Cymbergaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cymbergaj – zespołowa lub indywidualna gra polegająca na przemieszczaniu na płaskiej powierzchni trzech lub większej liczby monet. Gra posiada wiele odmian, różniących się liczbą używanych monet, miejscem i zasadami rozgrywki.

Nazwa[edytuj]

Słowo cymbergaj najprawdopodobniej wywodzone jest z języka Jidysz i jest spolszczoną formą zwrotu tsi mir gaj - do mnie chodź. Nazwa ta nie jest odmieniana w języku polskim przez liczbę mnogą[1]. Dzisiaj słowo jest dobrze znane także w gwarze lwowskiej[2]. Współcześnie odnosi się również do Air Hockey'a, bądź stołu do tej gry.

Historia cymbergaja[edytuj]

Cymbergaj to gra z ponad stuletnią tradycją w Polsce. W każdej ze swych odmian był podwórkowo-szkolną grą, popularną szczególnie wśród dzieci i młodzieży w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Ślady tej popularności odnaleźć można m.in. w literaturze Adama Bahdaja czy Edmunda Niziurskiego. Współcześnie organizowane są nieoficjalne turnieje przez lokalne grupy wielbicieli tej gry - przede wszystkim są to turnieje indywidualne.

Podobnymi grami do cymbergaja szóstkowego są hokej stołowy[3] (ang. Billiard-Hockey) oraz piłka guzikowa[4]. Rozkwitły one mniej więcej w tym samym czasie co Cymbergaj. Pierwsza z nich pochodzi najprawdopodobniej z Czech a druga z Węgier. Dzisiaj są znane na całym świecie[3][4].

Zasady gry w cymbergaja[edytuj]

Cymbergaj podstawowy[edytuj]

Monety są rozmieszczone w formie wierzchołków trójkąta, przy czym jedna z monet musi być przemieszczona pomiędzy dwiema pozostałymi za pomocą uderzenia; np. grzebieniem lub ołówkiem w taki sposób, żeby nie zetknąć się z pozostałymi oraz żeby utworzony w ten sposób trójkąt był jak najmniejszy. Ważne, by uderzać monety na przemian i w jak najkrótszym czasie. Przegrywa ten, kto monetą dotknie innej monety lub nie utworzy trójkąta (np. układ monet nie pozwoli przeciwnikowi na przemieszczenie jednej z nich pomiędzy pozostałymi).

Cymbergaj grzebieniowy[edytuj]

Jest on równorzędną odmianą tej gry. Do gry także używa się trzech monet, jednak dwie z nich (z reguły większe, np. 2 zł) są stosowanie jako Zawodnicy, a trzecia (o wyraźnie mniejszej masie, np. 20gr) jako Piłka. Gra toczy się na boisku z zaznaczonym środkiem, polem karnym i bramkami jej celem jest strzelenie jak największej ilości goli przeciwnikowi, używając grzebieni do uderzania Zawodników, tak by przesuwać nimi piłkę w kierunku bramki przeciwnika.

Ogólne zasady gry są przeniesione z piłki nożnej, z zachowaniem rzutów karnych, fauli, rzutów wolnych, rożnych etc.

Cymbergaj szóstkowy[edytuj]

Popularną, lecz zmienioną w znacznym stopniu odmianą gry, jest cymbergaj szóstkowy.

Każdy gracz ma do dyspozycji drużynę złożoną z sześciu monet, które rozstawia na boisku, natomiast piłkę stanowi 1 grosz. Gracze uderzają monety na przemian, a głównym celem jest wbicie grosza do bramki. Reguły gry wzorowane są na przepisach gry w piłkę nożną i odpowiednio przystosowane do cymbergaja. Wymiary boiska do cymbergaja szóstkowego są dokładnie takie jak do piłki nożnej, z tym że metry zostały zamienione na centymetry. Zawodnicy danej drużyny mają naklejone na górnej powierzchni monety papierowe koszulki w jednolitych barwach charakterystycznych tylko dla tej jednej drużyny. Gracz wybiera nazwę swojej drużyny, a zawodnicy-monety otrzymują nazwiska. Mecz w cymbergaju szóstkowym trwa 2 x 15 minut.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy