Cyberpunk 2077

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyberpunk 2077
Ilustracja
Logotyp gry
Producent

CD Projekt Red

Wydawca

CD Projekt Red[1]

Dystrybutor

PL: Cenega[1]

Reżyser

Adam Badowski[2]

Projektant

Konrad Tomaszkiewicz[3], Michał Dobrowolski[4], Paweł Sasko[5]

Artysta

Paweł Mielniczuk[6], Katarzyna Redesiuk[7]

Scenarzysta

Marcin Blacha[8], Jakub Szamałek[9], Stanisław Święcicki[10]

Kompozytor

Marcin Przybyłowicz[11], P. T. Adamczyk, Paul Leonard-Morgan

Silnik

REDengine 4

Wersja

1.52[12]

Data wydania

10 grudnia 2020

Gatunek

fabularna gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: M[13]

Język

dubbing: angielski, polski, niemiecki, hiszpański (europejski), francuski, włoski, portugalski, rosyjski, chiński, japoński, koreański
napisy: hiszpańskie (latynoamerykańskie), węgierskie, tureckie, czeskie, arabskie, tajskie, chińskie (pismo tradycyjne)[14]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Google Stadia

Strona internetowa

Cyberpunk 2077komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez studio CD Projekt Red na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, a także na usługi grania w chmurzeGoogle Stadia oraz GeForce Now. Premiera na komputery osobiste i konsole 8. generacji odbyła się 10 grudnia 2020 roku[15]. 15 lutego 2022 gra ukazała się na PlayStation 5 i Xboksa Series X/S. Stanowi adaptację papierowej gry fabularnej Cyberpunk 2020[16] i jest osadzona 57 lat później w otwartym świecie dystopijnego Night City[17]. Akcja gry rozgrywa się w świecie przedstawionym z perspektywy pierwszej osoby. Główny bohater Cyberpunka, najemnik o imieniu V, wykonuje zadania, korzystając z umiejętności hakowania i obsługi maszyn, jak również z różnych rodzajów broni.

Cyberpunk 2077 stworzony został na silniku REDengine 4 przez zespół liczący około 500 osób – znacznie liczniejszy niż ten odpowiedzialny za poprzednią grę studia, Wiedźmin 3: Dziki Gon z 2015 roku. Do pracy nad grą CD Projekt założył oddział we Wrocławiu, jak również nawiązał współpracę z firmami Digital Scapes, Nvidia, QLOC i Jali Research. Konsultantem był twórca systemu Cyberpunk Mike Pondsmith, a jedną z głównych ról zagrał Keanu Reeves. Ścieżka dźwiękowa skomponowana została przez Marcina Przybyłowicza i kilku innych artystów. W celu promowania gry zapowiedziano szereg utworów pochodnych, w tym komiks, grę karcianą oraz produkcję anime.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2077 jest fabularną grą akcji, zawierającą elementy strzelanek pierwszoosobowych[1]. Gracz wciela się w V, którego płeć, głos, wygląd (twarz, fryzurę, sylwetkę, modyfikacje ciała, rozmiar przyrodzenia czy biustu), pochodzenie i ubiór może dostosować według własnych upodobań. W grze nie ma podziału na klasy postaci, natomiast gracz określa swój sposób gry poprzez rozwijanie cech – budowy ciała, inteligencji, refleksu, zdolności technicznych i opanowania. Postać może rozwijać umiejętności walki wręcz, posługiwania się ostrzami, bronią krótką, strzelbami, karabinami, karabinami snajperskimi, dwiema broniami, jak również hakowania, skrytobójstwa, „zimnej krwi”, inżynierii i sprawności fizycznej. W celu nabycia bądź ulepszenia cyberwszczepów, V musi odwiedzić ripperdoca, z kolei na czarnym rynku kupić może ulepszenia wojskowe[18][19][20][21][22][23][24]. Rzadkość znajdowanego wyposażenia określana jest przez system poziomów, reprezentowanych odpowiednimi kolorami[25]. Przemieszczając się po świecie gry, postać może chować się za osłonami, celować, biegać, wykonywać ślizgi, skoki i podwójne skoki[26][27]. Ataki wręcz można wyprowadzać za pomocą broni do walki w zwarciu[20][28], z kolei broń palna może być modyfikowana i dzieli się na typy Power (rykoszetująca), Tech (przebijająca ściany i przeciwników) oraz Smart (z naprowadzanymi pociskami)[29][30][31]. Pociski z broni dystansowych można spowolnić w trybie bullet time[20]. W grze pojawiają się cztery rodzaje zadawanych i otrzymywanych obrażeń: fizyczne, termiczne, elektromagnetyczne i chemiczne[19][23][32]. Cyberpunk 2077 oferuje również bronie i cyberwszczepy ogłuszające czy ulepszające skradanie się, wobec czego grę można ukończyć bez zabijania kogokolwiek[33][5].

Postać gracza dysponuje własnym mieszkaniem i garażem[20][34]. Świat gry, kalifornijskie Night City, podzielone jest na sześć regionów – należące do korporacji City Center, zamieszkałe przez imigrantów Watson, luksusowe Westbrook, podmiejskie Heywood, opanowaną przez gangi Pacificę[a] oraz przemysłowe Santo Domingo. V może eksplorować również tereny w okolicach miasta, nazywane Badlandami. Po świecie postać może przemieszczać się pieszo albo w pojazdach, w których podczas prowadzenia możliwe jest przełączenie się na widok trzecioosobowy. Samobieżne samochody ułatwiają prowadzenie z nich ostrzału[18][25][32][35][36][37]. Prowadząc samochód możliwe jest rozjechanie przechodniów, a policja reaguje na przestępstwa popełniane przez V w zależności od okolicy[30][38][39]. W grze pojawiają się stacje radiowe, pełny cykl dobowy oraz system zmiennej pogody, które wpływają na zachowanie postaci niezależnych[40][29][41]. Za sprawą braindance’ów V może przeżywać doświadczenia innych osób, z kolei drzewko dialogowe pozwala na wchodzenie w interakcje z postaciami niezależnymi i podejmowanie decyzji, podczas wykonywania zadań[42][43][44]. Punkty doświadczenia postać zdobywa poprzez kończenie zadań z głównego wątku fabularnego, polepszając tym swoje statystyki, z kolei za zadania poboczne otrzymuje ona „punkty reputacji”, odblokowujące nowe umiejętności, handlarzy, miejsca i dodatkowe zadania[25][29][30][45]. Zadania zlecane są przez postacie znane jako fixerzy, a w części z nich V wspomagać będą towarzysze[30][20]. Zdrowie odzyskać można spożywając np. napoje gazowane[27]. Poza zadaniami, w grze pojawią się również minigry, takie jak hakowanie, boks, wyścigi samochodowe, sztuki walki, dostępne będą również strzelnice[46][47]. Komunikat „koniec gry” pojawia się tylko wtedy, kiedy V zginie; jeżeli nie uda mu się ukończyć zadania, gra jest kontynuowana, a niepowodzenie – podobnie jak wybory dokonywane przez gracza – może prowadzić do różnych zakończeń[48][43].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Świat gry[edytuj | edytuj kod]

Night City jest amerykańskim megamiastem w Wolnym Stanie Kalifornia Północna, kontrolowanym przez korporacje, w którym nie obowiązują prawa krajowe i stanowe. Ogarnięte jest wojną gangów i rządzących nim osób, które walczą o dominację. W kwestiach codziennych, takich jak wywóz śmieci czy transport publiczny, mieszkańcy polegają na robotyce[49][50]. Pod względem wizualnym ukształtowały je cztery epoki, które przeszło – surowy „entropizm”[b], kolorowy kicz, surowy neomilitaryzm i wystawny neokicz[51]. Internet kontrolowany jest przez korporacje i wojsko[5]. Chociaż w Night City powszechna jest bezdomność, nie wyklucza ona z możliwości korzystania z cybermodyfikacji, prowadząc do uzależnienia od kosmetycznych poprawek i przemocy. Z takimi zagrożeniami mierzy się uzbrojona organizacja znana jako Psycho Squad[52][53]. Szybkiej pomocy medycznej udzielić może Trauma Team, zaś ze względu na bezustanne zagrożenie napaścią, wszyscy mieszkańcy mają prawo noszenia broni w miejscu publicznym[54][55].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W roku 2013 netrunnerka Alt Cunningham (Marta Markowicz-Dziarkowska[56]) – autorka programu Soulkiller, pozwalającego przenieść świadomość człowieka do formy cyfrowej – zostaje porwana przez Arasaka Corporation, próbującą zmusić ją do napisania dla nich własnej wersji programu. Johnny Silverhand (Michał Żebrowski), znany najemnik i rockman, a zarazem chłopak Alt, próbuje ją uratować, jednak bezskutecznie. Po pewnym czasie dowiaduje się, że Arasaka zastosowała na Alt Soulkillera, przez co kobieta stała się sztuczną inteligencją, która zaszyła się w głębokiej sieci. Dziesięć lat później Silverhand, nadal poszukujący zemsty na korporacji, przypuszcza atak terrorystyczny na jej siedzibę, jednak zostaje pojmany i zabity, a jego świadomość przeniesiona na biochip[57].

