Cyberpunk 2077

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyberpunk 2077
Ilustracja
Logotyp gry
Producent

CD Projekt Red

Wydawca

CD Projekt Red[1]

Dystrybutor

PL: Cenega[1]

Reżyser

Adam Badowski[2]

Projektant

Konrad Tomaszkiewicz[3], Michał Dobrowolski[4], Paweł Sasko[5]

Artysta

Paweł Mielniczuk[6], Katarzyna Redesiuk[7]

Scenarzysta

Marcin Blacha[8], Jakub Szamałek[9], Stanisław Święcicki[10]

Kompozytor

Marcin Przybyłowicz[11], P. T. Adamczyk, Paul Leonard-Morgan

Silnik

REDengine 4

Wersja

1.61
(8 listopada 2022) [±]

Data wydania

10 grudnia 2020

Gatunek

fabularna gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: M[12]

Język

dubbing: angielski, polski, niemiecki, hiszpański (europejski), francuski, włoski, portugalski, rosyjski, chiński, japoński, koreański
napisy: hiszpańskie (latynoamerykańskie), węgierskie, tureckie, czeskie, arabskie, tajskie, chińskie (pismo tradycyjne)[13]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Google Stadia

Strona internetowa

Cyberpunk 2077komputerowa fabularna gra akcji stworzona przez studio CD Projekt Red na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, a także na usługi grania w chmurzeGoogle Stadia oraz GeForce Now. Premiera na komputery osobiste i konsole 8. generacji odbyła się 10 grudnia 2020 roku[14]. 15 lutego 2022 gra ukazała się na PlayStation 5 i Xboksa Series X/S. Stanowi adaptację papierowej gry fabularnej Cyberpunk 2020[15] i jest osadzona 57 lat później w otwartym świecie dystopijnego Night City[16]. Akcja gry rozgrywa się w świecie przedstawionym z perspektywy pierwszej osoby. Główny bohater Cyberpunka, najemnik o imieniu V, wykonuje zadania, korzystając z umiejętności hakowania i obsługi maszyn, jak również z różnych rodzajów broni.

Cyberpunk 2077 stworzony został na silniku REDengine 4 przez zespół liczący około 500 osób – znacznie liczniejszy niż ten odpowiedzialny za poprzednią grę studia, Wiedźmin 3: Dziki Gon z 2015 roku. Do pracy nad grą CD Projekt założył oddział we Wrocławiu, jak również nawiązał współpracę z firmami Digital Scapes, Nvidia, QLOC i Jali Research. Konsultantem był twórca systemu Cyberpunk Mike Pondsmith, a jedną z głównych ról zagrał Keanu Reeves. Ścieżka dźwiękowa skomponowana została przez Marcina Przybyłowicza i kilku innych artystów. W celu promowania gry zapowiedziano szereg utworów pochodnych, w tym komiks, grę karcianą oraz produkcję anime.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2077 jest fabularną grą akcji, zawierającą elementy strzelanek pierwszoosobowych[1]. Gracz wciela się w V, którego płeć, głos, wygląd (twarz, fryzurę, sylwetkę, modyfikacje ciała, rozmiar przyrodzenia czy biustu), pochodzenie i ubiór może dostosować według własnych upodobań. W grze nie ma podziału na klasy postaci, natomiast gracz określa swój sposób gry poprzez rozwijanie cech – budowy ciała, inteligencji, refleksu, zdolności technicznych i opanowania. Postać może rozwijać umiejętności walki wręcz, posługiwania się ostrzami, bronią krótką, strzelbami, karabinami, karabinami snajperskimi, dwiema broniami, jak również hakowania, skrytobójstwa, „zimnej krwi”, inżynierii i sprawności fizycznej. W celu nabycia bądź ulepszenia cyberwszczepów, V musi odwiedzić ripperdoca, z kolei na czarnym rynku kupić może ulepszenia wojskowe[17][18][19][20][21][22][23]. Rzadkość znajdowanego wyposażenia określana jest przez system poziomów, reprezentowanych odpowiednimi kolorami[24]. Przemieszczając się po świecie gry, postać może chować się za osłonami, celować, biegać, wykonywać ślizgi, skoki i podwójne skoki[25][26]. Ataki wręcz można wyprowadzać za pomocą broni do walki w zwarciu[19][27], z kolei broń palna może być modyfikowana i dzieli się na typy Power (rykoszetująca), Tech (przebijająca ściany i przeciwników) oraz Smart (z naprowadzanymi pociskami)[28][29][30]. Pociski z broni dystansowych można spowolnić w trybie bullet time[19]. W grze pojawiają się cztery rodzaje zadawanych i otrzymywanych obrażeń: fizyczne, termiczne, elektromagnetyczne i chemiczne[18][22][31]. Cyberpunk 2077 oferuje również bronie i cyberwszczepy ogłuszające czy ulepszające skradanie się, wobec czego grę można ukończyć bez zabijania kogokolwiek[32][5].

Postać gracza dysponuje własnym mieszkaniem i garażem[19][33]. Świat gry, kalifornijskie Night City, podzielone jest na sześć regionów – należące do korporacji City Center, zamieszkałe przez imigrantów Watson, luksusowe Westbrook, podmiejskie Heywood, opanowaną przez gangi Pacificę[a] oraz przemysłowe Santo Domingo. V może eksplorować również tereny w okolicach miasta, nazywane Badlandami. Po świecie postać może przemieszczać się pieszo albo w pojazdach, w których podczas prowadzenia możliwe jest przełączenie się na widok trzecioosobowy. Samobieżne samochody ułatwiają prowadzenie z nich ostrzału[17][24][31][34][35][36]. Prowadząc samochód możliwe jest rozjechanie przechodniów, a policja reaguje na przestępstwa popełniane przez V w zależności od okolicy[29][37][38]. W grze pojawiają się stacje radiowe, pełny cykl dobowy oraz system zmiennej pogody, które wpływają na zachowanie postaci niezależnych[39][28][40]. Za sprawą braindance’ów V może przeżywać doświadczenia innych osób, z kolei drzewko dialogowe pozwala na wchodzenie w interakcje z postaciami niezależnymi i podejmowanie decyzji, podczas wykonywania zadań[41][42][43]. Punkty doświadczenia postać zdobywa poprzez kończenie zadań z głównego wątku fabularnego, polepszając tym swoje statystyki, z kolei za zadania poboczne otrzymuje ona „punkty reputacji”, odblokowujące nowe umiejętności, handlarzy, miejsca i dodatkowe zadania[24][28][29][44]. Zadania zlecane są przez postacie znane jako fixerzy, a w części z nich V wspomagać będą towarzysze[29][19]. Zdrowie odzyskać można spożywając np. napoje gazowane[26]. Poza zadaniami, w grze pojawią się również minigry, takie jak hakowanie, boks, wyścigi samochodowe, sztuki walki, dostępne będą również strzelnice[45][46]. Komunikat „koniec gry” pojawia się tylko wtedy, kiedy V zginie; jeżeli nie uda mu się ukończyć zadania, gra jest kontynuowana, a niepowodzenie – podobnie jak wybory dokonywane przez gracza – może prowadzić do różnych zakończeń[47][42].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Świat gry[edytuj | edytuj kod]

Night City jest amerykańskim megamiastem w Wolnym Stanie Kalifornia Północna, kontrolowanym przez korporacje, w którym nie obowiązują prawa krajowe i stanowe. Ogarnięte jest wojną gangów i rządzących nim osób, które walczą o dominację. W kwestiach codziennych, takich jak wywóz śmieci czy transport publiczny, mieszkańcy polegają na robotyce[48][49]. Pod względem wizualnym ukształtowały je cztery epoki, które przeszło – surowy „entropizm”[b], kolorowy kicz, surowy neomilitaryzm i wystawny neokicz[50]. Internet kontrolowany jest przez korporacje i wojsko[5]. Chociaż w Night City powszechna jest bezdomność, nie wyklucza ona z możliwości korzystania z cybermodyfikacji, prowadząc do uzależnienia od kosmetycznych poprawek i przemocy. Z takimi zagrożeniami mierzy się uzbrojona organizacja znana jako Psycho Squad[51][52]. Szybkiej pomocy medycznej udzielić może Trauma Team, zaś ze względu na bezustanne zagrożenie napaścią, wszyscy mieszkańcy mają prawo noszenia broni w miejscu publicznym[53][54].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W roku 2013 netrunnerka Alt Cunningham (Marta Markowicz-Dziarkowska[55]) – autorka programu Soulkiller, pozwalającego przenieść świadomość człowieka do formy cyfrowej – zostaje porwana przez Arasaka Corporation, próbującą zmusić ją do napisania dla nich własnej wersji programu. Johnny Silverhand (Michał Żebrowski), znany najemnik i rockman, a zarazem chłopak Alt, próbuje ją uratować, jednak bezskutecznie. Po pewnym czasie dowiaduje się, że Arasaka zastosowała na Alt Soulkillera, przez co kobieta stała się sztuczną inteligencją, która zaszyła się w głębokiej sieci. Dziesięć lat później Silverhand, nadal poszukujący zemsty na korporacji, przypuszcza atak terrorystyczny na jej siedzibę, jednak zostaje pojmany i zabity, a jego świadomość przeniesiona na biochip[56].

