Cyryl Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cyryl Koburg
ilustracja
regent Bułgarii
Okres panowania od 28 sierpnia 1943
do 9 września 1944
Dane biograficzne
Dynastia Koburgowie
Data urodzenia 17 listopada 1895
Data śmierci 1 lutego 1945
Ojciec Ferdynand I Koburg
Matka Maria Luiza Burbon-Parmeńska
Odznaczenia
Order Świętych Cyryla i Metodego (Bułgaria) Order Świętego Aleksandra (Bułgaria) Order Waleczności III klasy (Bułgaria) Order Ernestyński (Saksonia) Święty Konstantyński Order Wojskowy Świętego Jerzego Order Orła Czarnego (Prusy) Królewski Order Domowy Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Krzyż Żelazny (1813) I Klasy

Książę Cyryl (bg. Кирил Сакскобургготски, Kirył Sachsen-Coburg-Gotha; ur. 17 listopada 1895, zm. 1 lutego 1945) – drugi syn cara BułgariiFerdynanda I i jego pierwszej żony – Marii Luizy Parmeńskiej. Młodszy brat Borysa III.

W okresie tzw. Królestwa Regencyjnego w Polsce (1916-1918) Cyryl był jednym z kandydatów do tronu. Miał poparcie cesarza Wilhelma II, ale oficjalnej kandydaturze sprzeciwił się ojciec, car Ferdynand I.

Po śmierci Borysa, 28 sierpnia 1943 roku, został przez parlament bułgarski ogłoszony regentem, do czasu osiągnięcia pełnoletności przez Symeona II, syna Borysa III. Po przejęciu władzy w Bułgarii przez komunistów Cyryl został uznany za winnego kolaboracji z Niemcami i skazany na śmierć. Wyrok wykonano.

Bibliografia[edytuj]