Cyril Newall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyril Newall, 1. baron Newall
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1886
Indie Brytyjskie
Data i miejsce śmierci 30 listopada 1963
Londyn
Gubernator generalny Nowej Zelandii
Okres od 1941
do 1946
Poprzednik lord Galway
Następca lord Freyberg
Odznaczenia
Order Łaźni
Order św. Michała i św. Jerzego
Order Imperium Brytyjskiego

Cyril Newall, 1. baron Newall - (ur. 15 lutego 1886 w Indiach - zm. 30 listopada 1963) - brytyjski wojskowy i polityk, dowódca Royal Air Force w pierwszych miesiącach II wojny światowej, gubernator generalny Nowej Zelandii w latach 1941-1946.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst, po czym wstąpił do armii. W latach 1911-1913 uzyskał kwalifikacje pilota wojskowego, a następnie został instruktorem pilotażu służącym w Indiach Brytyjskich. W czasie I wojny światowej walczył we Francji. W 1926 został zastępcą szefa sztabu sił powietrznych, zaś w 1935 objął stanowisko dowódcy sił RAF na Bliskim Wschodzie. W 1937 otrzymał nominację na szefa sztabu RAF, co było wówczas najwyższym stanowiskiem w tym rodzaju wojsk przeznaczonym dla oficera służby czynnej i oznaczało faktyczne dowództwo nad brytyjskim lotnictwem. Musiał odejść ze stanowiska w 1940 po tym, jak stanowczo sprzeciwiał się wspieraniu przez RAF upadającej Francji. Jego niechęć do angażowania się na kontynencie była spowodowana obawami przed utratą znacznych sił, które mogłyby się przydać w razie ataku Niemiec bezpośrednio na Wielką Brytanię (obawy te znalazły wkrótce potwierdzenie w postaci bitwy o Anglię).

Po odejściu z armii otrzymał niezwykle prestiżowe, choć w praktyce głównie ceremonialne, stanowisko gubernatora generalnego Nowej Zelandii. Zgodnie z oczekiwaniami, był gorącym orędownikiem udziału tego kraju w wojnie. Został także zapamiętany ze swoich wpadek podczas publicznych przemówień. Jedno z jego orędzi radiowych zaczynało się od apostrofy Chłopcy z Marynarki, panowie z wojsk lądowych i dżentelmeni z lotnictwa...

Po powrocie do Europy otrzymał dziedziczny tytuł szlachecki barona Newall. Po jego śmierci w 1963, tytuł przejął jego syn Francis.

Herb lorda Newall

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]