Cyril Ramaphosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cyril Ramaphosa
Matamela Cyril Ramaphosa
Cyril Ramaphosa in Tehran.jpg
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1952
Soweto
Południowa Afryka Wiceprezydent RPA
Okres od 26 maja 2014
Przynależność polityczna Afrykański Kongres Narodowy (ANC)
Poprzednik Kgalema Motlanthe

Matamela Cyril Ramaphosa (ur. 17 listopada 1952) – południowoafrykański polityk, prawnik, działacz związkowy i biznesmen, od 26 maja 2014 wiceprezydent RPA.

Młodość i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Ramaphosa urodził się w obozie Soweto, niedaleko Johannesburga. W 1971 ukończył Mphaphuli High School w Sibasa w Venda. W 1972 rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Limpopo.

W czasie studiów zaangażował się w działalność polityczną i wstąpił do Organizacji Studentów Południowej Afryki (SASO, South African Students Organistaion). Za organizowanie manifestacji został w 1974 zatrzymany na 11 miesięcy w miejscu odosobnienia. W 1976 został zatrzymany po raz drugi na okres 6 miesięcy. Po zwolnieniu kontynuował studia na University of South Africa (UNISA), które ukończył w 1981.

Działalność polityczna i związkowa[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu nauki, Ramaphosa wstąpił do Rady Związków Zawodowych Południowej Afryki (CUSA, Council of Unions of South Africa) jako jej doradca prawny. W 1982 w jej ramach powołał do życia Narodowy Związek Górników (NUM, National Union of Mineworkers).

Został wybrany jego sekretarzem generalnym i pozycję tę zajmował aż do czerwca 1991. Pod jego przywództwem liczba członków wzrosła z 6 tys. w 1982 do 300 tys. w 1992. Stanowiło to prawie połowę wszystkich pracowników w sektorze górniczym. Jako sekretarz generalny, Ramaphosa przewodził także największemu strajkowi w historii RPA.

W 1991 Ramaphosa został sekretarzem generalnym Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC, African National Congress). Odegrał wiodącą rolę w czasie negocjacji ANC z Partią Narodową w sprawie zniesienia apartheidu.

W wyniku pierwszych wolnych wyborów w kraju w 1994, Ramaphosa został członkiem parlamentu. 24 maja 1994 został wybrany przewodniczącym Zgromadzenia Konstytucyjnego i odgrywał centralną rolę w rządzie jedności narodowej.

Działalność pozapolityczna[edytuj | edytuj kod]

Z polityki wycofał się w styczniu 1997, gdy przegrał wyścig o prezydencką nominację z ówczesnym wiceprezydentem Thabo Mbekim.

Zaangażował się w działalność prywatną i biznesową. Został dyrektorem New Africa Investments Limited oraz szeregu innych firm.

W 2007 niektóre media spekulowały, że Ramaphosa może powrócić do polityki i wziąć udział w wyścigu prezydenckim w 2009.

Ramaphosa jest kawalerem licznych orderów i odznaczeń. W 1987 został laureatem szwedzkiej Nagrody im. Olofa Palmego.

Razem z byłym prezydentem Finlandii, Marttim Athisaarim został wyznaczony inspektorem do nadzorowania rozbrojenia IRA w Irlandii Północnej.

Ramaphosa jest również konsulem honorowym Islandii w RPA.

Wiceprezydent RPA[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Ramaphosa powrócił do polityki, został wiceprzewodniczącym Afrykańskiego Kongresu Narodowego, a 26 maja 2014 objął stanowisko wiceprezydenta tego kraju.

Cyril Ramaphosa jest żonaty, ma czworo dzieci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]