W roku 2077 najemnik V (Vincent – Kamil Kula / Valerie – Lidia Sadowa) wraz ze swoim znajomym, Jackiem Wellesem (Jacek Król), podejmuje się zlecenia dla fixera Dextera DeShawna (Przemysław Bluszcz), polegającego na kradzieży należącego do Arasaka Corporation biochipu Relic. W trakcie skoku widzą, jak prezes korporacji – Saburo Arasaka (Masane Tsukayama) – zostaje zabity przez swojego syna, Yorinobu (Robert Tondera / Hideo Kimura). Podczas ucieczki Jackie zostaje śmiertelnie ranny, a pojemnik z biochipem uszkodzony. Żeby nie dopuścić do zniszczenia towaru, V umieszcza go w swojej głowie[57].

DeShawn – wściekły za to, że akcja przyciągnęła uwagę policji – strzela do V i porzuca go na wysypisku śmieci. Po odzyskaniu przytomności V doświadcza wspomnień Silverhanda, zapisanych na Relicu. Od zaufanego ripperdoca, Viktora Vectora (Miłogost Reczek), dowiaduje się, że zostało mu kilka tygodni życia. Po postrzale nanotechnologia biochipu przywróciła V do życia, ale jednocześnie rozpoczęła nadpisywanie jego wspomnień i osobowości zapisaną na urządzeniu świadomością Silverhanda. Usunięcie chipu skutkować będzie natychmiastową śmiercią V, co zmusza go do znalezienia sposobu na pozostanie przy życiu i pozbycia się ze swojej głowy Silverhanda[58].

V nawiązuje współpracę z netrunnerką Judy Alvarez (Marta Żmuda-Trzebiatowska), która prowadzi go do prawdziwych prowodyrów kradzieży chipu – gangu cyberprzestępców Voodoo Boys. Po dotarciu do ich przywódczyni, V i Johnny’emu udaje się dotrzeć do SI Alt i uzyskać obietnicę pomocy, jeżeli uda im się dostarczyć ją do Mikoshi – cyfrowej fortecy Arasaki, w której przetrzymywane są SI stworzone przez technologię bazującą na Soulkillerze, sprzedawaną komercyjnie przez korporację jako program Secure Your Soul[59].

W zależności od wyborów podjętych przez gracza, V ostatecznie może zdecydować się popełnić samobójstwo, pozwolić Silverhandowi przejąć swoje ciało i przypuścić atak na Mikoshi z jego dawną ekipą, przypuścić atak z sojusznikami zebranymi wcześniej, zaatakować samodzielnie bądź zdecydować się na współpracę z Arasaką. Bez względu na obraną strategię, po użyciu Soulkillera okazuje się, że szkody wyrządzone ciału V są nieodwracalne. Może on w nim pozostać, niepewny tego ile życia mu pozostało, albo pozwolić na stałe przejąć je Silverhandowi, który dziękuje mu i opuszcza Night City, żeby rozpocząć nowe życie[60].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Mike Pondsmith, twórca oryginalnego systemu Cyberpunk

Preprodukcja Cyberpunk 2077, przy udziale około pięćdziesięcioosobowego zespołu, rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy CD Projekt Red zakończył prace nad dodatkiem Krew i wino do Wiedźmina: Dzikiego Gonu[61][62]. Ostatecznie nad grą pracował zespół większy niż nad Wiedźminem 3, w październiku 2019 roku liczący około 500 osób[63][64]. Po zakończeniu prac nad Wiedźminem, studio rozpoczęło aktualizowanie silnika REDengine 3, żeby przystosować go do nowej gry[65]. Na rozwój gry i związanych z nią technologii CD Projekt Red otrzymał od polskiego rządu granty w łącznej wysokości ok. 7 mln dolarów amerykańskich[66]. W czerwcu 2017 roku wczesne szkice Cyberpunk 2077 zostały wykradzione przez hakerów, którzy zagrozili ich upublicznieniem, studio odmówiło jednak zapłacenia haraczu za nie[67][68]. Pod koniec 2017 roku CD Projekt Red ogłosił, że osiągnęło jeden z kamieni milowych w pracach nad grą[69], z kolei w marcu 2018 roku otworzyło we Wrocławiu nowe studio, mające wspomóc je w produkcji[70]. W październiku twórcy nawiązali współpracę z kanadyjskim Digital Scapes w celu opracowania dodatkowych narzędzi dla gry[71], a w czerwcu 2019 roku z Nvidią, w celu zaimplementowania technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym[72], oraz w styczniu 2020 roku z QLOC, mającym zapewnić dodatkową kontrolę jakości[73]. Podjęto też współpracę ze studiem Jali Research, które było odpowiedzialne za dostosowanie wypowiadanych kwestii do ruchu ust postaci[74].

Po opracowaniu w etapie preprodukcji setek grafik koncepcyjnych, autorzy określili cztery style estetyczne, którymi charakteryzować ma się gra. Większość samochodów bazuje na projektach Marcella Gandiniego z lat 80. i 90. XX wieku[6], chociaż w grze odwzorowane zostaną również istniejące naprawdę auta, jak np. porsche 911[75]. Przetwarzanie strumieniowe i oświetlenie globalne zaprogramowane zostały tak, żeby nie obciążać procesorów[76]. Technologia śledzenia promieni pozwoliła poprawić jakość oświetlenia globalnego, odbić, ambient occlusion i cieni[77]. Pierwotnie w dniu premiery w grze miał pojawić się tryb wieloosobowy, ostatecznie ogłoszono jednak, że zostanie on dodany dopiero po premierze[78][79][80]. Twórcy zdecydowali się na perspektywę pierwszoosobową, uznając, że pozwoli ona graczom na większą immersję niż widok trzeciej osoby[28], jednak zarówno przerywniki filmowe, jak i sama rozgrywka zostały opracowane tak, żeby płynnie przechodzić pomiędzy oboma widokami[81][82]. W Cyberpunku 2077 pojawić ma się pełna nagość, która według reżysera gry, Adama Badowskiego, stanowi element transhumanizmu: „ciało nie jest już sacrum, a profanum[83]. Scenariusz został napisany w języku polskim, a następnie zlokalizowany na angielski przez osobny zespół[84]. Pozostałe wersje językowe przetłumaczone zostały z języka angielskiego, chociaż część lokalizacji, np. rosyjska, opracowywano zarówno na podstawie tłumaczenia angielskiego, jak i polskiego oryginału[85]. Zadania zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby gracze mogli decydować samodzielnie, w jakiej kolejności chcą je wykonywać[86], z kolei wiele zadań pobocznych stanowi niewykorzystane elementy głównego wątku fabularnego[87]. W celu dopasowania dubbingu w wielu językach, CD Projekt Red opracował technologię bazującą na sieciach neuronowych, w czasie rzeczywistym dostosowującą ruch ust postaci do wypowiadanych dialogów[88]. System animacji został przerobiony w taki sposób, żeby lepiej oddawać ruchy mięśni; usprawniono również technikę przechwytywania ruchu. Środowisko gry zostało stworzone z „prefabrykowanych” projektów, a wykorzystywane wielokrotnie zasoby graficzne generowane są w innych kolorach i wzorach – część z nich generowana jest proceduralnie[89][90][64]. Uwzględniając opinie na temat gry, jakie pojawiły się po jej prezentacji podczas targów Electronic Entertainment Expo w 2018 roku, twórcy umożliwili przejście Cyberpunk 2077 bez zabijania, jak również zrezygnowali ze sztywnego podziału na mężczyznę i kobietę podczas tworzenia postaci, zamiast tego opierając się na typach ciała i głosach[91][92]. Night City zostało zaprojektowane przy współpracy z urbanistami, a jego architektura inspirowana była brutalizmem[93][94]. Świat wczytywany jest przy użyciu pionowego przesyłania strumieniowego, renderującego wyłącznie zasoby graficzne widoczne na ekranie[95]. W sierpniu 2018 roku ukończono fabułę i możliwe było pełne przejście gry[96]. Pozostała zawartość została ukończona w połowie 2019 roku, a pozostały czas produkcji poświęcony był głównie na usprawnianie istniejących już elementów[97]. Ze względu na pandemię COVID-19, od marca 2020 roku twórcy rozpoczęli pracę zdalną, co spowodowało wstrzymanie prac nad dubbingami[98][99]. Chociaż studio publicznie wielokrotnie zapewniało, że produkcja Cyberpunka 2077 nie będzie wiązała się z obowiązkowymi nadgodzinami, zostały one wprowadzone w ostatnich miesiącach prac nad grą[100].

Cyberpunk 2077 zrealizowany został na podstawie systemu Cyberpunk 2020 Mike’a Pondsmitha, który od 2012 roku pełnił funkcję konsultanta powstającej gry, pojawia się w niej również jako bohater niezależny[89][101][102]. Wpływ na fabułę miała jego kontynuacja oryginalnego systemu, Cyberpunk Red[103], zaś sama gra czerpała inspirację z takich tytułów jak film Łowca androidów (1982), seria mang i anime Ghost in the Shell oraz gry System Shock (1994) i Deus Ex (2000)[104]. W Cyberpunk 2077 pojawiają się motocykl inspirowany Akirą Katsuhira Ōtomo oraz samochód inspirowany Mad Maksem: Na drodze gniewu (2015)[105][106]. Muzykę do gry skomponował Marcin Przybyłowicz, wcześniej odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do Wiedźmina: Dzikiego Gonu, we współpracy z P.T. Adamczykiem i Paulem Leonardem-Morganem[107][108]. Na potrzeby dostępnych w grze stacji radiowych CD Projekt Red stworzył własne piosenki[39]. Zespół Refused stworzył utwory zespołu Samurai, z kolei kanadyjska wokalistka Grimes użyczyła głosu frontmance zespołu Lizzy Wizzy and the Metadwarves[109][110]. Swój wkład w ścieżkę dźwiękową mieli również Run the Jewels, ASAP Rocky, Gazelle Twin, Ilan Rubin, Richard Devine, Nina Kraviz, Deadly Hunta, Rat Boy i Tina Guo[111].

