Cyborg (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyborg
Gatunek

akcja, science-fiction

Data premiery

7 kwietnia 1989 r.

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

86 minut

Reżyseria

Albert Pyun

Scenariusz

Kitty Chalmers

Główne role

Jean-Claude Van Damme,
Ralf Möller,
Matt McColm,
Deborah Richter,
Vincent Klyn

Muzyka

Kevin Bassinson

Zdjęcia

Philip Alan Waters

Scenografia

Douglas H. Leonard

Kostiumy

Heidi Kaczenski

Montaż

Sheldon Lettich
Scott Stevenson
Rosanne Zingale
Jean-Claude Van Damme

Produkcja

Joram Globus, Menahem Golan

Wytwórnia

Cannon Entertainment
Golan-Globus Productions

Dystrybucja

The Cannon Group

Kontynuacja

Cyborg 2: Szklany cień (1993)

Cyborgamerykański film akcji o tematyce cyberpunkowej z 1989 roku, wyreżyserowany przez Alberta Pyuna. W filmie jedną ze swoich pierwszych poważnych ról zagrał gwiazdor Jean-Claude Van Damme. Produkcja doczekała się dwóch kontynuacji.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Niedaleko przyszłość. Ziemią włada chaos w postaci anarchistów mordujących niewinnych ludzi. Ameryka została zniszczona przez kryzys ekonomiczny. Ludność jest prześladowana także przez śmiertelną zarazę. Dane szczepionki na nią trzeba wydobyć z ocalałych komputerów zrujnowanego miasta. Podejmuje się tego Pearl Prophet (Dayle Haddon), kobieta która zdecydowała się poświęcić swoje człowieczeństwo i pozwolić „przerobić się” na cyborga. Jako maszyna, musi przedostać się do ruin, zdobyć dane i wrócić do Atlanty w stanie Georgia, by skonsultować się z ostatnią ocalałą grupą naukowców. W drodze do celu, w Nowym Jorku, zostaje ona jednak porwana przez bandę, której szefem jest złowieszczy Fender Tremolo (Vincent Klyn). Fender żąda od Pearl dostarczenia mu leku, w tym celu wraz ze swoją anarchistyczną grupą zabiera ją na pokład statku kierującego się do Atlanty, uprzednio wyrzynając mieszczącą się nieopodal portu wioskę. Kobietę-cyborga ratuje przez przypadek Gibson Rickenbacker (Jean-Claude Van Damme). Dołącza do niego młoda kobieta (ocalała z porgromu wioski) Nady Simmons (Deborah Richter), która tłumaczy mu, że jej rodzina zginęła przez plagę, oraz że chce podążać wraz z nim za „Piratami”, by pomóc cyborgowi. Gibson, mniej zainteresowany lekarstwem, a bardziej eliminacją Fendera, pozwala dziewczynie uczestniczyć w wyprawie.

Gibsona prześladują traumatyczne retrospekcje. Okazuje się, że mężczyzna przeżył przed laty piekło; członkowie bandy Fendera zamordowali kochaną przez niego kobietę – klientkę, którą eskortował z miasta do odludnej wsi, oraz jej dzieci. Gibson sam miał zginąć, lecz cudem uniknął śmierci.

W trakcie podróży, pewnej nocy Nady oferuje Gibsonowi swoje ciało. Ten jednak odrzuca seksualną propozycję, gdyż jedynym postawionym przez niego jest celem dopaść Fendera. Wkrótce bohaterowie trafiają na bandę Tremolo. W opuszczonej hurtowni Gibson eliminuje licznych członków gangu, lecz w jednym z jego lojalnych członków rozpoznaje Haley, rzekomo zmarłą przed laty córkę swojej kochanki. Ucieczka przed pozostałymi członkami ekipy Fendera kończy się fiaskiem – Rickenbacker zostaje schwytany. „Piraci” torturują Gibsona okrutnie, by ostatecznie ukrzyżować go na maszcie opuszczonego, położonego na samotnej plaży statku. Haley przygląda się torturowanemu i następnie odchodzi z Fenderem. Pozostawiony na pełnym słońcu, ukrzyżowany Gibson spędza na krzyżu całą noc. Nad ranem, ledwo żywy, przytomnieje, ostatkiem sił łamie maszt i upada na ziemię. Na miejscu zjawia się Nady, która odwiązuje jego ramiona od masztu.

W Atlancie bohaterowie raz jeszcze spotykają Fendera. Nady i ostatni członkowie gangu, z wyjątkiem Haley, giną, aż w końcu na placu boju pozostaje jedynie Gibson i Fender. Po wyczerpującej walce, Tremolo zostaje ostatecznie nadziany na wielki hak i pozostawiony by skonał. Gibson i Haley prowadzą Pearl do celu jej podróży.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

USA US$ 10,166,459

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]