W roku 2077 najemnik V (Vincent – Kamil Kula / Valerie – Lidia Sadowa) wraz ze swoim znajomym, Jackiem Wellesem (Jacek Król), podejmuje się zlecenia dla fixera Dextera DeShawna (Przemysław Bluszcz), polegającego na kradzieży należącego do Arasaka Corporation biochipu Relic. W trakcie skoku widzą, jak prezes korporacji – Saburo Arasaka (Masane Tsukayama) – zostaje zabity przez swojego syna, Yorinobu (Robert Tondera / Hideo Kimura). Podczas ucieczki Jack zostaje śmiertelnie ranny, a pojemnik z biochipem uszkodzony. Żeby nie dopuścić do zniszczenia towaru, V umieszcza go w swojej głowie[58].

DeShawn – wściekły za to, że akcja przyciągnęła uwagę policji – strzela do V i porzuca go na wysypisku śmieci. Po odzyskaniu przytomności V doświadcza wspomnień Silverhanda, zapisanych na Relicu. Od zaufanego ripperdoca, Victora Vektora (Miłogost Reczek), dowiaduje się, że zostało mu kilka tygodni życia. Po postrzale nanotechnologia biochipu przywróciła V do życia, ale jednocześnie rozpoczęła nadpisywanie jego wspomnień i osobowości zapisaną na urządzeniu świadomością Silverhanda. Usunięcie chipu skutkować będzie natychmiastową śmiercią V, co zmusza go do znalezienia sposobu na pozostanie przy życiu i pozbycia się ze swojej głowy Silverhanda[59].

V nawiązuje współpracę z netrunnerką Judy Alvarez (Marta Żmuda-Trzebiatowska), która prowadzi go do prawdziwych prowodyrów kradzieży chipu – gangu cyberprzestępców Voodoo Boys. Po dotarciu do ich przywódczyni, V i Johnny’emu udaje się dotrzeć do SI Alt i uzyskać obietnicę pomocy, jeżeli uda im się dostarczyć ją do Mikoshi – cyfrowej fortecy Arasaki, w której przetrzymywane są SI stworzone przez technologię bazującą na Soulkillerze, sprzedawaną komercyjnie przez korporację jako program Secure Your Soul[60].

W zależności od wyborów podjętych przez gracza, V ostatecznie może zdecydować się popełnić samobójstwo, pozwolić Silverhandowi przejąć swoje ciało i przypuścić atak na Mikoshi z jego dawną ekipą, przypuścić atak z sojusznikami zebranymi wcześniej, zaatakować samodzielnie bądź zdecydować się na współpracę z Arasaką. Bez względu na obraną strategię, po użyciu Soulkillera okazuje się, że szkody wyrządzone ciału V są nieodwracalne. Może on w nim pozostać, niepewny tego ile życia mu pozostało, albo pozwolić na stałe przejąć je Silverhandowi, który dziękuje mu i opuszcza Night City, żeby rozpocząć nowe życie[61].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Mike Pondsmith, twórca oryginalnego systemu Cyberpunk

Preprodukcja Cyberpunk 2077, przy udziale około pięćdziesięcioosobowego zespołu, rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy CD Projekt Red zakończył prace nad dodatkiem Krew i wino do Wiedźmina: Dzikiego Gonu[62][63]. Ostatecznie nad grą pracował zespół większy niż nad Wiedźminem 3, w październiku 2019 roku liczący około 500 osób[64][65]. Po zakończeniu prac nad Wiedźminem, studio rozpoczęło aktualizowanie silnika REDengine 3, żeby przystosować go do nowej gry[66]. Na rozwój gry i związanych z nią technologii CD Projekt Red otrzymał od polskiego rządu granty w łącznej wysokości ok. 7 mln dolarów amerykańskich[67]. W czerwcu 2017 roku wczesne szkice Cyberpunk 2077 zostały wykradzione przez hakerów, którzy zagrozili ich upublicznieniem, studio odmówiło jednak zapłacenia haraczu za nie[68][69]. Pod koniec 2017 roku CD Projekt Red ogłosił, że osiągnęło jeden z kamieni milowych w pracach nad grą[70], z kolei w marcu 2018 roku otworzyło we Wrocławiu nowe studio, mające wspomóc je w produkcji[71]. W październiku twórcy nawiązali współpracę z kanadyjskim Digital Scapes w celu opracowania dodatkowych narzędzi dla gry[72], a w czerwcu 2019 roku z Nvidią, w celu zaimplementowania technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym[73], oraz w styczniu 2020 roku z QLOC, mającym zapewnić dodatkową kontrolę jakości[74]. Podjęto też współpracę ze studiem Jali Research, które było odpowiedzialne za dostosowanie wypowiadanych kwestii do ruchu ust postaci[75].

Po opracowaniu w etapie preprodukcji setek grafik koncepcyjnych, autorzy określili cztery style estetyczne, którymi charakteryzować ma się gra. Większość samochodów bazuje na projektach Marcella Gandiniego z lat 80. i 90. XX wieku[6], chociaż w grze odwzorowane zostaną również istniejące naprawdę auta, jak np. porsche 911[76]. Przetwarzanie strumieniowe i oświetlenie globalne zaprogramowane zostały tak, żeby nie obciążać procesorów[77]. Technologia śledzenia promieni pozwoliła poprawić jakość oświetlenia globalnego, odbić, ambient occlusion i cieni[78]. Pierwotnie w dniu premiery w grze miał pojawić się tryb wieloosobowy, ostatecznie ogłoszono jednak, że zostanie on dodany dopiero po premierze[79][80][81]. Twórcy zdecydowali się na perspektywę pierwszoosobową, uznając, że pozwoli ona graczom na większą immersję niż widok trzeciej osoby[29], jednak zarówno przerywniki filmowe, jak i sama rozgrywka zostały opracowane tak, żeby płynnie przechodzić pomiędzy oboma widokami[82][83]. W Cyberpunku 2077 pojawić ma się pełna nagość, która według reżysera gry, Adama Badowskiego, stanowi element transhumanizmu: „ciało nie jest już sacrum, a profanum[84]. Scenariusz został napisany w języku polskim, a następnie zlokalizowany na angielski przez osobny zespół[85]. Pozostałe wersje językowe przetłumaczone zostały z języka angielskiego, chociaż część lokalizacji, np. rosyjska, opracowywano zarówno na podstawie tłumaczenia angielskiego, jak i polskiego oryginału[86]. Zadania zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby gracze mogli decydować samodzielnie, w jakiej kolejności chcą je wykonywać[87], z kolei wiele zadań pobocznych stanowi niewykorzystane elementy głównego wątku fabularnego[88]. W celu dopasowania dubbingu w wielu językach, CD Projekt Red opracował technologię bazującą na sieciach neuronowych, w czasie rzeczywistym dostosowującą ruch ust postaci do wypowiadanych dialogów[89]. System animacji został przerobiony w taki sposób, żeby lepiej oddawać ruchy mięśni; usprawniono również technikę przechwytywania ruchu. Środowisko gry zostało stworzone z „prefabrykowanych” projektów, a wykorzystywane wielokrotnie zasoby graficzne generowane są w innych kolorach i wzorach – część z nich generowana jest proceduralnie[90][91][65]. Uwzględniając opinie na temat gry, jakie pojawiły się po jej prezentacji podczas targów Electronic Entertainment Expo w 2018 roku, twórcy umożliwili przejście Cyberpunk 2077 bez zabijania, jak również zrezygnowali ze sztywnego podziału na mężczyznę i kobietę podczas tworzenia postaci, zamiast tego opierając się na typach ciała i głosach[92][93]. Night City zostało zaprojektowane przy współpracy z urbanistami, a jego architektura inspirowana była brutalizmem[94][95]. Świat wczytywany jest przy użyciu pionowego przesyłania strumieniowego, renderującego wyłącznie zasoby graficzne widoczne na ekranie[96]. W sierpniu 2018 roku ukończono fabułę i możliwe było pełne przejście gry[97]. Pozostała zawartość została ukończona w połowie 2019 roku, a pozostały czas produkcji poświęcony był głównie na usprawnianie istniejących już elementów[98]. Ze względu na pandemię COVID-19, od marca 2020 roku twórcy rozpoczęli pracę zdalną, co spowodowało wstrzymanie prac nad dubbingami[99][100]. Chociaż studio publicznie wielokrotnie zapewniało, że produkcja Cyberpunka 2077 nie będzie wiązała się z obowiązkowymi nadgodzinami, zostały one wprowadzone w ostatnich miesiącach prac nad grą[101].

