Cyprian Brudkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyprian Brudkowski
Data i miejsce urodzenia

25 sierpnia 1925
Włocławek

Data śmierci

7 lutego 2004

Zawód, zajęcie

inżynier elektryk

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal „Za udział w walkach o Berlin” Medal 40-lecia Polski Ludowej Odznaka honorowa „Zasłużony dla Górnictwa RP”
Odznaka Nagrody Państwowej – awers

Cyprian Brudkowski (ur. 25 sierpnia 1925 we Włocławku, zm. 7 lutego 2004), inżynier elektryk, specjalista w zakresie napędu elektrycznego i energoelektroniki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Mieczysława i Łucji z Jaworskich. Naukę w gimnazjum przerwał wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 wraz z rodziną znalazł się we Lwowie. Po zajęciu iasta przez Sowietów, podjął naukę w Gimnazjum im. Sienkiewicza we Lwowie. W marcu 1940 został deportowany do Maryjskiej ASRR, gdzie pracował pod nadzorem NKWD przy karczowaniu lasu. W związku ze złym stanem zdrowia nie został przyjęty do oddziałów tworzonych przez gen. Władysława Andersa. Dopiero w maju 1943 zaciągnął się do polskiego wojska w Sielcach nad Oką. Po ukończeniu Centralnej Szkoły Podchorążych Wojska Polskiego w Riazaniu i mianowaniu na stopień podporucznika obejmuje dowództwo plutonu a następnie kompanii w macierzystej szkole. Po przeniesieniu szkoły do Krakowa, w czerwcu 1946 na własną prośbę opuścił wojsko i podjął przerwaną naukę w gimnazjum w Częstochowie, gdzie w 1948 zdał maturę[1].

Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, po studiach pracował w Katedrze Elektrotechniki Ogólnej na Wydziale Górniczym tej uczelni, następnie w Biurze Projektów Górniczych w Gliwicach.

Był zasłużonym działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), wieloletnim prezesem oddziału w Gliwicach (1972-1987); 1994-1998 prezes SEP.

Za działalność stowarzyszeniową nadano mu tytuł członka honorowego SEP.

Autor 24 patentów z dziedziny napędu elektrycznego maszyn oraz ponad 20 publikacji w czasopismach technicznych i na konferencje naukowo-techniczne[1].

Ordery i odznaczenia[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Leksykon prezesów stulecia SEP - Tydzień w SEP nr 203 [online], sep.com.pl [dostęp 2019-11-11].