W lipcu 2018 roku twórcy nawiązali współpracę z aktorem Keanu Reevesem, który przyjął rolę Johnny’ego Silverhanda – w celu zachowania tajemnicy nazywanego wtedy Mr Fusion[112][113]. Postać wzorowana jest na wyglądzie Reevesa, który użyczył jej również głosu w angielskiej wersji i odegrał ją podczas sesji przechwytywania ruchu[114][115]. Po spędzeniu piętnastu dni na nagrywaniu dubbingu do gry, Reeves poprosił o możliwość powiększenia jego roli. Twórcy przystali na tę prośbę i podwoili liczbę jego kwestii dialogowych, wskutek czego od Silverhanda więcej dialogów ma jedynie V[116][117][118].

Głosu Saburowi Arasace, prezesowi Arasaka Corporation, użyczył znany seiyū Masane Tsukayama[119]. W polskiej wersji językowej głosu V użyczyli Kamil Kula i Lidia Sadowa, Johnny’emu Silverhandowi Michał Żebrowski[88], a Judy Alvarez – Marta Żmuda Trzebiatowska[120]. Polscy aktorzy nagrywali dubbing we współpracy ze scenarzystami, udzielającymi im wskazówek, a którzy mieli również swój udział w obsadzaniu aktorów pod konkretne postacie[85]. Epizodyczne role (użyczenie głosu i/lub podobizny) w Cyberpunku 2077 zagrali liczni twórcy internetowi[121], jak również twórcy gry[85].

Do 2019 roku głównym scenarzystą był Sebastian Stępień, który następnie przeniósł się do Blizzard Entertainment[122][123]. W październiku 2020 roku gra trafiła do tłoczni[124]. Według raportu CD Projektu dotyczącego trzeciego kwartału (do września) 2020 roku, łączny koszt produkcji i reklamy Cyberpunka 2077 wyniósł 522,7 mln złotych[125].

Dystrybucja i marketing[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2077 została zapowiedziana w maju 2012 roku, a w styczniu 2013 roku opublikowano krótki zwiastun filmowy[62][126]. W tym samym roku ogłoszono, że gra trafi na komputery osobiste z systemem Windows[127], a podczas Electronic Entertainment Expo 2018 do listy platform docelowych dodano konsole PlayStation 4 i Xbox One[128]. Na targach zaprezentowano również drugi zwiastun, z kolei przedstawicielom mediów branżowych za zamkniętymi drzwiami zaprezentowano demonstrację gry z wersji prealfa[129][130][131]. W następnych miesiącach tę samą wersję demonstracyjną zaprezentowano podczas targów Gamescom oraz udostępniono w Internecie[132]. Podczas E3 2019 ogłoszono datę premiery, przewidzianą na 16 kwietnia 2020 roku[133], którą następnie przesunięto na 17 września[134], następnie na 19 listopada[135], a ostatecznie na 10 grudnia. Druga wersja demonstracyjna pokazana została na targach E3 i Gamescom w 2019[136][137], a jej skróconą, piętnastominutową wersję udostępniono w Internecie w sierpniu, wraz z ogłoszeniem, że gra pojawi się również na platformie Stadia[138][139]. W lutym 2020 roku Nvidia ogłosiła, że Cyberpunk 2077 będzie dostępny również w ramach usługi GeForce Now[140]. Podczas targów Tokyo Game Show zaprezentowano wierną replikę motocyklu Yaiba Kusanagi w skali 1:1[141]. Ze względu na odwołanie E3 2020 z powodu pandemii COVID-19, CD Projekt rozpoczął serię internetowych pokazów Night City Wire, prezentujących dodatkowe zwiastuny, rozgrywkę i materiały zza kulis[142][143][144][145]. Posiadacze gry w wersji na PlayStation 4 i Xboksa One będą mogli zaktualizować ją za darmo do wersji na PlayStation 5 i Xboksa Series X[146][147][148]. Gra na konsole dziewiątej generacji ukazała się 15 lutego 2022 wraz z wydaniem patcha 1.5[149]. Tryb gry wieloosobowej, mający stanowić osobny, tworzony od podstaw komponent, ma pojawić się najwcześniej w 2022 roku[150].

Stoisko Cyberpunk 2077 na targach Poznań Game Arena 2019

W skład edycji kolekcjonerskiej wchodzą pudełko, steelbook, figurka przedstawiająca V, artbook w twardej oprawie, metalowe przypinki i karabińczyk, przewodnik po Night City, naszywki, kompendium o świecie gry, pocztówki z Night City i mapa miasta oraz naklejki. W wydaniu standardowym również znajdą się kompendium, pocztówki, mapa i naklejki[151]. Do każdej kopii gry dołączone będą również dodatki cyfrowe – ścieżka dźwiękowa, miniartbook, podręcznik Cyberpunk 2020, tapety i komiks Cyberpunk 2020: Twój głos[152], z kolei przy zakupie na platformie GOG.com dodatkowo komiks Big City Dreams[153]. W Polsce dystrybutorem gry będzie Cenega, w Ameryce Północnej Warner Bros. Interactive Entertainment[154], w Turcji Bilkom[155], w Japonii Spike Chunsoft (tylko edycje detaliczne na PlayStation 4)[156], z kolei Bandai Namco Entertainment wyda grę w dwudziestu czterech krajach europejskich oraz w Australii i Nowej Zelandii[157][158].

16 kwietnia 2020 roku w sprzedaży znalazły się powiązane z grą figurki Funko Pop[159]. 29 lipca nakładem wydawnictwa Dark Horse ukazał się 192-stronicowy artbook Cyberpunk 2077: Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077 (ang. The World of Cyberpunk 2077)[160][161], z kolei 9 września pierwszy numer komiksu Cyberpunk 2077: Trauma Team ze scenariuszem Cullena Bunna i ilustracjami Miguela Valderramy[162]. Od czerwca do października 2020 roku CD Projekt Red organizowało konkurs dla cosplayerów[163][164]. Studio nawiązało współpracę z CMON Limited w celu stworzenia gry karcianej Cyberpunk 2077: Afterlife, jak również z trzyletnią umowę z McFarlane Toys na produkcję licencjonowanych figurek[165]. Ostatnia limitowana edycja konsoli Xbox One X wydana przez Microsoft, powiązana z Cyberpunkiem 2077, zawierała również cyfrową kopię gry i zawartość do pobrania[166][167]. W ramach umów zawartych wyłącznie na rynek chiński, pojawiły się tam karty graficzne, fotele dla graczy, napoje energetyczne, trampki i smartfony z motywami z gry[168][169][170][171][172]. W maju 2020 roku CD Projekt nawiązał współpracę z Grupą Agora na przeprowadzenie kampanii reklamowej gry w Polsce[173]. W 2020 roku poinformowano, że studio Trigger pracuje nad serialem anime Cyberpunk: Edgerunners dla Netfliksa[174]. Premiera serialu odbyła się 13 września 2022 roku[175]. We wrześniu tego samego roku zapowiedziano jedyny dodatek do gry, Widmo wolności, który zostanie wydany w 2023 roku wyłącznie na komputerach i konsolach dziewiątej generacji[176].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Przed premierą[edytuj | edytuj kod]

Cyberpunk 2077 zdobył ponad sto nagród na targach Electronic Entertainment Expo w 2018 roku[72], w tym m.in. dla najlepszej gry, najlepszej gry na Xboksa One, najlepszej gry na komputery osobiste i najlepszej gry fabularnej od serwisu IGN[177], najlepszej gry fabularnej i najlepszej gry targów od magazynu „Game Informer[178] oraz najlepszej gry targów od serwisu GamesRadar+[179] i magazynu „PC Gamer[180]. Chociaż drugi zwiastun gry zyskał miano najlepszego zaprezentowanego podczas targów[181][182][183][184], William Gibson, uznawany za pioniera podgatunku cyberpunk, określił go mianem „Grand Theft Auto ubranego w kliszowy retrofuturyzm w stylu lat 80.”[185]. W późniejszym czasie Gibson wyraził się jednak przychylnie o pierwszej wersji demonstracyjnej prezentującej rozgrywkę[186]. Obiektem krytyki stała się perspektywa pierwszej osoby[187][188]. Cyberpunk 2077 był najszerzej komentowaną grą Electronic Entertainment Expo 2019[189], podczas których zdobył nagrody dla najlepszej gry od GamesRadar+, „PC Gamera”, Rock, Paper, Shotgun i Ars Techniki[190][191][192][193], jak również najlepszej gry, najlepszej gry na PlayStation 4, najlepszej gry na Xboksa One, najlepszej gry na komputery osobiste i najlepszej gry fabularnej od IGN[194]. Trzeci zwiastun zdobył powszechny rozgłos ze względu na ujawnienie, że w produkcję gry zaangażowany był Reeves[195][196].

