Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL) – sieć archiwów społecznych rozwijanych przy bibliotekach gminnych której celem jest ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego.

CATL powstały dzięki inicjatywie Ośrodka KARTA, realizowanej przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Bibliotekarki i bibliotekarze oraz wolontariusze biorący udział w projekcie zaangażowali się w pozyskiwanie, gromadzenie i digitalizację źródłowych materiałów, jak: dzienniki, pamiętniki, listy, kroniki, zdjęcia, dokumenty osobiste itp. oraz nagrywanie relacji świadków historii.

Materiały które trafiły do archiwów, pochodzą ze zbiorów mieszkańców danego terenu. Każda z instytucji, która włączyła się w działania, udostępnia zgromadzone archiwalia w wersji cyfrowej, na wydzielonej dla danego archiwum podstronie serwisu archiwa.org. W ramach projektu zgromadzono 15 tys. opisów zdjęć i dokumentów – począwszy od drugiej połowy XIX wieku, aż do końca ubiegłego stulecia[1]. Część z tych materiałów jest dostępna także online w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka KARTA[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia wyjęta z szuflad [online], wiadomosci.ngo.pl [dostęp 2017-09-18].
  2. Ewa Kołodziejska, Małgorzata Kudosz, Maciej Wyrwa, Biblioteki cyfrowe Ośrodka KARTA jako narzędzie do prezentacji zbiorów archiwistyki społecznej, „Biblioteka i Edukacja”, 0 (6), 7 października 2014, ISSN 2299-565X [dostęp 2017-09-18] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]