.

Jeden z przedstawicieli chasydyzmu w Polsce, kabalista. Jest założycielem dynastii cadyków dynowskich. Był uczniem Menachema Mendla, Magida z Kozienic i Jakuba Horowica. Był rabinem w Rybotyczach, Strzyżowie, Oleszycach, Mukaczewie, Łańcucie, Haliczu i Dubiecku. Stanowczo walczył z haskalą. Zasłynął jako cudotwórca. Zgromadził wokół siebie tysiące wyznawców. Jest autorem licznych dzieł, m.in. Bnej Issaschar (pol. Synowie Isachara) oraz Igra De-Kala.

Następcą założyciela dynastii dynowskiej został jego syn, Dawid Szapiro (ur.1804, zm.1874). Inni synowie to Szmuel Szapiro - (rabin w Birczy) oraz Eleazar Szapiro, późniejszy cadyk w Łańcucie, od którego wywodzi się dynastia cadyków z Mukaczewa (jid. Munkacz). Wnukiem Cwi Elimelecha z Dynowa był Cwi Elimelech Szapiro z Błażowej, założyciel dynastii cadyków błażowskich.

Cwi Elimelech oraz jego rodzina pochowani są w Dynowie na wybudowanym na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ohelu. Grób cadyka tłumnie odwiedzają chasydzi z wielu krajów. Kilkaset metrów od ohelu staraniem rabina Pinchosa Pompa z Jerozolimy wybudowano Mosdos Bnei Issaschar - centrum chasydzkie z mykwą, koszerną stołówką i pokojami gościnnymi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bnej Issaschar
  • Igra De-Kala