Po premierze[edytuj | edytuj kod]

 Recenzje gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Game Informer 9/10[197]
Gry-Online PC: 9/10[198]
PS4, XONE: 3/10[199]
GameSpot 7/10[200]
GamesRadar+ 5/5[201]
IGN PC: 9/10[202]
PS4, XONE: 4/10[203]
PC Gamer US 78/100[204]
VG247 5/5 gwiazdek[205]
Jeuxvideo.com PS4, XONE: 7/20[206]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

PC: 86/100 (z 92 recenzji)[207]
PS4: 57/100 (z 38 recenzji)[208]
XONE: 61/100 (z 16 recenzji)[209]

Według agregatora recenzji Metacritic, Cyberpunk 2077 w wersji na PC spotkał się z „powszechnym uznaniem” krytyków. Recenzentom udostępnione zostało komputerowe wydanie gry, zakazano im jednak nagrywać własne materiały wideo do recenzji, zamiast których musieli wykorzystywać filmy dostarczone przez producenta[210]. Przez analityków średnia ocen gry została uznana za niezadowalającą, co przyczyniło się do spadku wartości akcji CD Projekt SA o 9,4%[211]. 15 grudnia agregator recenzji OpenCritic zamieścił na karcie Cyberpunk 2077 ostrzeżenie sugerujące, że CD Projekt świadomie manipulował ocenami, nie udostępniając do recenzji wersji przeznaczonych na konsole ósmej generacji[212].

Krytycy chwalili jakość głównego wątku fabularnego oraz głębię i ekspansywność zadań pobocznych[202], żyjący świat Night City oraz jego klimat i świeżość[213], jak również oprawę wizualną[214]. Z mieszanym przyjęciem spotkały się niektóre mechaniki, takie jak wytwórstwo, kierowanie pojazdami i walka[215]. W dniu premiery, na Steamie w Cyberpunk 2077 grało jednocześnie ponad milion graczy, co stanowiło najwyższy w historii wynik gry dla jednego gracza[216]. Powszechna krytyka dotknęła niedopracowania technicznego, skutkującego licznymi błędami, glitchami i problemami z wydajnością. W dniu premiery średnia ocen użytkowników na platformie Steam wynosiła 71%, a na GOG.com – 3,7/5[217].

Po premierze gry, wraz z pojawianiem się kolejnych materiałów ukazujących jakość Cyberpunk 2077 na podstawowych wersjach konsol PlayStation 4 i Xbox One, w stronę CD Projektu wysunięto oskarżenia o świadome tuszowanie stanu produkcji na starszych platformach i wprowadzenie konsumentów w błąd. 12 grudnia średnia ocen użytkowników Metacritic wynosiła 2,0/10 dla wersji PS4, 2,5/10 dla Xboksa One i 6,2/10 dla PC[218][219]. CD Projekt wydał oświadczenie z przeprosinami, przyznając, że działania firmy były niewłaściwe, a sama gra została wydana zbyt wcześnie. Firma zasugerowała również, żeby ubiegać się u sprzedawców o zwrot towaru i pieniędzy, uruchomiła też specjalny adres e-mail mający w tym pomóc[220]. 17 grudnia gra została do odwołania usunięta z PlayStation Store, a w ramach porozumienia CD Projektu z Sony Interactive Entertainment każda osoba, która zakupiła ją na PlayStation w wersji cyfrowej, mogła ubiegać się o pełny zwrot pieniędzy[221]. Następnego dnia również Microsoft zaoferował pełny zwrot, nie usuwając gry ze sklepu, opatrując jednak stronę produktu odpowiednią adnotacją[222]. 19 grudnia CD Projekt poinformował, że w przypadku problemów ze zwrotem fizycznych kopii gry, firma zwróci nabywcom pieniądze z własnej kieszeni[223]. W związku z 39-procentowym spadkiem wartości akcji CD Projektu po premierze gry, niektórzy inwestorzy spółki ogłosili możliwość wytoczenia przeciwko niej pozwu zbiorowego pod zarzutem „wprowadzenia w błąd celem uzyskania korzyści majątkowej”, wynikającego ze świadomego ukrywania przed nimi stanu technicznego Cyberpunk 2077 na konsolach ósmej generacji, pomimo licznych przedpremierowych zapewnień, że na rynek trafi pełnowartościowy produkt[224].

W grudniu 2020 Cyberpunk 2077 znalazł się na liście bestsellerów oraz produkcji z największą liczbą jednoczesnych graczy platformy Steam[225].

21 czerwca 2021 gra wróciła do oferty sklepu PlayStation Store[226].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Na Cyberpunk 2077 złożono więcej zamówień przedpremierowych, niż na Wiedźmina: Dziki Gon, a jedną trzecią egzemplarzy na komputerach osobistych sprzedano za pośrednictwem należącej do CD Projektu platformy GOG.com[116][227]. Gra była bestsellerem w chińskiej wersji klienta Steam[228]. W przedsprzedaży złożono łącznie ponad 8 mln zamówień na wszystkie platformy[216]. Koszt produkcji i marketingu (do końca 2020) zwrócił się, a dodatkowo uzyskano zysk już w momencie realizacji zamówień przedpremierowych[229]. Podczas spotkania z inwestorami, CD Projekt poinformował, że w związku ze stanem technicznym gry na konsolach ósmej generacji, w ciągu czterech dni od premiery jej sprzedaż znacząco zmalała[230]. W Japonii w pierwszym tygodniu sprzedano 104 687 fizyczne egzemplarze gry na PlayStation 4, co pozwoliło Cyberpunkowi 2077 zadebiutować na drugim miejscu list sprzedaży[231]. W premierowym tygodniu, Cyberpunk 2077 zajął pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się gier w Polsce[232]. Według danych serwisu SteamSpy, do 18 grudnia na platformie Steam grę zakupiło około 10 mln osób[233]. Według oficjalnego komunikatu CD Projektu, do 20 grudnia włącznie – już po odjęciu zwrotów – na wszystkich platformach sprzedano ponad 13 mln egzemplarzy gry[234]. 28 września 2022 roku studio poinformowało o sprzedaniu ponad 20 mln kopii gry[235][236].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Twórcy gry kilkakrotnie oskarżeni zostali przez część amerykańskich dziennikarzy i internautów o transfobię. W sierpniu 2018 roku na oficjalnym profilu w serwisie Twitter, w odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników, zamieszczono parafrazę memu internetowego Did You Just Assume My Gender?, służącego do wyszydzania wrażliwości osób transpłciowych, dotyczących identyfikacji płci[237]. W czerwcu 2019 roku na jednym z materiałów promocyjnych gry widoczny był znajdujący się w świecie gry plakat opatrzony sloganem „Wymieszaj to!”, na którym przedstawiono osobę o kobiecych rysach, mającą jednocześnie piersi i penisa. Katarzyna Redasiuk, jedna ze scenarzystek Cyberpunk 2077, przyznała, że plakat rzeczywiście przedstawia osobę transpłciową, było to jednak działanie celowe, mające odzwierciedlać sposób, w jaki korporacje 2077 roku patrzą na ludzi. Niedługo później CD Projekt Red zapowiedział, że gra zrezygnuje ze sztywnego podziału na płeć męską i żeńską, pozwalając graczom na dowolność[238][239].

