Cyklon Tracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy cyklonu. Zobacz też: miniserial o takim tytule.
Cyklon Tracy
Cyklon 5. kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Cyclone Tracy.jpg
Typ Cyklon tropikalny
Początek 21 grudnia 1974
Koniec 26 grudnia 1974
Najwyższa prędkość wiatru 240 km/h
Najniższe ciśnienie 950 hPa
Ofiary śmiertelne 71 osób
Dotknięte kraje Australia
Tracy 1974 track.png

Cyklon Tracy - cyklon tropikalny, który w Wigilię roku 1974 zniszczył miasto Darwin w Australii.

20 grudnia 1974 roku nad wodami Morza Arafura na północnym wybrzeżu Australii pojawiła się formacja chmur burzowych. Obserwowanemu za pomocą satelity meteorologicznego ESSA-8, cyklonowi nadano dzień później imię Tracy. Cyklon przesuwał powoli na południowy zachód od miasta Darwin. Sądzono, że ominie to miasto. Jednak 23 grudnia Tracy nagle zmienił trasę i zaczął się przemieszczać na wschód, wprost na Darwin. Na domiar złego zaczął gwałtownie przybierać na sile, osiągając czwarty, przedostatni stopień w skali siły cyklonów[1].

Mieszkańcy Darwin zostali zaskoczeni dokładnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Wiatr w porywach zaczął osiągać 300 km/h. W samym Darwin podmuchy wiatru miały prędkość 217 km/h. Huraganowi towarzyszyły potężne ulewy, które doprowadziły do masowych powodzi. Zginęło 71 osób, a dwadzieścia tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Siedemdziesiąt procent miasta Darwin zostało zrujnowanych. Straty oszacowano na koło 837 mln dolarów. Okazało się, że w momencie uderzenia w Darwin cyklon osiągnął piątą, ostatnią kategorię w skali siły cyklonów[1].

Tracy został uznany za najbardziej zwarty masowo cyklon w historii[1].

Po tragedii rozpoczęła się masowa ewakuacja ocalałych. W ciągu roku populacja spadła z 47 000 do 33 000[2]. Odbudowa miasta zajęła kilka lat i pochłonęła miliardy dolarów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cyklon Tracy | TwojaPogoda.pl, www.twojapogoda.pl [dostęp 2017-11-17].
  2. Jak Cyklon Tracy Zmiótł Darwin - Juli & Sam, whereisjuli.com [dostęp 2017-11-17] (pol.).