Cyriak Rzymianin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Cyriak
Cyriacus
diakon
męczennik
Ilustracja
Data urodzenia

w III wieku

Data i miejsce śmierci

ok. 305
starożytny Rzym

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

8 sierpnia

Patron

pokrzywdzonych, ciężkiej pracy, Saint-Cierges w Szwajcarii, w czasie ciężkich pokus, jako obrońca przed złymi duchami, zimnem i niepogodą, przy epilepsji, opętaniu i w chorobach oczu

Cyriak Rzymianin (ur. w III wieku, zm. ok. 303-305 w Rzymie) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, męczennik, diakon, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

O jego życiu wiadomo niewiele. Był rzymskim arystokratą, który po nawróceniu na chrześcijaństwo wyrzekł się dóbr materialnych i rozdał je ubogim. Resztę życia spędził służąc niewolnikom pracującym w Łaźniach Dioklecjana. Z rozkazu Maksymiana (współrządcy Dioklecjana) został aresztowany, torturowany i ścięty przy Via Salaria około roku 305. Przypisuje się mu wypędzenie demona z córki cesarza Dioklecjana Artemisii, co spowodowało nawrócenie na chrześcijaństwo jej i jej matki św. Sereny. Miał również uwolnić od złego ducha córkę władcy Persji Szapura I.

Relikwie

Po egzekucji został pochowany przy Via Salaria. Później jego relikwie przeniesiono do Santa Maria in Via Lata w Rzymie. Jego relikwie znajdują się również w opactwie Saint Cyricus w Altorf w Alzacji.

Patronat

Św. Cyriaka wzywano w czasie ciężkich pokus i jako obrońcę przed złymi duchami, przy epilepsji, opętaniu i w chorobach oczu. Miał chronić przed zimnem i niepogodą. Jest patronem pokrzywdzonych, ciężkiej pracy, Saint-Cierges w Szwajcarii.

Dzień obchodów

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 8 sierpnia.

Cerkiew prawosławna wspomina świętego 7/20 lipca[a], tj. 20 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]