Cyberpunk 2077 zrealizowany został na podstawie systemu Cyberpunk 2020 Mike’a Pondsmitha, który od 2012 roku pełnił funkcję konsultanta powstającej gry, pojawia się w niej również jako bohater niezależny[90][102][103]. Wpływ na fabułę miała jego kontynuacja oryginalnego systemu, Cyberpunk Red[104], zaś sama gra czerpała inspirację z takich tytułów jak film Łowca androidów (1982), seria mang i anime Ghost in the Shell oraz gry System Shock (1994) i Deus Ex (2000)[105]. W Cyberpunk 2077 pojawiają się motocykl inspirowany Akirą Katsuhira Ōtomo oraz samochód inspirowany Mad Maksem: Na drodze gniewu (2015)[106][107]. Muzykę do gry skomponował Marcin Przybyłowicz, wcześniej odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do Wiedźmina: Dzikiego Gonu, we współpracy z P.T. Adamczykiem i Paulem Leonardem-Morganem[108][109]. Na potrzeby dostępnych w grze stacji radiowych CD Projekt Red stworzył własne piosenki[40]. Zespół Refused stworzył utwory zespołu Samurai, z kolei kanadyjska wokalistka Grimes użyczyła głosu frontmance zespołu Lizzy Wizzy and the Metadwarves[110][111]. Swój wkład w ścieżkę dźwiękową mieli również Run the Jewels, ASAP Rocky, Gazelle Twin, Ilan Rubin, Richard Devine, Nina Kraviz, Deadly Hunta, Rat Boy i Tina Guo[112].

W lipcu 2018 roku twórcy nawiązali współpracę z aktorem Keanu Reevesem, który przyjął rolę Johnny’ego Silverhanda – w celu zachowania tajemnicy nazywanego wtedy Mr Fusion[113][114]. Postać wzorowana jest na wyglądzie Reevesa, który użyczył jej również głosu w angielskiej wersji i odegrał ją podczas sesji przechwytywania ruchu[115][116]. Po spędzeniu piętnastu dni na nagrywaniu dubbingu do gry, Reeves poprosił o możliwość powiększenia jego roli. Twórcy przystali na tę prośbę i podwoili liczbę jego kwestii dialogowych, wskutek czego od Silverhanda więcej dialogów ma jedynie V[117][118][119].

Głosu Saburowi Arasace, prezesowi Arasaka Corporation, użyczył znany seiyū Masane Tsukayama[120]. W polskiej wersji językowej głosu V użyczyli Kamil Kula i Lidia Sadowa, Johnny’emu Silverhandowi Michał Żebrowski[89], a Judy Alvarez – Marta Żmuda Trzebiatowska[121]. Polscy aktorzy nagrywali dubbing we współpracy ze scenarzystami, udzielającymi im wskazówek, a którzy mieli również swój udział w obsadzaniu aktorów pod konkretne postacie[86]. Epizodyczne role (użyczenie głosu i/lub podobizny) w Cyberpunku 2077 zagrali liczni twórcy internetowi[122], jak również twórcy gry[86].

Do 2019 roku głównym scenarzystą był Sebastian Stępień, który następnie przeniósł się do Blizzard Entertainment[123][124]. W październiku 2020 roku gra trafiła do tłoczni[125]. Według raportu CD Projektu dotyczącego trzeciego kwartału (do września) 2020 roku, łączny koszt produkcji i reklamy Cyberpunka 2077 wyniósł 522,7 mln złotych[126].

Dystrybucja i marketing[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2077 została zapowiedziana w maju 2012 roku, a w styczniu 2013 roku opublikowano krótki zwiastun filmowy[63][127]. W tym samym roku ogłoszono, że gra trafi na komputery osobiste z systemem Windows[128], a podczas Electronic Entertainment Expo 2018 do listy platform docelowych dodano konsole PlayStation 4 i Xbox One[129]. Na targach zaprezentowano również drugi zwiastun, z kolei przedstawicielom mediów branżowych za zamkniętymi drzwiami zaprezentowano demonstrację gry z wersji prealfa[130][131][132]. W następnych miesiącach tę samą wersję demonstracyjną zaprezentowano podczas targów Gamescom oraz udostępniono w Internecie[133]. Podczas E3 2019 ogłoszono datę premiery, przewidzianą na 16 kwietnia 2020 roku[134], którą następnie przesunięto na 17 września[135], następnie na 19 listopada[136], a ostatecznie na 10 grudnia. Druga wersja demonstracyjna pokazana została na targach E3 i Gamescom w 2019[137][138], a jej skróconą, piętnastominutową wersję udostępniono w Internecie w sierpniu, wraz z ogłoszeniem, że gra pojawi się również na platformie Stadia[139][140]. W lutym 2020 roku Nvidia ogłosiła, że Cyberpunk 2077 będzie dostępny również w ramach usługi GeForce Now[141]. Podczas targów Tokyo Game Show zaprezentowano wierną replikę motocyklu Yaiba Kusanagi w skali 1:1[142]. Ze względu na odwołanie E3 2020 z powodu pandemii COVID-19, CD Projekt rozpoczął serię internetowych pokazów Night City Wire, prezentujących dodatkowe zwiastuny, rozgrywkę i materiały zza kulis[143][144][145][146]. Posiadacze gry w wersji na PlayStation 4 i Xboksa One będą mogli zaktualizować ją za darmo do wersji na PlayStation 5 i Xboksa Series X[147][148][149]. Gra na konsole dziewiątej generacji ukazała się 15 lutego 2022 wraz z wydaniem patcha 1.5[150]. Tryb gry wieloosobowej, mający stanowić osobny, tworzony od podstaw komponent, ma pojawić się najwcześniej w 2022 roku[151].

Stoisko Cyberpunk 2077 na targach Poznań Game Arena 2019

W skład edycji kolekcjonerskiej wchodzą pudełko, steelbook, figurka przedstawiająca V, artbook w twardej oprawie, metalowe przypinki i karabińczyk, przewodnik po Night City, naszywki, kompendium o świecie gry, pocztówki z Night City i mapa miasta oraz naklejki. W wydaniu standardowym również znajdą się kompendium, pocztówki, mapa i naklejki[152]. Do każdej kopii gry dołączone będą również dodatki cyfrowe – ścieżka dźwiękowa, miniartbook, podręcznik Cyberpunk 2020, tapety i komiks Cyberpunk 2020: Twój głos[153], z kolei przy zakupie na platformie GOG.com dodatkowo komiks Big City Dreams[154]. W Polsce dystrybutorem gry będzie Cenega, w Ameryce Północnej Warner Bros. Interactive Entertainment[155], w Turcji Bilkom[156], w Japonii Spike Chunsoft (tylko edycje detaliczne na PlayStation 4)[157], z kolei Bandai Namco Entertainment wyda grę w dwudziestu czterech krajach europejskich oraz w Australii i Nowej Zelandii[158][159].

16 kwietnia 2020 roku w sprzedaży znalazły się powiązane z grą figurki Funko Pop[160]. 29 lipca nakładem wydawnictwa Dark Horse ukazał się 192-stronicowy artbook Cyberpunk 2077: Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077 (ang. The World of Cyberpunk 2077)[161][162], z kolei 9 września pierwszy numer komiksu Cyberpunk 2077: Trauma Team ze scenariuszem Cullena Bunna i ilustracjami Miguela Valderramy[163]. Od czerwca do października 2020 roku CD Projekt Red organizowało konkurs dla cosplayerów[164][165]. Studio nawiązało współpracę z CMON Limited w celu stworzenia gry karcianej Cyberpunk 2077: Afterlife, jak również z trzyletnią umowę z McFarlane Toys na produkcję licencjonowanych figurek[166]. Ostatnia limitowana edycja konsoli Xbox One X wydana przez Microsoft, powiązana z Cyberpunkiem 2077, zawierała również cyfrową kopię gry i zawartość do pobrania[167][168]. W ramach umów zawartych wyłącznie na rynek chiński, pojawiły się tam karty graficzne, fotele dla graczy, napoje energetyczne, trampki i smartfony z motywami z gry[169][170][171][172][173]. W maju 2020 roku CD Projekt nawiązał współpracę z Grupą Agora na przeprowadzenie kampanii reklamowej gry w Polsce[174]. Studio Trigger pracuje nad anime Cyberpunk: Edgerunners dla Netfliksa, którego premiera ma odbyć się w 2022 roku[175].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Przed premierą[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2077 zdobył ponad sto nagród na targach Electronic Entertainment Expo w 2018 roku[73], w tym m.in. dla najlepszej gry, najlepszej gry na Xboksa One, najlepszej gry na komputery osobiste i najlepszej gry fabularnej od serwisu IGN[176], najlepszej gry fabularnej i najlepszej gry targów od magazynu „Game Informer[177] oraz najlepszej gry targów od serwisu GamesRadar+[178] i magazynu „PC Gamer[179]. Chociaż drugi zwiastun gry zyskał miano najlepszego zaprezentowanego podczas targów[180][181][182][183], William Gibson, uznawany za pioniera podgatunku cyberpunk, określił go mianem „Grand Theft Auto ubranego w kliszowy retrofuturyzm w stylu lat 80.”[184]. W późniejszym czasie Gibson wyraził się jednak przychylnie o pierwszej wersji demonstracyjnej prezentującej rozgrywkę[185]. Obiektem krytyki stała się perspektywa pierwszej osoby[186][187]. Cyberpunk 2077 był najszerzej komentowaną grą Electronic Entertainment Expo 2019[188], podczas których zdobył nagrody dla najlepszej gry od GamesRadar+, „PC Gamera”, Rock, Paper, Shotgun i Ars Techniki[189][190][191][192], jak również najlepszej gry, najlepszej gry na PlayStation 4, najlepszej gry na Xboksa One, najlepszej gry na komputery osobiste i najlepszej gry fabularnej od IGN[193]. Trzeci zwiastun zdobył powszechny rozgłos ze względu na ujawnienie, że w produkcję gry zaangażowany był Reeves[194][195].

