Cyphellophora sessilis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyphellophora sessilis
Ilustracja
Brudna plamistość jabłek
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Eurotiomycetes

Rząd

Chaetothyriales

Rodzina

Cyphellophoraceae

Rodzaj

Cyphellophora

Gatunek

Cyphellophora sessilis

Nazwa systematyczna
Cyphellophora sessilis (de Hoog) Réblová & Unter.
PLOS ONE 8(5): e63547, 12 (2013)

Cyphellophora sessilis (de Hoog) Réblová & Unter. – gatunek workowców[1]. Pasożyt, u jabłoni jest jednym z patogenów wywołujących brudną plamistość jabłek i kropkowaną plamistość jabłek[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Cyphellophora, Cyphellophoraceae, Chaetothyriales, Chaetothyriomycetidae, Eurotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1999 r. Gert Sybren de Hoog nadając mu nazwę Phialophora sessilis. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu 2013 r. Martina Réblová i Wendy A. Untereiner[1].

Morfologia i fizjologia[edytuj | edytuj kod]

W Polsce badania tego gatunku prowadziła dr Ewa Mirzwa-Mróz w 2015 r. w Samodzielnym Zakładzie Fitopatologii SGGW w Warszawie. Wyizolowała go z plam na porażonych brudną plamistością jabłkach i gruszkach. Izolaty wykazały bardzo dużą zgodność (98-100%) z sekwencją nukleotydową tego gatunku w banku genów. Stanowiły 4,4% wszystkich grzybów wyizolowanych z plam na jabłkach i gruszkach. W hodowli in vitro na pożywkach PCA i SNA początkowo rozwijały się słabo, tworząc dość skąpe i hialinowe strzępki. Po kilku dniach zaczęły się jednak melanizować, a niektóre strzępki ulegały rozdęciu. W różnych miejscach grzybni, głównie w obrębie grzybni wegetatywnej zaczęły powstawać fialidy. Wytwarzane na nich konidia tworzyły zlepiony śluzem główkowaty pakiet. Konidiogeneza odbywała się enteroblastycznie, a na fialidach powstawały wyraźne kołnierzyki. Powstawały dwa typy konidiów różniące się rozmiarami. Niektóre konidia wtórnie tworzyły nowe konidia. Nie powstawały chlamydospory[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2016-12-09] (ang.).
  2. Three New Species of Cyphellophora (Chaetothyriales) Associated with Sooty Blotch and Flyspeck [online] [dostęp 2016-12-10].
  3. Ewa Mirzwa-Mróz. Autoreferat [online] [dostęp 2016-12-10].