Cystolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cystolity w liściu pokrzywy zwyczajnej

Cystolity – kryształy węglanu wapnia będące wytworami ściany komórkowej występujące w komórkach niektórych roślin. Znajdują się one po wewnętrznej stronie błony komórkowej i tworzą różnych kształtów wyrostki.

Składają się one z celulozy inkrustowanej dużymi ilościami węglanu wapnia. Czasami cystolity wypełniają większą część komórki. Komórki zawierające cystolity zwykle różnią się kształtem i rozmiarem od innych, sąsiednich komórek tej samej tkanki (na ogół są większe). Czasami cystolity mogą w komórkach samoistnie zanikać.

Cystolity występują głównie u niektórych roślin z rodzin: akantowate (Acanthaceae), pokrzywowate (Urticaceae) i morwowate (Moraceae), jednak nie u wszystkich gatunków należących do tych rodzin. U niektórych roślin z rodziny morwowatych cystolity występują tylko w niektórych komórkach, szczególnie w komórkach włosków i skórki.

Nie jest znana przyczyna występowania cystolitów. Niektórzy przypuszczają, że spełniają one funkcję wydzielniczą, gromadząc nadmiar węglanu wapnia.

 Zobacz też: FitolityOtolit.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.