Po premierze[edytuj | edytuj kod]

 Recenzje gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Game Informer 9/10[196]
Gry-Online PC: 9/10[197]
PS4, XONE: 3/10[198]
GameSpot 7/10[199]
GamesRadar 5/5[200]
IGN PC: 9/10[201]
PS4, XONE: 4/10[202]
PC Gamer US 78/100[203]
VG247 5/5 gwiazdek[204]
Jeuxvideo.com PS4, XONE: 7/20[205]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

PC: 86/100 (z 92 recenzji)[206]
PS4: 57/100 (z 38 recenzji)[207]
XONE: 61/100 (z 16 recenzji)[208]

Według agregatora recenzji Metacritic, Cyberpunk 2077 w wersji na PC spotkał się z „powszechnym uznaniem” krytyków. Recenzentom udostępnione zostało komputerowe wydanie gry, zakazano im jednak nagrywać własne materiały wideo do recenzji, zamiast których musieli wykorzystywać filmy dostarczone przez producenta[209]. Przez analityków średnia ocen gry została uznana za niezadowalającą, co przyczyniło się do spadku wartości akcji CD Projekt SA o 9,4%[210]. 15 grudnia agregator recenzji OpenCritic zamieścił na karcie Cyberpunk 2077 ostrzeżenie sugerujące, że CD Projekt świadomie manipulował ocenami, nie udostępniając do recenzji wersji przeznaczonych na konsole ósmej generacji[211].

Krytycy chwalili jakość głównego wątku fabularnego oraz głębię i ekspansywność zadań pobocznych[201], żyjący świat Night City oraz jego klimat i świeżość[212], jak również oprawę wizualną[213]. Z mieszanym przyjęciem spotkały się niektóre mechaniki, takie jak wytwórstwo, kierowanie pojazdami i walka[214]. W dniu premiery, na Steamie w Cyberpunk 2077 grało jednocześnie ponad milion graczy, co stanowiło najwyższy w historii wynik gry dla jednego gracza[215]. Powszechna krytyka dotknęła niedopracowania technicznego, skutkującego licznymi błędami, glitchami i problemami z wydajnością. W dniu premiery średnia ocen użytkowników na platformie Steam wynosiła 71%, a na GOG.com – 3,7/5[216].

Po premierze gry, wraz z pojawianiem się kolejnych materiałów ukazujących jakość Cyberpunk 2077 na podstawowych wersjach konsol PlayStation 4 i Xbox One, w stronę CD Projektu wysunięto oskarżenia o świadome tuszowanie stanu produkcji na starszych platformach i wprowadzenie konsumentów w błąd. 12 grudnia średnia ocen użytkowników Metacritic wynosiła 2,0/10 dla wersji PS4, 2,5/10 dla Xboksa One i 6,2/10 dla PC[217][218]. CD Projekt wydał oświadczenie z przeprosinami, przyznając, że działania firmy były niewłaściwe, a sama gra została wydana zbyt wcześnie. Firma zasugerowała również, żeby ubiegać się u sprzedawców o zwrot towaru i pieniędzy, uruchomiła też specjalny adres e-mail mający w tym pomóc[219]. 17 grudnia gra została do odwołania usunięta z PlayStation Store, a w ramach porozumienia CD Projektu z Sony Interactive Entertainment każda osoba, która zakupiła ją na PlayStation w wersji cyfrowej, mogła ubiegać się o pełny zwrot pieniędzy[220]. Następnego dnia również Microsoft zaoferował pełny zwrot, nie usuwając gry ze sklepu, opatrując jednak stronę produktu odpowiednią adnotacją[221]. 19 grudnia CD Projekt poinformował, że w przypadku problemów ze zwrotem fizycznych kopii gry, firma zwróci nabywcom pieniądze z własnej kieszeni[222]. W związku z 39-procentowym spadkiem wartości akcji CD Projektu po premierze gry, niektórzy inwestorzy spółki ogłosili możliwość wytoczenia przeciwko niej pozwu zbiorowego pod zarzutem „wprowadzenia w błąd celem uzyskania korzyści majątkowej”, wynikającego ze świadomego ukrywania przed nimi stanu technicznego Cyberpunk 2077 na konsolach ósmej generacji, pomimo licznych przedpremierowych zapewnień, że na rynek trafi pełnowartościowy produkt[223].

W grudniu 2020 Cyberpunk 2077 znalazł się na liście bestsellerów oraz produkcji z największą liczbą jednoczesnych graczy platformy Steam[224].

21 czerwca 2021 gra wróciła do oferty sklepu PlayStation Store[225].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Na Cyberpunk 2077 złożono więcej zamówień przedpremierowych, niż na Wiedźmina: Dziki Gon, a jedną trzecią egzemplarzy na komputerach osobistych sprzedano za pośrednictwem należącej do CD Projektu platformy GOG.com[117][226]. Gra była bestsellerem w chińskiej wersji klienta Steam[227]. W przedsprzedaży złożono łącznie ponad 8 mln zamówień na wszystkie platformy[215]. Koszt produkcji i marketingu (do końca 2020) zwrócił się, a dodatkowo uzyskano zysk już w momencie realizacji zamówień przedpremierowych[228]. Podczas spotkania z inwestorami, CD Projekt poinformował, że w związku ze stanem technicznym gry na konsolach ósmej generacji, w ciągu czterech dni od premiery jej sprzedaż znacząco zmalała[229]. W Japonii w pierwszym tygodniu sprzedano 104 687 fizyczne egzemplarze gry na PlayStation 4, co pozwoliło Cyberpunkowi 2077 zadebiutować na drugim miejscu list sprzedaży[230]. W premierowym tygodniu, Cyberpunk 2077 zajął pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się gier w Polsce[231]. Według danych serwisu SteamSpy, do 18 grudnia na platformie Steam grę zakupiło około 10 mln osób[232]. Według oficjalnego komunikatu CD Projektu, do 20 grudnia włącznie – już po odjęciu zwrotów – na wszystkich platformach sprzedano ponad 13 mln egzemplarzy gry[233].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Twórcy gry kilkakrotnie oskarżeni zostali przez część amerykańskich dziennikarzy i internautów o transfobię. W sierpniu 2018 roku na oficjalnym profilu w serwisie Twitter, w odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników, zamieszczono parafrazę memu internetowego Did You Just Assume My Gender?, służącego do wyszydzania wrażliwości osób transpłciowych, dotyczących identyfikacji płci[234]. W czerwcu 2019 roku na jednym z materiałów promocyjnych gry widoczny był znajdujący się w świecie gry plakat opatrzony sloganem „Wymieszaj to!”, na którym przedstawiono osobę o kobiecych rysach, mającą jednocześnie piersi i penisa. Katarzyna Redasiuk, jedna ze scenarzystek Cyberpunk 2077, przyznała, że plakat rzeczywiście przedstawia osobę transpłciową, było to jednak działanie celowe, mające odzwierciedlać sposób, w jaki korporacje 2077 roku patrzą na ludzi. Niedługo później CD Projekt Red zapowiedział, że gra zrezygnuje ze sztywnego podziału na płeć męską i żeńską, pozwalając graczom na dowolność[235][236].

