Cyryl Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyryl Koburg
ilustracja
regent Bułgarii
Okres od 28 sierpnia 1943
do 9 września 1944
Dane biograficzne
Dynastia Koburgowie
Data urodzenia 17 listopada 1895
Data śmierci 1 lutego 1945
Ojciec Ferdynand I Koburg
Matka Maria Luiza Burbon-Parmeńska
Odznaczenia
Order Świętych Cyryla i Metodego (Bułgaria) Order Świętego Aleksandra (Bułgaria) Order Waleczności III klasy (Bułgaria) Order Ernestyński (Saksonia) Krzyż Wielki na Łańcuchu Świętego Konstantyńskiego Orderu Wojskowego Świętego Jerzego Order Orła Czarnego (Prusy) Order Domowy Królewski Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Krzyż Żelazny (1813) I Klasy

Cyryl Koburg, bg. Кирил Сакскобургготски, Kirył Sachsen-Coburg-Gotha (ur. 17 listopada 1895, zm. 1 lutego 1945) – drugi syn cara Bułgarii, Ferdynanda I, i jego pierwszej żony, Marii Luizy Parmeńskiej, młodszy brat Borysa III.

W okresie tzw. Królestwa Regencyjnego w Polsce książę Cyryl był jednym z kandydatów do tronu. Miał poparcie cesarza Wilhelma II, ale oficjalnej kandydaturze sprzeciwił się ojciec, car Ferdynand I.

Po śmierci Borysa, 28 sierpnia 1943 roku, został przez parlament bułgarski ogłoszony regentem, do czasu osiągnięcia pełnoletniości przez Symeona II, syna Borysa III. Po przejęciu władzy w Bułgarii przez komunistów Cyryl został uznany za winnego kolaboracji z Niemcami i skazany na śmierć. Wyrok wykonano.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]