Również w czerwcu 2019 roku twórcy oskarżeni zostali o rasizm. Dziennikarz serwisu Rock, Paper, Shotgun, opisując wrażenia z pokazu gry, zauważył, że nazywanie czarnoskórego gangu „Animals” (pol. Zwierzęta) jest nie na miejscu i służy utrwalaniu stereotypów. Temat został podchwycony przez media i internautów, którzy zarzucili CD Projekt Red m.in. to, że Mike Pondsmith nie jest zaangażowany w tworzenie Cyberpunk 2077, w przeciwnym razie nie zgodziłby się na tak rasistowskie odniesienia do osób czarnoskórych. Pondsmith odniósł się do tych zarzutów, stwierdzając że, jeśli nie byłby zaangażowany w projekt, to miałby więcej czasu, a obecnie „praktycznie nie ma życia”. Zapewnił też, że zaprojektowany przez niego świat został wiarygodnie odwzorowany w kwestii rasizmu[240]. W 2020 roku, odnosząc się do ruchu Black Lives Matter, stwierdził: „Cyberpunk był ostrzeżeniem, nie aspiracją”[241].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowany Rezultat Przypisy
2018 Game Critics Awards wyróżnienie specjalne za grafikę Cyberpunk 2077 wygrana [242]
wyróżnienie specjalne za innowację wygrana
36. edycja Golden Joystick Awards najbardziej oczekiwana gra wygrana [243]
Gamers’ Choice Awards najbardziej oczekiwana gra nominacja [244]
2019 Game Critics Awards wyróżnienie specjalne za grafikę wygrana [245]
39. edycja Golden Joystick Awards najbardziej oczekiwana gra wygrana [246]
2020 18. edycja Visual Effects Society Awards postać animowana w reklamie Dex wygrana [247]
2021 Steam Awards gra ze znakomitą fabułą Cyberpunk 2077 wygrana [248]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W samej grze oraz w licencjonowanych książkach z nią powiązanych – Cyberpunk 2077: Jedyna oficjalna książka o świecie gry i Cyberpunk 2077: Oficjalny kompletny poradnik – stosowana jest także pisownia „Pacyfika”. W ten sposób nazwa jest również wymawiana przez aktorów głosowych w polskiej wersji językowej gry.
 2. W grze entropizmem określono styl popularny wśród biedoty miejskiej, który zakłada przetrwanie jednostki za wszelką cenę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Cyberpunk 2077 (PC). GRY-Online.pl. [dostęp 2018-06-15]. (pol.).
 2. Michał Tomaszkiewicz: Cyberpunk 2077: Adam Badowski deklaruje, że „będzie można grać pełnym Michaelem Bayem”. Antyradio.pl, 2019-07-01. [dostęp 2019-07-04].
 3. Jody Macgregor: The Witcher 3 game director joins Cyberpunk 2077 team. 4 marca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2019)]. (ang.).
 4. Alex Avard: You can become so good with a weapon in Cyberpunk 2077 that „it’ll be like you’re using an aimbot”. 7 sierpnia 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 sierpnia 2020)]. (ang.).
 5. a b c Phil Savage: Cyberpunk 2077's lead quest designer explains why using cyberspace requires a bathtub. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2019)]. (ang.).
 6. a b Oscar Taylor-Kent. _Cyberpunk 2077's art team talk to Oscar Taylor-Kent about creating the hot looks, fast rides, big guns, and slick cyberware that defines Night City. „PlayStation Official Magazine – UK”, s. 50–58, October 2020. (ang.). 
 7. Rachel Weber: Cyberpunk 2077 can be completed without a single kill. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)]. (ang.).
 8. Andy Robinson: Cyberpunk 2077's story 'takes up two thick books of dialogue’. 30 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 listopada 2019)]. (ang.).
 9. Jeremy Winslow: New Cyberpunk 2077 Gameplay Footage Takes A Closer Look At The City. 22 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (23 sierpnia 2019)]. (ang.).
 10. Bengt Lemne: Cyberpunk 2077 – Stanisław Święcicki Interview. 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (12 lutego 2019)]. (ang.).
 11. Soundtrack Cyberpunka 2077 skomponuje autor muzyki z Wiedźmina 3 – Marcin Przybyłowicz. gry-online.pl, 2016-02-26. [dostęp 2019-06-15].
 12. Cyberpunk 2077. ESRB. [dostęp 2020-12-08]. (ang.).
 13. Cyberpunk 2077. Steam. [dostęp 2022-01-01].
 14. Przesunięcie daty premiery gry Cyberpunk 2077 – 10.12.2020 r., CD PROJEKT [dostęp 2020-10-27] (pol.).
 15. Cyberpunk 2077: News, Trailers, Gameplay Rumors, Map, and Announcements, IGN, 11 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-15] (ang.).
 16. First look: Cyberpunk 2077 is the best game at E3 2018, 14 czerwca 2018 [dostęp 2021-04-15].
 17. a b Matt Martin: Cyberpunk 2077: Banging, C-bombs and bullet-time – everything we know from 50 minutes of gameplay. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2018)]. (ang.).
 18. a b Brett Makedonski: Cyberpunk 2077's E3 demo was incredible and massive, here’s everything we learned. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 19. a b c d e Wesley Yin-Poole: We watched 50 minutes of uncut Cyberpunk 2077 gameplay and interviewed CD Projekt about it. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 20. Stefanie Fogel: CD Projekt Red Offers 48-Minute Look at 'Cyberpunk 2077'. 27 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2018)]. (ang.).
 21. Andrew Whalen: 'Cyberpunk 2077's Keanu Reeves Character Revealed in New Gameplay Demo Highlighting Deep Customization. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)]. (ang.).
 22. a b Charlie Hall: New Cyberpunk 2077 gameplay gives us our first good look at character creation, hacking. 30 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2019)]. (ang.).
 23. Louis Chilton: Cyberpunk 2077 will let players customise 'breasts, buttocks and genitalia’. The Independent, 2020-05-07. [dostęp 2020-10-18]. (ang.).
 24. a b c Jason Schreier: Cyberpunk 2077 Is A Violent, Impressive Blend Of Deus Ex And The Witcher 3. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)]. (ang.).
 25. Cyberpunk 2077 is an FPS. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 26. a b Steven Messner: Cyberpunk 2077: Everything we learned from the jam-packed E3 demo. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 27. Jessica Conditt: In 'Cyberpunk 2077' you control your own dark, intoxicating future. 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)]. (ang.).
 28. a b c d Patrick Faller: E3 2018: Cyberpunk 2077 Is A First-Person RPG With Shooter Elements. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 29. a b c d Chris Tapsell: Cyberpunk 2077 gameplay details, E3 trailer, easter eggs, secret website password and everything we know. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 30. Cyberpunk 2077: All Weapon Types & How They Work (Smart, Tech, Power, Melee), Twinfinite, 15 grudnia 2020 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
 31. a b Tom Marks: E3 2018: Cyberpunk 2077 Doesn’t Look Like The Witcher, But It Does Look Incredible. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 32. Chris Tapsell: We’ve seen another 50 minutes of Cyberpunk 2077 gameplay – is it cyberpunk yet?. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)]. (ang.).
 33. CyberpunkGame: =Lead Quest Designer for #Cyberpunk2077, @PaweSasko, would like to talk to you about cars and motorcycles. And if there’s cars, there has to be radio, right?. Twitter, 11 lipca 2019.
 34. Patrick Faller: E3 2018: Cyberpunk 2077's Night City Has Six Districts; Here’s What We Know About Each Of Them. 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)]. (ang.).
 35. Maxime Chao: Cyberpunk 2077 : Temps de dév, taille de la map, choix de la vue FPS, on a parlé avec CD Projekt Red. 9 stycznia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 stycznia 2019)]. (fr.).
 36. Tom Phillips: The big Cyberpunk 2077 interview: multiplayer, next-gen, and Keanu Reeves. 13 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2019)]. (ang.).
 37. Sam White: Cyberpunk 2077: all new details including side quests, crime system and more. 27 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 listopada 2019)]. (ang.).
 38. Hirun Cryer: Cyberpunk 2077 Producer Details Law Enforcement and the Rich Areas of Night City. 21 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 maja 2020)]. (ang.).
 39. a b YongYea: I Ask CD Projekt Red Your Most Requested Cyberpunk 2077 Questions in E3 2019 Interview. YouTube, 13 czerwca 2019.
 40. Andrew Webster: Cyberpunk 2077 is part RPG, part shooter, part GTA-style mayhem. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)]. (ang.).
 41. Adam Cook: What do we know about Cyberpunk 2077 so far?. 17 lutego 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lutego 2017)]. (ang.).
 42. a b Stephen Farrelly: Cyberpunk 2077 – Everything CD Projekt RED’s new game needs. 13 kwietnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (15 kwietnia 2018)]. (ang.).
 43. Michael Futter: 'Cyberpunk 2077' Is More ‘Deus Ex’ Than 'Witcher 3'. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2018)]. (ang.).
 44. Alessandro Fillari: E3 2018: CD Projekt Red’s Cyberpunk 2077 Is Even More Ambitious Than You Think It Is. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)]. (ang.).
 45. Tony Wilson: Cyberpunk 2077 Has Romance, Minigames, And Self-Driving Cars – GS News Update. 25 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2019)]. (ang.).
 46. Rachel Weber: Life in Cyberpunk 2077: Romance, cyberspace, and silly side quests. 25 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2019)]. (ang.).
 47. Jonas Gössling: Cyberpunk 2077 ohne Game Over – CD Projekt überlegt: „Was ist das Blödeste, das der Spieler machen könnte?”. 31 marca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (3 kwietnia 2019)]. (niem.).
 48. Joe Donnelly: CD Projekt Red breaks down Cyberpunk 2077 trailer frame by frame in new series. 26 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2018)]. (ang.).
 49. Cyberpunk 2077: Cyberpunk 2077 Gameplay Reveal – 48-minute walkthrough. YouTube, 27 sierpnia 2018.
 50. James Billcliffe: Cyberpunk 2077's Night City: inside the design eras, the communities, and how they affect the player. 27 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2019)]. (ang.).
 51. Patricia Hernandez: Cyberpunk 2077 looks incredible. 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)]. (ang.).