Również w czerwcu 2019 roku twórcy oskarżeni zostali o rasizm. Dziennikarz serwisu Rock, Paper, Shotgun, opisując wrażenia z pokazu gry, zauważył, że nazywanie czarnoskórego gangu „Animals” (pol. Zwierzęta) jest nie na miejscu i służy utrwalaniu stereotypów. Temat został podchwycony przez media i internautów, którzy zarzucili CD Projekt Red m.in. to, że Mike Pondsmith nie jest zaangażowany w tworzenie Cyberpunk 2077, w przeciwnym razie nie zgodziłby się na tak rasistowskie odniesienia do osób czarnoskórych. Pondsmith odniósł się do tych zarzutów, stwierdzając że, jeśli nie byłby zaangażowany w projekt, to miałby więcej czasu, a obecnie „praktycznie nie ma życia”. Zapewnił też, że zaprojektowany przez niego świat został wiarygodnie odwzorowany w kwestii rasizmu[237]. W 2020 roku, odnosząc się do ruchu Black Lives Matter, stwierdził: „Cyberpunk był ostrzeżeniem, nie aspiracją”[238].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowany Rezultat Przypisy
2018 Game Critics Awards wyróżnienie specjalne za grafikę Cyberpunk 2077 wygrana [239]
wyróżnienie specjalne za innowację wygrana
36. edycja Golden Joystick Awards najbardziej oczekiwana gra wygrana [240]
Gamers’ Choice Awards najbardziej oczekiwana gra nominacja [241]
2019 Game Critics Awards wyróżnienie specjalne za grafikę wygrana [242]
39. edycja Golden Joystick Awards najbardziej oczekiwana gra wygrana [243]
2020 18. edycja Visual Effects Society Awards postać animowana w reklamie Dex wygrana [244]
2021 Steam Awards gra ze znakomitą fabułą Cyberpunk 2077 wygrana [245]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W samej grze oraz w licencjonowanych książkach z nią powiązanych – Cyberpunk 2077: Jedyna oficjalna książka o świecie gry i Cyberpunk 2077: Oficjalny kompletny poradnik – stosowana jest także pisownia „Pacyfika”. W ten sposób nazwa jest również wymawiana przez aktorów głosowych w polskiej wersji językowej gry.
 2. W grze entropizmem określono styl popularny wśród biedoty miejskiej, który zakłada przetrwanie jednostki za wszelką cenę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Cyberpunk 2077 (PC) (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2018-06-15].
 2. Michał Tomaszkiewicz: Cyberpunk 2077: Adam Badowski deklaruje, że „będzie można grać pełnym Michaelem Bayem”. Antyradio.pl, 2019-07-01. [dostęp 2019-07-04].
 3. Jody Macgregor: The Witcher 3 game director joins Cyberpunk 2077 team (ang.). 4 marca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2019)].
 4. Alex Avard: You can become so good with a weapon in Cyberpunk 2077 that „it’ll be like you’re using an aimbot” (ang.). 7 sierpnia 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 sierpnia 2020)].
 5. a b c Phil Savage: Cyberpunk 2077's lead quest designer explains why using cyberspace requires a bathtub (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2019)].
 6. a b Oscar Taylor-Kent. _Cyberpunk 2077's art team talk to Oscar Taylor-Kent about creating the hot looks, fast rides, big guns, and slick cyberware that defines Night City. „PlayStation Official Magazine – UK”, s. 50–58, October 2020 (ang.). 
 7. Rachel Weber: Cyberpunk 2077 can be completed without a single kill (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)].
 8. Andy Robinson: Cyberpunk 2077's story 'takes up two thick books of dialogue’ (ang.). 30 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 listopada 2019)].
 9. Jeremy Winslow: New Cyberpunk 2077 Gameplay Footage Takes A Closer Look At The City (ang.). 22 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (23 sierpnia 2019)].
 10. Bengt Lemne: Cyberpunk 2077 – Stanisław Święcicki Interview (ang.). 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (12 lutego 2019)].
 11. Soundtrack Cyberpunka 2077 skomponuje autor muzyki z Wiedźmina 3 – Marcin Przybyłowicz. gry-online.pl, 2016-02-26. [dostęp 2019-06-15].
 12. Patch 1.52 (ang.). CD Projekt Red, 2022-03-22. [dostęp 2022-05-13].
 13. Cyberpunk 2077 (ang.). ESRB. [dostęp 2020-12-08].
 14. Cyberpunk 2077. Steam. [dostęp 2022-01-01].
 15. Przesunięcie daty premiery gry Cyberpunk 2077 – 10.12.2020 r., CD PROJEKT [dostęp 2020-10-27] (pol.).
 16. Cyberpunk 2077: News, Trailers, Gameplay Rumors, Map, and Announcements, IGN, 11 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-15] (ang.).
 17. First look: Cyberpunk 2077 is the best game at E3 2018, 14 czerwca 2018 [dostęp 2021-04-15].
 18. a b Matt Martin: Cyberpunk 2077: Banging, C-bombs and bullet-time – everything we know from 50 minutes of gameplay (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2018)].
 19. a b Brett Makedonski: Cyberpunk 2077's E3 demo was incredible and massive, here’s everything we learned (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 20. a b c d e Wesley Yin-Poole: We watched 50 minutes of uncut Cyberpunk 2077 gameplay and interviewed CD Projekt about it (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 21. Stefanie Fogel: CD Projekt Red Offers 48-Minute Look at 'Cyberpunk 2077' (ang.). 27 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2018)].
 22. Andrew Whalen: 'Cyberpunk 2077's Keanu Reeves Character Revealed in New Gameplay Demo Highlighting Deep Customization (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)].
 23. a b Charlie Hall: New Cyberpunk 2077 gameplay gives us our first good look at character creation, hacking (ang.). 30 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2019)].
 24. Louis Chilton: Cyberpunk 2077 will let players customise 'breasts, buttocks and genitalia’ (ang.). The Independent, 2020-05-07. [dostęp 2020-10-18].
 25. a b c Jason Schreier: Cyberpunk 2077 Is A Violent, Impressive Blend Of Deus Ex And The Witcher 3 (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)].
 26. Cyberpunk 2077 is an FPS (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 27. a b Steven Messner: Cyberpunk 2077: Everything we learned from the jam-packed E3 demo (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 28. Jessica Conditt: In 'Cyberpunk 2077' you control your own dark, intoxicating future (ang.). 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)].
 29. a b c d Patrick Faller: E3 2018: Cyberpunk 2077 Is A First-Person RPG With Shooter Elements (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 30. a b c d Chris Tapsell: Cyberpunk 2077 gameplay details, E3 trailer, easter eggs, secret website password and everything we know (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 31. Cyberpunk 2077: All Weapon Types & How They Work (Smart, Tech, Power, Melee), Twinfinite, 15 grudnia 2020 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 32. a b Tom Marks: E3 2018: Cyberpunk 2077 Doesn’t Look Like The Witcher, But It Does Look Incredible (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 33. Chris Tapsell: We’ve seen another 50 minutes of Cyberpunk 2077 gameplay – is it cyberpunk yet? (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)].
 34. CyberpunkGame: =Lead Quest Designer for #Cyberpunk2077, @PaweSasko, would like to talk to you about cars and motorcycles. And if there’s cars, there has to be radio, right?. Twitter, 11 lipca 2019.
 35. Patrick Faller: E3 2018: Cyberpunk 2077's Night City Has Six Districts; Here’s What We Know About Each Of Them (ang.). 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)].
 36. Maxime Chao: Cyberpunk 2077 : Temps de dév, taille de la map, choix de la vue FPS, on a parlé avec CD Projekt Red (fr.). 9 stycznia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 stycznia 2019)].
 37. Tom Phillips: The big Cyberpunk 2077 interview: multiplayer, next-gen, and Keanu Reeves (ang.). 13 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2019)].
 38. Sam White: Cyberpunk 2077: all new details including side quests, crime system and more (ang.). 27 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 listopada 2019)].
 39. Hirun Cryer: Cyberpunk 2077 Producer Details Law Enforcement and the Rich Areas of Night City (ang.). 21 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 maja 2020)].
 40. a b YongYea: I Ask CD Projekt Red Your Most Requested Cyberpunk 2077 Questions in E3 2019 Interview. YouTube, 13 czerwca 2019.
 41. Andrew Webster: Cyberpunk 2077 is part RPG, part shooter, part GTA-style mayhem (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)].
 42. Adam Cook: What do we know about Cyberpunk 2077 so far? (ang.). 17 lutego 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lutego 2017)].
 43. a b Stephen Farrelly: Cyberpunk 2077 – Everything CD Projekt RED’s new game needs (ang.). 13 kwietnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (15 kwietnia 2018)].
 44. Michael Futter: 'Cyberpunk 2077' Is More ‘Deus Ex’ Than 'Witcher 3' (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)].
 45. Alessandro Fillari: E3 2018: CD Projekt Red’s Cyberpunk 2077 Is Even More Ambitious Than You Think It Is (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)].
 46. Tony Wilson: Cyberpunk 2077 Has Romance, Minigames, And Self-Driving Cars – GS News Update (ang.). 25 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2019)].
 47. Rachel Weber: Life in Cyberpunk 2077: Romance, cyberspace, and silly side quests (ang.). 25 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2019)].
 48. Jonas Gössling: Cyberpunk 2077 ohne Game Over – CD Projekt überlegt: „Was ist das Blödeste, das der Spieler machen könnte?” (niem.). 31 marca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (3 kwietnia 2019)].
 49. Joe Donnelly: CD Projekt Red breaks down Cyberpunk 2077 trailer frame by frame in new series (ang.). 26 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2018)].
 50. Cyberpunk 2077: Cyberpunk 2077 Gameplay Reveal – 48-minute walkthrough. YouTube, 27 sierpnia 2018.
