Przejdź do zawartości

Cyryl Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cyryl Koburg
Ilustracja
ilustracja herbu
regent Bułgarii
Okres

od 28 sierpnia 1943
do 9 września 1944

Dane biograficzne
Dynastia

Koburgowie

Data urodzenia

17 listopada 1895

Data śmierci

1 lutego 1945

Ojciec

Ferdynand I Koburg

Matka

Maria Luiza Burbon-Parmeńska

Odznaczenia
Order Świętych Cyryla i Metodego (Bułgaria) Order Świętego Aleksandra (Bułgaria) Order Waleczności III klasy (Bułgaria) Order Ernestyński (Saksonia) Krzyż Wielki na Łańcuchu Świętego Konstantyńskiego Orderu Wojskowego Świętego Jerzego Order Orła Czarnego (Prusy) Order Domowy Królewski Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Krzyż Żelazny (1813) I Klasy

Cyryl Koburg, bg. Кирил Сакскобургготски, Kirył Sachsen-Coburg-Gotha (ur. 17 listopada 1895, zm. 1 lutego 1945) – drugi syn cara Bułgarii, Ferdynanda I, i jego pierwszej żony, Marii Luizy Parmeńskiej, młodszy brat Borysa III.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W okresie tzw. Królestwa Regencyjnego w Polsce książę Cyryl był jednym z kandydatów do tronu. Miał poparcie cesarza Wilhelma II, ale oficjalnej kandydaturze sprzeciwił się ojciec, car Ferdynand I.

Po śmierci Borysa, 28 sierpnia 1943 roku, został przez parlament bułgarski ogłoszony regentem, do czasu osiągnięcia pełnoletniości przez Symeona II, syna Borysa III. Po przejęciu władzy w Bułgarii przez komunistów Cyryl został uznany za winnego kolaboracji z Niemcami i skazany na śmierć. Wyrok wykonano.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]