 52. Joe Donnelly: Cyberpunk 2077 frame by frame trailer series explores political side of Night City. 29 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (29 czerwca 2018)]. (ang.).
 53. Andy Kelly: Mike Pondsmith wants Cyberpunk 2077 to feel real, not just look cool. 29 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2019)]. (ang.).
 54. Joe Donnelly: Cyberpunk 2077 frame by frame trailer series talks gun laws in Night City. 20 lipca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2018)]. (ang.).
 55. „Cyberpunk 2077”: obsada polskiego dubbingu gry. polski-dubbing.pl. [dostęp 2021-01-07].
 56. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Operacja Firestorm”, „Czynnik ludzki” (pol.).
 57. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Pierwsza zasada Afterlife”, „Skok na głęboką wodę” (pol.).
 58. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Wielki sen” (pol.).
 59. CD Projekt Red, Cyberpunk 2077. Warszawa: Cenega, PlayStation 5 (wersja 1.06). Zadanie/wątek fabularny: „Witaj w Pacifice”, „Rozpoznanie wzorca”, „Czynnik ludzki” (pol.).
 60. James Price (red.): Cyberpunk 2077: Oficjalny kompletny poradnik. Warszawa: Cenega, 2020, s. 457–458. ISBN 978-1-911015-88-8. (pol.).
 61. Robert Purchese: CD Projekt Red unveils Cyberpunk 2077 at E3 2018. 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (16 czerwca 2018)]. (ang.).
 62. a b Robert Purchese: I was there when The Witcher 3 launched. 30 sierpnia 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (21 sierpnia 2015)]. (ang.).
 63. Tamoor Hussain: Cyberpunk 2077 Development Team Is Bigger Than The Witcher 3's. 6 września 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)]. (ang.).
 64. a b Kosta Andreadis: Cyberpunk 2077 – CD Projekt Red on Pushing Graphics Tech Forward and Building Night City. 17 października 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 października 2019)]. (ang.).
 65. Nathan Grayson: The People Making Cyberpunk 2077 Would Like To Correct A Misconception About Game Development. 10 maja 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (30 czerwca 2016)]. (ang.).
 66. Tatiana Morris: New Cyberpunk 2077 details suggest mid-2019 release. 22 marca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)]. (ang.).
 67. Jeffrey Matulef: Cyberpunk 2077 assets stolen by actual cyberpunks. 8 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2017)]. (ang.).
 68. Kyle Orland: Witcher developer: Thieves want ransom for leaked Cyberpunk 2077 docs. 8 czerwca 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)]. (ang.).
 69. Management Board Report On CD Projekt Capital Group And CD Projekt S.A. Activities In 2017. March 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 marca 2018)]. (ang.).
 70. Andy Chalk: CD Projekt Red launches a new studio to support Cyberpunk 2077. 21 marca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (10 kwietnia 2018)]. (ang.).
 71. Rebekah Valentine: CD Projekt Red partners with Digital Scapes on Cyberpunk 2077. 8 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (8 października 2018)]. (ang.).
 72. a b Andrew Burnes: Cyberpunk 2077: NVIDIA Partnership Brings Ray Tracing To Hugely-Anticipated Game. 11 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2019)]. (ang.).
 73. Nathan Birch: Cyberpunk 2077 Team Joined by a Studio That’s Worked With Capcom, Namco Bandai, More. 24 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 stycznia 2020)]. (ang.).
 74. Kris Holt: Cyberpunk 2077’s dialogue was lip-synced by AI. Engadget, 2020-10-20. [dostęp 2020-12-08]. (ang.).
 75. Michael Beckwith, Cyberpunk 2077: Keanu Reeves gets his own Porsche car, Metro, 16 października 2020 [dostęp 2020-10-25] (ang.).
 76. Joe Donnelly: Cyberpunk 2077 dev says it 'started the process of optimization right at the start’. 28 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2018)]. (ang.).
 77. Andrew Burnes: Cyberpunk 2077: Ray-Traced Effects Revealed, DLSS 2.0 Supported, Playable On GeForce NOW. 25 czerwca 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 września 2020)]. (ang.).
 78. Robert Purchese: CD Projekt Red says Cyberpunk 2077 will have multiplayer. 13 marca 2013. [zarchiwizowane z tego adresu (7 września 2014)]. (ang.).
 79. Bill Lavoy: Cyberpunk 2077 Interview: Multiplayer 'Currently in R&D Phase’. 26 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2018)]. (ang.).
 80. Sal Romano: Cyberpunk 2077 to add multiplayer component post-launch. 4 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 września 2019)]. (ang.).
 81. Matt Martin: Cyberpunk 2077: CD Projekt talks dismembering with katanas, deep RPG systems, romance, and the controversial decision to go first-person. 22 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 czerwca 2018)]. (ang.).
 82. Jody Macgregor: Cyberpunk 2077's cutscenes will apparently be first-person. 2 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (2 września 2019)]. (ang.).
 83. Charlie Hall: Cyberpunk 2077 will include full nudity for a very important reason. 15 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (15 czerwca 2018)]. (ang.).
 84. Maciej Pawlikowski: Cyberpunk 2077 First Written in Polish. 5 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (8 kwietnia 2020)]. (ang.).
 85. a b c TVGRYplus: Cyberpunk 2077 po polsku! Nowy gameplay i wywiady z obsadą. YouTube, 24 października 2020.
 86. Bryant Francis: 'It can never be that simple’: Designing the quests of Cyberpunk 2077. 20 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (20 czerwca 2018)]. (ang.).
 87. Cyberpunk 2077 CD Projekt interview – ‘What I’m not willing to say is what we’re saying’. 5 września 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (5 września 2018)]. (ang.).
 88. a b Michał Żebrowski gra rolę Keanu Reevesa w Cyberpunku 2077 po polsku. 28 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 września 2019)].
 89. a b Jen Simpkins. How CD Projekt Red is making sci-fi real in Cyberpunk 2077, a game years ahead of anything we’ve ever seen before. „Edge”, s. 59–69, November 2018. (ang.). 
 90. 週刊ファミ通 2018年11月29日号. „Famitsū”, 15 listopada 2018. (jap.). 
 91. Kirk McKeand: Cyberpunk 2077 can be finished without killing anyone. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)]. (ang.).
 92. Tom Ivan: Cyberpunk character creation ‘massively expanded’ following E3 feedback. 28 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 sierpnia 2019)]. (ang.).
 93. Chris Schilling. Inside Cyberpunk 2077, and the most elaborately detailed future city we’ve ever seen in a videogame. „Edge”, s. 65, wrzesień 2020. (ang.). 
 94. Esra Krabbe: Cyberpunk 2077 Environment Designer Explains How His Team Built Night City. 26 września, 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)]. (ang.).
 95. Hirun Cryer: Cyberpunk 2077 is Adding a New Dimension to Asset Streaming. 27 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (29 sierpnia 2019)]. (ang.).
 96. Jessica Conditt: It’s not always sunny in 'Cyberpunk 2077'. 23 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (23 sierpnia 2018)]. (ang.).
 97. Cyberpunk 2077 preview and interview – 'I just love my work!'. 17 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2019)]. (ang.).
 98. CD Projekt Red: Many of you are probably wondering how things are at CD PROJEKT RED right now. Here’s a short update.. 16 marca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (17 marca 2020)]. (ang.).
 99. Tom Ivan: Some Cyberpunk 2077 voice work could be added in day one patch due to coronavirus. 9 kwietnia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (11 kwietnia 2020)]. (ang.).
 100. Cyberpunk 2077: Staff to work overtime to finish game. 30 września 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 października 2020)]. (ang.).
 101. Rachel Weber: How 'Cyberpunk,' the 1988 Tabletop Adventure, Is Inspiring the Blockbuster Game Creators of 2017. 1 lutego 2017. [zarchiwizowane z tego adresu (1 lutego 2017)]. (ang.).
 102. Austin Wood: Cyberpunk creator Mike Pondsmith will play a character in Cyberpunk 2077. 30 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (31 lipca 2019)]. (ang.).
 103. Johnny Chiodini: An interview with Cyberpunk creator Mike Pondsmith. 19 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2019)]. (ang.).
 104. Jessica Conditt: CD Projekt Red’s ‘Cyberpunk’ inspired by System Shock, Blade Runner [Update]. 1 sierpnia 2012. [zarchiwizowane z tego adresu (14 października 2018)]. (ang.).
 105. Julian Benson: Cyberpunk 2077 devs „will be significantly more open”. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 października 2018)]. (ang.).
 106. Andy Chalk: Cyberpunk 2077 car pays tribute to Mad Max: Fury Road. 15 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (16 maja 2020)]. (ang.).
 107. Sherif Saed: The Witcher 3 composer to create Cyberpunk 2077 music. 25 lutego 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)]. (ang.).
 108. kwazol: This is it – meet #Cyberpunk2077 composers! Left to right: @ptadamczyk @PaulLeonardMorg @kwazol. 10 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 July 2019)].
 109. Andy Chalk: Cyberpunk 2077's in-game band comes to the real world with its first single. 2 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (2 lipca 2019)]. (ang.).
 110. Andy Chalk: Grimes will front an in-game band in Cyberpunk 2077. 13 grudnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (14 grudnia 2019)]. (ang.).
 111. Chaim Gartenberg: Cyberpunk 2077's soundtrack features Grimes, Run the Jewels, and more. 12 grudnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (13 grudnia 2019)]. (ang.).
 112. Evan Lewis: Keanu Reeves on Cyberpunk 2077, getting into gaming, John Wick, and more. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 czerwca 2019)]. (ang.).
 113. Cyberpunk 2077 – Why Your Choices Are So Important. PlayStation Access, 12 czerwca 2019. (ang.).
 114. Josh West: Who is Keanu Reeves playing in Cyberpunk 2077?. 10 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 czerwca 2019)]. (ang.).