 51. James Billcliffe: Cyberpunk 2077's Night City: inside the design eras, the communities, and how they affect the player (ang.). 27 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2019)].
 52. Patricia Hernandez: Cyberpunk 2077 looks incredible (ang.). 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)].
 53. Joe Donnelly: Cyberpunk 2077 frame by frame trailer series explores political side of Night City (ang.). 29 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (29 czerwca 2018)].
 54. Andy Kelly: Mike Pondsmith wants Cyberpunk 2077 to feel real, not just look cool (ang.). 29 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2019)].
 55. Joe Donnelly: Cyberpunk 2077 frame by frame trailer series talks gun laws in Night City (ang.). 20 lipca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2018)].
 56. „Cyberpunk 2077”: obsada polskiego dubbingu gry. polski-dubbing.pl. [dostęp 2021-01-07].
 57. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Operacja Firestorm”, „Czynnik ludzki” (pol.).
 58. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Pierwsza zasada Afterlife”, „Skok na głęboką wodę” (pol.).
 59. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Wielki sen” (pol.).
 60. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Witaj w Pacifice”, „Rozpoznanie wzorca”, „Czynnik ludzki” (pol.).
 61. James Price (red.): Cyberpunk 2077: Oficjalny kompletny poradnik. Warszawa: Cenega, 2020, s. 457–458. ISBN 978-1-911015-88-8. (pol.)
 62. Robert Purchese: CD Projekt Red unveils Cyberpunk 2077 at E3 2018 (ang.). 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (16 czerwca 2018)].
 63. a b Robert Purchese: I was there when The Witcher 3 launched (ang.). 30 sierpnia 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (21 sierpnia 2015)].
 64. Tamoor Hussain: Cyberpunk 2077 Development Team Is Bigger Than The Witcher 3's (ang.). 6 września 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)].
 65. a b Kosta Andreadis: Cyberpunk 2077 – CD Projekt Red on Pushing Graphics Tech Forward and Building Night City (ang.). 17 października 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 października 2019)].
 66. Nathan Grayson: The People Making Cyberpunk 2077 Would Like To Correct A Misconception About Game Development (ang.). 10 maja 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (30 czerwca 2016)].
 67. Tatiana Morris: New Cyberpunk 2077 details suggest mid-2019 release (ang.). 22 marca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)].
 68. Jeffrey Matulef: Cyberpunk 2077 assets stolen by actual cyberpunks (ang.). 8 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2017)].
 69. Kyle Orland: Witcher developer: Thieves want ransom for leaked Cyberpunk 2077 docs (ang.). 8 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)].
 70. Management Board Report On CD Projekt Capital Group And CD Projekt S.A. Activities In 2017 (ang.). March 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 marca 2018)].
 71. Andy Chalk: CD Projekt Red launches a new studio to support Cyberpunk 2077 (ang.). 21 marca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (10 kwietnia 2018)].
 72. Rebekah Valentine: CD Projekt Red partners with Digital Scapes on Cyberpunk 2077 (ang.). 8 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (8 października 2018)].
 73. a b Andrew Burnes: Cyberpunk 2077: NVIDIA Partnership Brings Ray Tracing To Hugely-Anticipated Game (ang.). 11 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2019)].
 74. Nathan Birch: Cyberpunk 2077 Team Joined by a Studio That’s Worked With Capcom, Namco Bandai, More (ang.). 24 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 stycznia 2020)].
 75. Kris Holt: Cyberpunk 2077’s dialogue was lip-synced by AI (ang.). Engadget, 2020-10-20. [dostęp 2020-12-08].
 76. Michael Beckwith, Cyberpunk 2077: Keanu Reeves gets his own Porsche car, Metro, 16 października 2020 [dostęp 2020-10-25] (ang.).
 77. Joe Donnelly: Cyberpunk 2077 dev says it 'started the process of optimization right at the start’ (ang.). 28 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2018)].
 78. Andrew Burnes: Cyberpunk 2077: Ray-Traced Effects Revealed, DLSS 2.0 Supported, Playable On GeForce NOW (ang.). 25 czerwca 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 września 2020)].
 79. Robert Purchese: CD Projekt Red says Cyberpunk 2077 will have multiplayer (ang.). 13 marca 2013. [zarchiwizowane z tego adresu (7 września 2014)].
 80. Bill Lavoy: Cyberpunk 2077 Interview: Multiplayer 'Currently in R&D Phase’ (ang.). 26 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2018)].
 81. Sal Romano: Cyberpunk 2077 to add multiplayer component post-launch (ang.). 4 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 września 2019)].
 82. Matt Martin: Cyberpunk 2077: CD Projekt talks dismembering with katanas, deep RPG systems, romance, and the controversial decision to go first-person (ang.). 22 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 czerwca 2018)].
 83. Jody Macgregor: Cyberpunk 2077's cutscenes will apparently be first-person (ang.). 2 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (2 września 2019)].
 84. Charlie Hall: Cyberpunk 2077 will include full nudity for a very important reason (ang.). 15 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (15 czerwca 2018)].
 85. Maciej Pawlikowski: Cyberpunk 2077 First Written in Polish (ang.). 5 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (8 kwietnia 2020)].
 86. a b c TVGRYplus: Cyberpunk 2077 po polsku! Nowy gameplay i wywiady z obsadą. YouTube, 24 października 2020.
 87. Bryant Francis: 'It can never be that simple’: Designing the quests of Cyberpunk 2077 (ang.). 20 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (20 czerwca 2018)].
 88. Cyberpunk 2077 CD Projekt interview – ‘What I’m not willing to say is what we’re saying’ (ang.). 5 września 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (5 września 2018)].
 89. a b Michał Żebrowski gra rolę Keanu Reevesa w Cyberpunku 2077 po polsku. 28 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 września 2019)].
 90. a b Jen Simpkins. How CD Projekt Red is making sci-fi real in Cyberpunk 2077, a game years ahead of anything we’ve ever seen before. „Edge”, s. 59–69, November 2018 (ang.). 
 91. 週刊ファミ通 2018年11月29日号. „Famitsū”, 15 listopada 2018 (jap.). 
 92. Kirk McKeand: Cyberpunk 2077 can be finished without killing anyone (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)].
 93. Tom Ivan: Cyberpunk character creation ‘massively expanded’ following E3 feedback (ang.). 28 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2019)].
 94. Chris Schilling. Inside Cyberpunk 2077, and the most elaborately detailed future city we’ve ever seen in a videogame. „Edge”, s. 65, wrzesień 2020 (ang.). 
 95. Esra Krabbe: Cyberpunk 2077 Environment Designer Explains How His Team Built Night City (ang.). 26 września, 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)].
 96. Hirun Cryer: Cyberpunk 2077 is Adding a New Dimension to Asset Streaming (ang.). 27 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (29 sierpnia 2019)].
 97. Jessica Conditt: It’s not always sunny in 'Cyberpunk 2077' (ang.). 23 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (23 sierpnia 2018)].
 98. Cyberpunk 2077 preview and interview – 'I just love my work!' (ang.). 17 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2019)].
 99. CD Projekt Red: Many of you are probably wondering how things are at CD PROJEKT RED right now. Here’s a short update. (ang.). 16 marca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (17 marca 2020)].
 100. Tom Ivan: Some Cyberpunk 2077 voice work could be added in day one patch due to coronavirus (ang.). 9 kwietnia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (11 kwietnia 2020)].
 101. Cyberpunk 2077: Staff to work overtime to finish game (ang.). 30 września 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 października 2020)].
 102. Rachel Weber: How 'Cyberpunk,' the 1988 Tabletop Adventure, Is Inspiring the Blockbuster Game Creators of 2017 (ang.). 1 lutego 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 lutego 2017)].
 103. Austin Wood: Cyberpunk creator Mike Pondsmith will play a character in Cyberpunk 2077 (ang.). 30 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (31 lipca 2019)].
 104. Johnny Chiodini: An interview with Cyberpunk creator Mike Pondsmith (ang.). 19 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2019)].
 105. Jessica Conditt: CD Projekt Red’s ‘Cyberpunk’ inspired by System Shock, Blade Runner [Update] (ang.). 1 sierpnia 2012. [zarchiwizowane z tego adresu (14 października 2018)].
 106. Julian Benson: Cyberpunk 2077 devs „will be significantly more open” (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 października 2018)].
 107. Andy Chalk: Cyberpunk 2077 car pays tribute to Mad Max: Fury Road (ang.). 15 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (16 maja 2020)].
 108. Sherif Saed: The Witcher 3 composer to create Cyberpunk 2077 music (ang.). 25 lutego 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)].
 109. kwazol: This is it – meet #Cyberpunk2077 composers! Left to right: @ptadamczyk @PaulLeonardMorg @kwazol. 10 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 July 2019)].
 110. Andy Chalk: Cyberpunk 2077's in-game band comes to the real world with its first single (ang.). 2 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lipca 2019)].
 111. Andy Chalk: Grimes will front an in-game band in Cyberpunk 2077 (ang.). 13 grudnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (14 grudnia 2019)].
 112. Chaim Gartenberg: Cyberpunk 2077's soundtrack features Grimes, Run the Jewels, and more (ang.). 12 grudnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 grudnia 2019)].
