Przejdź do zawartości

Cyrulik Warszawski (pismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyrulik Warszawski
Ilustracja
„Cyrulik Warszawski”, winieta (1926)
Częstotliwość

tygodnik

Państwo

 Polska

Język

polski

Pierwszy numer

5 czerwca 1926[1]

Ostatni numer

15 września 1934[1]

Cyrulik Warszawski” – satyryczny tygodnik literacki wydawany w latach 1926–1934 w Warszawie, związany z obozem piłsudczykowskim i grupą literacką Skamander[1].

Został założony przez poetów wywodzących się z grupy Skamandra. Kolejnymi redaktorami (i często wydawcami) byli: Leon Osiński, Ludwik Fiszer, Leszek Serafinowicz (Jan Lechoń), M. Łubowski, J. Zimosz oraz Jerzy Paczkowski. Motto, jakie przyświecało Cyrulikowi, zaczerpnięte było z Pierre'a Beaumarchais'go i brzmiało Śmiejmy się! Kto wie, czy świat potrwa jeszcze trzy tygodnie.

Cyrulik Warszawski miał nakład w wysokości 25 tys. egzemplarzy. Został założony przy poparciu finansowym i organizacyjnym ówczesnego obozu rządzącego. Po przejęciu czasopisma przez warszawski koncern Dom Prasy S.A., Cyrulik przestał być drukowany w 1934 roku[2].

Współpracownicy Cyrulika Warszawskiego to m.in.:

Duży rozgłos przyniosły Cyrulikowi Warszawskiemu szopki polityczne wystawiane w latach 1927–1930.

Według raportu współpracownika SB z lat siedemdziesiątych, Antoni Słonimski w prywatnej rozmowie

Stwierdził, że w Encyklopedii Warszawy pod hasłem "Cyrulik Warszawski" jako reprezentantów humoru wymieniono Iwaszkiewicza i Wierzyńskiego. Czytelnik, który nie znajdzie ich nazwisk w rocznikach pisma, niech nie myśli, że go oszukano, bo wyjaśnienie jest proste-pisywali pod pseudonimami Jan Lechoń i Antoni Słonimski[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Encyklopedia Warszawy. Bartłomiej Kaczorowski (red. prowadzący). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 117–118. ISBN 83-01-08836-2.
  2. J. Łojek, J. Myśliński, W. Władyka, Dzieje prasy polskiej, Warszawa 1988, s. 118.
  3. Joanna Siedlecka, Kryptonim "Liryka" Słonimski, Dygat, Konwicki, 2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]