 115. Alice O’Connor: Cyberpunk 2077 has a release date, and Keanu Reeves???. 9 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2019)]. (ang.).
 116. a b CD Projekt’s Iwiński on Cyberpunk 2077, Keanu Reeves and China. 12 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (23 lipca 2019)]. (ang.).
 117. Eddie Makuch: Cyberpunk 2077 At E3 2019: Keanu Reeves’ Character Has Second-Most Spoken Dialogue In The Entire Game. 13 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2019)]. (ang.).
 118. Alessio Palumbo: Keanu Reeves Loved Cyberpunk 2077 So Much He Had His Character’s ‘Screen Time’ Doubled. 3 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 listopada 2019)]. (ang.).
 119. Kazuma Hashimoto: Masane Tsukayama Will Voice Arasaka Corporation Leader Saburo Arasaka in Cyberpunk 2077. 26 września 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)]. (ang.).
 120. Piotr Bicki: Cyberpunk 2077 – gameplay z polskim dubbingiem. Eurogamer.pl, 2020-10-24. [dostęp 2020-10-24]. (pol.).
 121. Respawn, CohhCarnage, Jesse Cox and other streamers confirmed as characters in Cyberpunk 2077, GINX, 25 czerwca 2020 [dostęp 2020-10-24] (ang.).
 122. Patrick Shanley: Blizzard Hires Top Writer for 'Cyberpunk 2077' Away From CD Projekt Red. 23 stycznia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (24 stycznia 2019)]. (ang.).
 123. Alissa McAloon: Longtime CD Projekt Red dev Sebastian Stępień joins Blizzard. 23 stycznia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (12 lutego 2019)]. (ang.).
 124. CyberpunkGame: Cyberpunk 2077 has gone gold! See you in Night City on November 19th!. 5 października 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 października 2020)].
 125. CD Projekt przedstawił dobre wyniki finansowe za trzeci kwartał, gry.interia.pl [dostęp 2020-11-27] (pol.).
 126. Jeff Grubb: CD Projekt Red reveals Cyberpunk 2077 teaser trailer. 10 stycznia 2013. [zarchiwizowane z tego adresu (5 kwietnia 2018)]. (ang.).
 127. Eddie Makuch: Cyberpunk 2077 „probably” coming to PS4, Xbox One. 14 października 2013. [zarchiwizowane z tego adresu (28 lipca 2017)]. (ang.).
 128. Sal Romano: Cyberpunk 2077 coming to PS4, Xbox One, and PC; debut trailer. 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)]. (ang.).
 129. James Batchelor: The blood, sweat and tears behind Cyberpunk 2077. 21 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (22 czerwca 2018)]. (ang.).
 130. Tyler Wilde: Watch the Cyberpunk 2077 E3 trailer here. 10 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)]. (ang.).
 131. „Cyberpunk 2077” na E3 „wcześniejszy niż alfa”. 26 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 czerwca 2018)].
 132. Kevin Knezevic: Cyberpunk 2077 Gameplay Demo Video Finally Revealed, Watch It Here. 27 sierpnia 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2018)]. (ang.).
 133. Adi Robertson: Cyberpunk 2077 will be released 16 kwietniath, 2020 and feature Keanu Reeves. 9 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (9 czerwca 2019)]. (ang.).
 134. Jordan Ramée: Cyberpunk 2077 Has Been Delayed. 16 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (16 stycznia 2020)]. (ang.).
 135. An important development update. 18 czerwca 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2020)]. (ang.).
 136. Richard Wakeling: E3 2019: New Cyberpunk 2077 Gameplay To Be Shown In August. 10 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 czerwca 2019)]. (ang.).
 137. Fraser Brown: The Cyberpunk 2077 E3 2019 gameplay demo will be made public at PAX West. 17 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2019)]. (ang.).
 138. Gameplay Stream Announcement. 22 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (22 sierpnia 2019)]. (ang.).
 139. Chaim Gartenberg: Cyberpunk 2077 is coming to Google’s Stadia cloud gaming service. 19 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (20 sierpnia 2019)]. (ang.).
 140. Cyberpunk 2077 Coming To GeForce NOW. 19 lutego 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2020)]. (ang.).
 141. Cyberpunk 2077 will be at Tokyo Game Show 2019!. 29 sierpnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (30 sierpnia 2019)]. (ang.).
 142. Andy Chalk: CD Projekt teases Cyberpunk 2077 event in June. 5 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (29 czerwca 2020)]. (ang.).
 143. Michael McWhertor: Watch the Cyberpunk 2077 Night City Wire livestream here. 25 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2020)]. (ang.).
 144. Andy Chalk: Watch Cyberpunk 2077's next Night City Wire stream here. 15 października 2020. (ang.).
 145. Matt T.M. Kim: Cyberpunk 2077 Night City Wire Episode 3 Coming Soon. 10 sierpnia 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 sierpnia 2020)]. (ang.).
 146. Alessandro Barbosa: Cyberpunk 2077 Upgrades For Xbox Series X Will Be Free. 24 lutego 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (24 lutego 2020)]. (ang.).
 147. Tom Phillips: Cyberpunk 2077 PS4 will get a free upgrade for PlayStation 5. 19 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2020)]. (ang.).
 148. Tom Ivan: Despite its latest delay, Cyberpunk 2077's ‘full’ next-gen version won’t release until 2021. 19 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (20 czerwca 2020)]. (ang.).
 149. Damian Marusiak, Cyberpunk 2077 z darmową aktualizacją pod wersje dla konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series, PurePC.pl, 15 lutego 2022 [dostęp 2022-02-16].
 150. Charlie Hall: Cyberpunk 2077 developer says multiplayer won’t be available until after 2021. 16 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (17 stycznia 2020)]. (ang.).
 151. Chris Reed: Cyberpunk 2077: Complete Guide to Collector’s Edition and Preorder Bonuses – Xbox One and PS4. 10 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (10 czerwca 2019)]. (ang.).
 152. Did you know that... each copy of #Cyberpunk2077 comes with digital content?. 30 czerwca 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 czerwca 2020)]. (ang.).
 153. We’re excited to reveal the exclusive digital comic, #Cyberpunk2077: Big City Dreams, available for everyone who buys the game on GOG.COM!. 16 października 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 października 2020)]. (ang.).
 154. Warner Bros. Interactive Entertainment To Distribute Cyberpunk 2077 in North America. 3 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (4 października 2018)]. (ang.).
 155. Ali Jones: Cyberpunk 2077 will be out in 2019, according to its Turkish publisher. 3 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (5 października 2018)]. (ang.).
 156. Paul Chapman: Night City Beckons in Japanese Trailer for Cyberpunk 2077. 11 września 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (25 lipca 2020)]. (ang.).
 157. Kirk McKeand: Bandai Namco is publishing Cyberpunk 2077 in Europe. 16 października 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (16 października 2018)]. (ang.).
 158. Steve Wright: Cyberpunk 2077 Australian distribution handled by Bandai Namco. 30 kwietnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (4 maja 2019)]. (ang.).
 159. Andrew Reiner: Cyberpunk 2077 Funko Pops Are On The Way. 20 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (21 stycznia 2020)]. (ang.).
 160. Lisa Dahlgren: The World of Cyberpunk 2077 to release in June. 19 marca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (20 marca 2020)]. (ang.).
 161. The World of Cyberpunk 2077 HC. [zarchiwizowane z tego adresu (9 lipca 2020)]. (ang.).
 162. Cyberpunk 2077: Trauma Team #1. [zarchiwizowane z tego adresu (21 czerwca 2020)]. (ang.).
 163. The official Cyberpunk 2077 Cosplay Contest is here!. 27 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (31 lipca 2019)]. (ang.).
 164. CyberpunkGame: In less than 7 hours the winners of the official Cyberpunk 2077 Cosplay Contest will be revealed!. 15 października 2020. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 października 2020)].
 165. Nicole Carpenter: Cyberpunk 2077 is blessing us with new Keanu Reeves action figures. 26 grudnia 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (26 grudnia 2019)]. (ang.).
 166. Joe Skrebels: Cyberpunk 2077 Xbox One X Special Edition Comes With Free DLC Expansion. 5 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (6 czerwca 2020)]. (ang.).
 167. Connor Sheridan: Cyberpunk 2077 Xbox One X will be „the final Xbox One X limited edition console to ever be released”. 20 kwietnia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (30 kwietnia 2020)]. (ang.).
 168. Tyler Wilde: Here’s a chance to win a GeForce RTX 2080 Ti Cyberpunk 2077 Edition. 1 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (2 maja 2020)]. (ang.).
 169. Steven Petite: Secretlab’s Cyberpunk 2077 Gaming Chair Is Striking And Available Now For A Limited Time. 26 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2020)]. (ang.).
 170. Jenny Zheng: Cyberpunk 2077 Energy Drinks Will Come With Xbox Credit And Contest Entries For Cool Prizes. 8 września 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-12)]. (ang.).
 171. Luke Plunkett: Adidas Is Making Cyberpunk 2077 Sneakers. 24 września 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-25)]. (ang.).
 172. Ali Jones: Cyberpunk 2077 is getting its own smartphone, exclusive to China. 15 października 2020. [dostęp 2020-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 października 2020)]. (ang.).
 173. Premiera Cyberpunk 2077 wspierana kampanią reklamową w mediach i markach Grupy Agora. 29 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (6 czerwca 2020)].
 174. Alex Walker: Everything We Just Learned About Cyberpunk 2077 And Cyberpunk: Edgerunners. 25 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2020)]. (ang.).
 175. Natalia Kieszek, Cyberpunk 2077 z największą liczbą graczy od 1,5 roku. Serial anime Cyberpunk: Edgerunners sprawił, że gra wróciła do łask, StrefaInwestorow.pl, 19 września 2022 [dostęp 2022-09-19].