 113. Evan Lewis: Keanu Reeves on Cyberpunk 2077, getting into gaming, John Wick, and more (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)].
 114. Cyberpunk 2077 – Why Your Choices Are So Important (ang.). PlayStation Access, 12 czerwca 2019.
 115. Josh West: Who is Keanu Reeves playing in Cyberpunk 2077? (ang.). 10 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 czerwca 2019)].
 116. Alice O’Connor: Cyberpunk 2077 has a release date, and Keanu Reeves??? (ang.). 9 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2019)].
 117. a b CD Projekt’s Iwiński on Cyberpunk 2077, Keanu Reeves and China (ang.). 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (23 lipca 2019)].
 118. Eddie Makuch: Cyberpunk 2077 At E3 2019: Keanu Reeves’ Character Has Second-Most Spoken Dialogue In The Entire Game (ang.). 13 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2019)].
 119. Alessio Palumbo: Keanu Reeves Loved Cyberpunk 2077 So Much He Had His Character’s ‘Screen Time’ Doubled (ang.). 3 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 listopada 2019)].
 120. Kazuma Hashimoto: Masane Tsukayama Will Voice Arasaka Corporation Leader Saburo Arasaka in Cyberpunk 2077 (ang.). 26 września 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)].
 121. Piotr Bicki: Cyberpunk 2077 – gameplay z polskim dubbingiem (pol.). Eurogamer.pl, 2020-10-24. [dostęp 2020-10-24].
 122. Respawn, CohhCarnage, Jesse Cox and other streamers confirmed as characters in Cyberpunk 2077, GINX, 25 czerwca 2020 [dostęp 2020-10-24] (ang.).
 123. Patrick Shanley: Blizzard Hires Top Writer for 'Cyberpunk 2077' Away From CD Projekt Red (ang.). 23 stycznia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (24 stycznia 2019)].
 124. Alissa McAloon: Longtime CD Projekt Red dev Sebastian Stępień joins Blizzard (ang.). 23 stycznia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 lutego 2019)].
 125. CyberpunkGame: Cyberpunk 2077 has gone gold! See you in Night City on November 19th!. 5 października 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 października 2020)].
 126. CD Projekt przedstawił dobre wyniki finansowe za trzeci kwartał, gry.interia.pl [dostęp 2020-11-27] (pol.).
 127. Jeff Grubb: CD Projekt Red reveals Cyberpunk 2077 teaser trailer (ang.). 10 stycznia 2013. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)].
 128. Eddie Makuch: Cyberpunk 2077 „probably” coming to PS4, Xbox One (ang.). 14 października 2013. [zarchiwizowane z tego adresu (28 lipca 2017)].
 129. Sal Romano: Cyberpunk 2077 coming to PS4, Xbox One, and PC; debut trailer (ang.). 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)].
 130. James Batchelor: The blood, sweat and tears behind Cyberpunk 2077 (ang.). 21 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 czerwca 2018)].
 131. Tyler Wilde: Watch the Cyberpunk 2077 E3 trailer here (ang.). 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)].
 132. „Cyberpunk 2077” na E3 „wcześniejszy niż alfa”. 26 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2018)].
 133. Kevin Knezevic: Cyberpunk 2077 Gameplay Demo Video Finally Revealed, Watch It Here (ang.). 27 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2018)].
 134. Adi Robertson: Cyberpunk 2077 will be released 16 kwietniath, 2020 and feature Keanu Reeves (ang.). 9 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2019)].
 135. Jordan Ramée: Cyberpunk 2077 Has Been Delayed (ang.). 16 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (16 stycznia 2020)].
 136. An important development update (ang.). 18 czerwca 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2020)].
 137. Richard Wakeling: E3 2019: New Cyberpunk 2077 Gameplay To Be Shown In August (ang.). 10 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 czerwca 2019)].
 138. Fraser Brown: The Cyberpunk 2077 E3 2019 gameplay demo will be made public at PAX West (ang.). 17 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2019)].
 139. Gameplay Stream Announcement (ang.). 22 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (22 sierpnia 2019)].
 140. Chaim Gartenberg: Cyberpunk 2077 is coming to Google’s Stadia cloud gaming service (ang.). 19 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (20 sierpnia 2019)].
 141. Cyberpunk 2077 Coming To GeForce NOW (ang.). 19 lutego 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2020)].
 142. Cyberpunk 2077 will be at Tokyo Game Show 2019! (ang.). 29 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2019)].
 143. Andy Chalk: CD Projekt teases Cyberpunk 2077 event in June (ang.). 5 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (29 czerwca 2020)].
 144. Michael McWhertor: Watch the Cyberpunk 2077 Night City Wire livestream here (ang.). 25 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2020)].
 145. Andy Chalk: Watch Cyberpunk 2077's next Night City Wire stream here (ang.). 15 października 2020.
 146. Matt T.M. Kim: Cyberpunk 2077 Night City Wire Episode 3 Coming Soon (ang.). 10 sierpnia 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 sierpnia 2020)].
 147. Alessandro Barbosa: Cyberpunk 2077 Upgrades For Xbox Series X Will Be Free (ang.). 24 lutego 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (24 lutego 2020)].
 148. Tom Phillips: Cyberpunk 2077 PS4 will get a free upgrade for PlayStation 5 (ang.). 19 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2020)].
 149. Tom Ivan: Despite its latest delay, Cyberpunk 2077's ‘full’ next-gen version won’t release until 2021 (ang.). 19 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (20 czerwca 2020)].
 150. Damian Marusiak, Cyberpunk 2077 z darmową aktualizacją pod wersje dla konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series, PurePC.pl, 15 lutego 2022 [dostęp 2022-02-16].
 151. Charlie Hall: Cyberpunk 2077 developer says multiplayer won’t be available until after 2021 (ang.). 16 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (17 stycznia 2020)].
 152. Chris Reed: Cyberpunk 2077: Complete Guide to Collector’s Edition and Preorder Bonuses – Xbox One and PS4 (ang.). 10 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 czerwca 2019)].
 153. Did you know that... each copy of #Cyberpunk2077 comes with digital content? (ang.). 30 czerwca 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 czerwca 2020)].
 154. We’re excited to reveal the exclusive digital comic, #Cyberpunk2077: Big City Dreams, available for everyone who buys the game on GOG.COM! (ang.). 16 października 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 października 2020)].
 155. Warner Bros. Interactive Entertainment To Distribute Cyberpunk 2077 in North America (ang.). 3 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (4 października 2018)].
 156. Ali Jones: Cyberpunk 2077 will be out in 2019, according to its Turkish publisher (ang.). 3 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (5 października 2018)].
 157. Paul Chapman: Night City Beckons in Japanese Trailer for Cyberpunk 2077 (ang.). 11 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (25 lipca 2020)].
 158. Kirk McKeand: Bandai Namco is publishing Cyberpunk 2077 in Europe (ang.). 16 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (16 października 2018)].
 159. Steve Wright: Cyberpunk 2077 Australian distribution handled by Bandai Namco (ang.). 30 kwietnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 maja 2019)].
 160. Andrew Reiner: Cyberpunk 2077 Funko Pops Are On The Way (ang.). 20 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (21 stycznia 2020)].
 161. Lisa Dahlgren: The World of Cyberpunk 2077 to release in June (ang.). 19 marca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (20 marca 2020)].
 162. The World of Cyberpunk 2077 HC (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (9 lipca 2020)].
 163. Cyberpunk 2077: Trauma Team #1 (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (21 czerwca 2020)].
 164. The official Cyberpunk 2077 Cosplay Contest is here! (ang.). 27 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (31 lipca 2019)].
 165. CyberpunkGame: In less than 7 hours the winners of the official Cyberpunk 2077 Cosplay Contest will be revealed!. 15 października 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 października 2020)].
 166. Nicole Carpenter: Cyberpunk 2077 is blessing us with new Keanu Reeves action figures (ang.). 26 grudnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (26 grudnia 2019)].
 167. Joe Skrebels: Cyberpunk 2077 Xbox One X Special Edition Comes With Free DLC Expansion (ang.). 5 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (6 czerwca 2020)].
 168. Connor Sheridan: Cyberpunk 2077 Xbox One X will be „the final Xbox One X limited edition console to ever be released” (ang.). 20 kwietnia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (30 kwietnia 2020)].
 169. Tyler Wilde: Here’s a chance to win a GeForce RTX 2080 Ti Cyberpunk 2077 Edition (ang.). 1 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (2 maja 2020)].
 170. Steven Petite: Secretlab’s Cyberpunk 2077 Gaming Chair Is Striking And Available Now For A Limited Time (ang.). 26 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2020)].
 171. Jenny Zheng: Cyberpunk 2077 Energy Drinks Will Come With Xbox Credit And Contest Entries For Cool Prizes (ang.). 8 września 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-12)].
 172. Luke Plunkett: Adidas Is Making Cyberpunk 2077 Sneakers (ang.). 24 września 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-25)].
 173. Ali Jones: Cyberpunk 2077 is getting its own smartphone, exclusive to China (ang.). 15 października 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 października 2020)].
 174. Premiera Cyberpunk 2077 wspierana kampanią reklamową w mediach i markach Grupy Agora. 29 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (6 czerwca 2020)].
 175. Alex Walker: Everything We Just Learned About Cyberpunk 2077 And Cyberpunk: Edgerunners (ang.). 25 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2020)].
 176. Staff: Best of E3 2018 Awards (ang.). 15 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 177. Staff: Game Informer’s Best Of E3 2018 Awards (ang.). 20 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 178. Staff: GamesRadar+ E3 2018 awards – the best, most exciting games at E3 2018 (ang.). 16 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 179. The PC Gamer Best of E3 2018 awards (ang.). 19 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 180. Julia Lee: E3 2018: The best game trailers (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)].
 181. Jordan Ramée: The Best Trailers From E3 2018 (ang.). 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 182. Matt Gerardi: The 15 best video game trailers of E3 2018 (ang.). 19 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (23 czerwca 2018)].
 183. Chaim Gartenberg: The 25 best game trailers from E3 2018 (ang.). 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2018)].
 184. Tyler Wilde: William Gibson doesn’t think Cyberpunk 2077 is cyberpunk enough (ang.). 11 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)].
 185. Looks *much* better to me than the earlier teaser. Has „dirt in the corners” texture. (ang.). 27 sierpnia 2018. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 lipca 2020)].
 186. Connor Sheridan: Cyberpunk 2077 has a first-person perspective and its character customization will be more than visual (ang.). 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 187. Marty Sliva: E3 2018: Cyberpunk 2077: CD Projekt Addresses First-Person Backlash (ang.). 18 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)].
 188. Thomas Bidaux: Does Sony’s absence mean game over for E3? Here’s what the data says… (ang.). 17 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)].
 189. Staff: Best games of E3 2019 – What came away with GamesRadar’s Game of the Show? (ang.). 18 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)].
 190. PC Gamer’s Best of E3 2019 Awards (ang.). 15 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)].
 191. The best games of E3 2019 (ang.). 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)].
 192. The best games, demos, and tech of E3 2019 (ang.). 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2019)].
 193. Staff: Best of E3 2019 Awards (ang.). 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)].
 194. Julia Alexander: E3 2019: 15 best trailers from the show (ang.). 11 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2019)].
 195. Will Bedingfield: The best games (and trailers) from E3 2019 (ang.). 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2019)].
 196. Andrew Reiner: Cyberpunk 2077 Review – A Wild Time In Night City (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2020)].
 197. Michał Mańka: Recenzja gry Cyberpunk 2077 – samuraju, masz świetne RPG do ogrania (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-15].
 198. Michał Grygorcewicz: Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju – recenzja (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-15].
 199. Kallie Plagge: Cyberpunk 2077 Review (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 grudnia 2020)].
 200. Sam Loveridge: Cyberpunk 2077 review: "What it lacks in length, it makes up for with depth and soul" (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 grudnia 2020)].
 201. a b Tom Marks: Cyberpunk 2077 Review (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2020)].
 202. Destin Legarie: Cyberpunk 2077 for Xbox One and PlayStation 4 Review. [dostęp 2020-12-15].
 203. James Davenport: Cyberpunk 2077 review (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2020)].
 204. James Billcliffe: Cyberpunk 2077 Review: Complicated, Deep, Perception, Reality (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 grudnia 2020)].
 205. Cyberpunk 2077 : des versions PS4 et Xbox One Fat à éviter à tout prix. Jeuxvideo.com, 10 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-27].
 206. Cyberpunk 2077 for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2021-10-05].
 207. Cyberpunk 2077 for PlayStation 4 Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2021-10-05].
 208. Cyberpunk 2077 for Xbox One Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2021-10-05].
 209. Paul Tassi: Three Things To Understand About Current ‘Cyberpunk 2077’ Reviews (ang.). Forbes. [dostęp 2020-12-12].
 210. Cyberpunk Game Reviews Take Wind Out of CD Projekt’s Sails (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10].
 211. Przemyław Wańtuchowicz: OpenCritic umieścił ostrzeżenie przy Cyberpunk 2077 – zarzuca twórcom manipulację (pol.). Eurogamer.pl, 2020-12-15. [dostęp 2020-12-19].
 212. Sam Loveridge: Cyberpunk 2077 review: "What it lacks in length, it makes up for with depth and soul" (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 grudnia 2020)].
 213. Cyberpunk 2077 review – CD Projekt Red's next-gen game (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10].
 214. Kallie Plagge: Cyberpunk 2077 Review (ang.). 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 grudnia 2020)].
 215. a b Anna Unton: Premiera "Cyberpunka 2077". Milion graczy na Steam. Ile zamówień złożyli? (pol.). www.money.pl. [dostęp 2020-12-12].
 216. Łukasz Gołąbiowski: Cyberpunk 2077 już w rękach graczy. Odbiór „poniżej oczekiwań” (pol.). www.komputerswiat.pl, 2020-12-10. [dostęp 2020-12-12].
 217. Cyberpunk 2077 na Metacritic – opinie i oceny graczy są fatalne (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-12].
 218. Recenzje Cyberpunk 2077 – zabugowany hit. Jest wynik Metacritic (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-12].
 219. CD Projekt Red Offers Apology and Refunds for Cyberpunk 2077 (ang.). PCMAG. [dostęp 2020-12-19].
 220. Sony Removes Cyberpunk 2077 from PS Store, Will Offer Refunds to PlayStation Players Who Already Bought It – IGN. [dostęp 2020-12-19].
 221. Cyberpunk 2077. W Microsoft Store pojawiło się ostrzeżenie o "problemach z wydajnością" na Xboksie One (pol.). PPE.pl. [dostęp 2020-12-19].
 222. Cyberpunk 2077 – CD Projekt Red oddaje pieniądze za grę (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-19].
 223. Jacek Frączyk: Szykuje się pozew zbiorowy przeciw zarządowi CD Projekt. SII: "Informacje wpłynęły na kurs" (pol.). Business Insider, 2020-12-18. [dostęp 2020-12-19].
 224. Najpopularniejsze gry na Steamie w tym roku. Interia.pl, 2020-12-29. [dostęp 2020-12-31].
 225. Piotr "gnysek" Gnys, Cyberpunk wrócił do PS Store, GameOnly.pl [dostęp 2021-06-26] (pol.).
 226. Ali Jones: A third of Cyberpunk 2077 PC pre-orders have been purchased through GOG (ang.). 8 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (9 lipca 2019)].
 227. Przedpremierowa sprzedaż Cyberpunk 2077 jest największa w... Chinach. 29 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (3 lipca 2020)].
 228. Mateusz Tomczak: Przedsprzedaż Cyberpunk 2077 dużym sukcesem (pol.). www.benchmark.pl, 2020-12-11. [dostęp 2020-12-12].
 229. CDPR Conference Call Reveals Last-Gen Cyberpunk 2077 Neglect, No Refund Agreement In Place (ang.). [dostęp 2020-12-15].
 230. Sal Romano: Famitsu Sales: 12/7/20 – 12/13/20 (ang.). Gematsu, 17 grudnia, 2020.
 231. Cyberpunk 2077 debiutuje na szczycie – top 10 w Polsce (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-23].
 232. Cyberpunk 2077 na Steam – sprzedaż i liczba graczy 8 dni po premierze (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-23].
 233. Karol Laska: Cyberpunk 2077 – oficjalny komunikat o liczbie sprzedanych egzemplarzy (pol.). GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-23].
 234. Patryk Fijałkowski: Nierozważny żart twórców Cyberpunk 2077. Teraz przepraszają za mem związany z pytaniem o płeć (pol.). Spider’s Web, 2018-08-22. [dostęp 2020-10-23].
 235. Charlie Hall: CD Projekt Red explains controversial Cyberpunk in-game ad featuring trans model (ang.). Polygon, 2019-06-12. [dostęp 2020-10-23].
 236. Piotr Grabiec: Cyberpunk 2077 pod ostrzałem. CDPR reaguje na oskarżenia o transfobię (pol.). Spider’s Web, 2019-06-14. [dostęp 2020-10-23].
 237. Andy Chalk: Cyberpunk creator Mike Pondsmith defends 2077 from post-E3 criticism (ang.). PC Gamer, 2019-06-18. [dostęp 2020-10-23].
 238. Cyberpunk creator on #BlackLivesMatter: „Cyberpunk was a warning, not an aspiration” (ang.). GINX, 2020-06-09. [dostęp 2020-10-23].
 239. Steve Watts: Resident Evil 2 Wins Top Honor In E3 Game Critics Awards (ang.). 5 lipca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2020)].
 240. Connor Sheridan: Golden Joystick Awards 2018 winners: God of War wins big but Fortnite gets Victory Royale (ang.). 16 listopada 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (16 listopada 2018)].
 241. Mike Glyer: 2018 Gamers’ Choice Awards Nominees (ang.). 19 listopada 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2020)].
 242. Connor Sheridan: Game Critics Awards Best of E3 2019 winners: Here are the victors and nominees for every category (ang.). 27 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 czerwca 2019)].
 243. Cyberpunk 2077 claims this year’s Golden Joystick for Most Wanted Game (ang.). 15 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (16 listopada 2019)].
 244. VES Awards: ‘The Lion King’ & ‘The Irishman’ Take Top Film Honors – Winners List (ang.). 29 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (31 stycznia 2020)].
 245. Steam Awards 2021: poznaliśmy listę zwycięzców, www.benchmark.pl, 4 stycznia 2022 [dostęp 2022-03-14] (pol.).