 176. Piotr Grabiec: Trzeba było tak od razu. Cyberpunk 2077: Widmo wolności tylko na PC, PS5 i Xbox Series X i S. Spider's Web, 2022-09-06. [dostęp 2022-09-07]. (pol.).
 177. Staff: Best of E3 2018 Awards. 15 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 178. Staff: Game Informer’s Best Of E3 2018 Awards. 20 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 179. Staff: GamesRadar+ E3 2018 awards – the best, most exciting games at E3 2018. 16 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 180. The PC Gamer Best of E3 2018 awards. 19 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 181. Julia Lee: E3 2018: The best game trailers. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2018)]. (ang.).
 182. Jordan Ramée: The Best Trailers From E3 2018. 14 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 183. Matt Gerardi: The 15 best video game trailers of E3 2018. 19 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (23 czerwca 2018)]. (ang.).
 184. Chaim Gartenberg: The 25 best game trailers from E3 2018. 12 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (17 czerwca 2018)]. (ang.).
 185. Tyler Wilde: William Gibson doesn’t think Cyberpunk 2077 is cyberpunk enough. 11 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (11 czerwca 2018)]. (ang.).
 186. Looks *much* better to me than the earlier teaser. Has „dirt in the corners” texture.. 27 sierpnia 2018. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 lipca 2020)]. (ang.).
 187. Connor Sheridan: Cyberpunk 2077 has a first-person perspective and its character customization will be more than visual. 13 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 188. Marty Sliva: E3 2018: Cyberpunk 2077: CD Projekt Addresses First-Person Backlash. 18 czerwca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (26 czerwca 2018)]. (ang.).
 189. Thomas Bidaux: Does Sony’s absence mean game over for E3? Here’s what the data says…. 17 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)]. (ang.).
 190. Staff: Best games of E3 2019 – What came away with GamesRadar’s Game of the Show?. 18 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)]. (ang.).
 191. PC Gamer’s Best of E3 2019 Awards. 15 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)]. (ang.).
 192. The best games of E3 2019. 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)]. (ang.).
 193. The best games, demos, and tech of E3 2019. 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (14 czerwca 2019)]. (ang.).
 194. Staff: Best of E3 2019 Awards. 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2019)]. (ang.).
 195. Julia Alexander: E3 2019: 15 best trailers from the show. 11 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2019)]. (ang.).
 196. Will Bedingfield: The best games (and trailers) from E3 2019. 14 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (19 czerwca 2019)]. (ang.).
 197. Andrew Reiner: Cyberpunk 2077 Review – A Wild Time In Night City. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2020)]. (ang.).
 198. Michał Mańka: Recenzja gry Cyberpunk 2077 – samuraju, masz świetne RPG do ogrania. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-15]. (pol.).
 199. Michał Grygorcewicz: Cyberpunk 2077 na PS4 to katastrofa. Miałeś spalić miasto, nie konsolę, samuraju – recenzja. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-15]. (pol.).
 200. Kallie Plagge: Cyberpunk 2077 Review. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 grudnia 2020)]. (ang.).
 201. Sam Loveridge: Cyberpunk 2077 review: "What it lacks in length, it makes up for with depth and soul". 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 grudnia 2020)]. (ang.).
 202. a b Tom Marks: Cyberpunk 2077 Review. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2020)]. (ang.).
 203. Destin Legarie: Cyberpunk 2077 for Xbox One and PlayStation 4 Review. [dostęp 2020-12-15].
 204. James Davenport: Cyberpunk 2077 review. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2020)]. (ang.).
 205. James Billcliffe: Cyberpunk 2077 Review: Complicated, Deep, Perception, Reality. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 grudnia 2020)]. (ang.).
 206. Cyberpunk 2077 : des versions PS4 et Xbox One Fat à éviter à tout prix. Jeuxvideo.com, 10 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-27].
 207. Cyberpunk 2077 for PC Reviews. Metacritic. [dostęp 2021-10-05]. (ang.).
 208. Cyberpunk 2077 for PlayStation 4 Reviews. Metacritic. [dostęp 2021-10-05]. (ang.).
 209. Cyberpunk 2077 for Xbox One Reviews. Metacritic. [dostęp 2021-10-05]. (ang.).
 210. Paul Tassi: Three Things To Understand About Current ‘Cyberpunk 2077’ Reviews. Forbes. [dostęp 2020-12-12]. (ang.).
 211. Cyberpunk Game Reviews Take Wind Out of CD Projekt’s Sails. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. (ang.).
 212. Przemyław Wańtuchowicz: OpenCritic umieścił ostrzeżenie przy Cyberpunk 2077 – zarzuca twórcom manipulację. Eurogamer.pl, 2020-12-15. [dostęp 2020-12-19]. (pol.).
 213. Sam Loveridge: Cyberpunk 2077 review: "What it lacks in length, it makes up for with depth and soul". 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 grudnia 2020)]. (ang.).
 214. Cyberpunk 2077 review – CD Projekt Red's next-gen game. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. (ang.).
 215. Kallie Plagge: Cyberpunk 2077 Review. 7 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 grudnia 2020)]. (ang.).
 216. a b Anna Unton: Premiera "Cyberpunka 2077". Milion graczy na Steam. Ile zamówień złożyli?. www.money.pl. [dostęp 2020-12-12]. (pol.).
 217. Łukasz Gołąbiowski: Cyberpunk 2077 już w rękach graczy. Odbiór „poniżej oczekiwań”. www.komputerswiat.pl, 2020-12-10. [dostęp 2020-12-12]. (pol.).
 218. Cyberpunk 2077 na Metacritic – opinie i oceny graczy są fatalne. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-12]. (pol.).
 219. Recenzje Cyberpunk 2077 – zabugowany hit. Jest wynik Metacritic. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-12]. (pol.).
 220. CD Projekt Red Offers Apology and Refunds for Cyberpunk 2077. PCMAG. [dostęp 2020-12-19]. (ang.).
 221. Sony Removes Cyberpunk 2077 from PS Store, Will Offer Refunds to PlayStation Players Who Already Bought It – IGN. [dostęp 2020-12-19].
 222. Cyberpunk 2077. W Microsoft Store pojawiło się ostrzeżenie o "problemach z wydajnością" na Xboksie One. PPE.pl. [dostęp 2020-12-19]. (pol.).
 223. Cyberpunk 2077 – CD Projekt Red oddaje pieniądze za grę. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-19]. (pol.).
 224. Jacek Frączyk: Szykuje się pozew zbiorowy przeciw zarządowi CD Projekt. SII: "Informacje wpłynęły na kurs". Business Insider, 2020-12-18. [dostęp 2020-12-19]. (pol.).
 225. Najpopularniejsze gry na Steamie w tym roku. Interia.pl, 2020-12-29. [dostęp 2020-12-31].
 226. Piotr "gnysek" Gnys, Cyberpunk wrócił do PS Store, GameOnly.pl [dostęp 2021-06-26] (pol.).
 227. Ali Jones: A third of Cyberpunk 2077 PC pre-orders have been purchased through GOG. 8 lipca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (9 lipca 2019)]. (ang.).
 228. Przedpremierowa sprzedaż Cyberpunk 2077 jest największa w... Chinach. 29 czerwca 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (3 lipca 2020)].
 229. Mateusz Tomczak: Przedsprzedaż Cyberpunk 2077 dużym sukcesem. www.benchmark.pl, 2020-12-11. [dostęp 2020-12-12]. (pol.).
 230. CDPR Conference Call Reveals Last-Gen Cyberpunk 2077 Neglect, No Refund Agreement In Place. [dostęp 2020-12-15]. (ang.).
 231. Sal Romano: Famitsu Sales: 12/7/20 – 12/13/20. Gematsu, 17 grudnia, 2020. (ang.).
 232. Cyberpunk 2077 debiutuje na szczycie – top 10 w Polsce. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-23]. (pol.).
 233. Cyberpunk 2077 na Steam – sprzedaż i liczba graczy 8 dni po premierze. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-23]. (pol.).
 234. Karol Laska: Cyberpunk 2077 – oficjalny komunikat o liczbie sprzedanych egzemplarzy. GRY-Online.pl. [dostęp 2020-12-23]. (pol.).
 235. CyberpunkGame: Over 20 million cyberpunks have been roaming the streets of Night City. Twitter. [dostęp 2022-10-06]. (ang.).
 236. Kamil Pieczonka, Cyberpunk 2077 przekroczył 20 mln sprzedanych egzemplarzy, Antyweb, 28 września 2022 [dostęp 2022-10-06].
 237. Patryk Fijałkowski: Nierozważny żart twórców Cyberpunk 2077. Teraz przepraszają za mem związany z pytaniem o płeć. Spider’s Web, 2018-08-22. [dostęp 2020-10-23]. (pol.).
 238. Charlie Hall: CD Projekt Red explains controversial Cyberpunk in-game ad featuring trans model. Polygon, 2019-06-12. [dostęp 2020-10-23]. (ang.).
 239. Piotr Grabiec: Cyberpunk 2077 pod ostrzałem. CDPR reaguje na oskarżenia o transfobię. Spider’s Web, 2019-06-14. [dostęp 2020-10-23]. (pol.).
 240. Andy Chalk: Cyberpunk creator Mike Pondsmith defends 2077 from post-E3 criticism. PC Gamer, 2019-06-18. [dostęp 2020-10-23]. (ang.).
 241. Cyberpunk creator on #BlackLivesMatter: „Cyberpunk was a warning, not an aspiration”. GINX, 2020-06-09. [dostęp 2020-10-23]. (ang.).
 242. Steve Watts: Resident Evil 2 Wins Top Honor In E3 Game Critics Awards. 5 lipca 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2020)]. (ang.).
 243. Connor Sheridan: Golden Joystick Awards 2018 winners: God of War wins big but Fortnite gets Victory Royale. 16 listopada 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (16 listopada 2018)]. (ang.).
 244. Mike Glyer: 2018 Gamers’ Choice Awards Nominees. 19 listopada 2018. [zarchiwizowane z tego adresu (9 stycznia 2020)]. (ang.).
 245. Connor Sheridan: Game Critics Awards Best of E3 2019 winners: Here are the victors and nominees for every category. 27 czerwca 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (28 czerwca 2019)]. (ang.).
 246. Cyberpunk 2077 claims this year’s Golden Joystick for Most Wanted Game. 15 listopada 2019. [zarchiwizowane z tego adresu (16 listopada 2019)]. (ang.).
 247. VES Awards: ‘The Lion King’ & ‘The Irishman’ Take Top Film Honors – Winners List. 29 stycznia 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (31 stycznia 2020)]. (ang.).
 248. Steam Awards 2021: poznaliśmy listę zwycięzców, www.benchmark.pl, 4 stycznia 2022 [dostęp 2022-03-14] (pol.).