Cyteen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyteen
Autor C.J. Cherryh
Typ utworu powieść science fiction
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1988
Wydawca Warner Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2002
Wydawca Wydawnictwo Solaris
Przekład Jolanta Pers

Cyteen – powieść science fiction amerykańskiej pisarki C.J. Cherryh, opublikowana w 1988 roku przez Warner Books. W Polsce została wydana w trzech tomach w 2002 r. przez Wydawnictwo Solaris, w tłumaczeniu Jolanty Pers. Poszczególne tomy nosiły tytuły: Cyteen. Zdrada, Cyteen. Powtórne narodziny i Cyteen. Oczyszczenie. Książka w 1989 otrzymała nagrodę Hugo za najlepszą powieść oraz nagrodę Locusa dla najlepszej powieści s-f.

Książka jest częścią cyklu Era zbliżenia, w tym samym uniwersum rozgrywa się akcja powieści: Region Węża, Kupieckie szczęście, 40000 z Gehenny, Rimrunners, Punkt potrójny i Finity's End[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się na planecie Cyteen, stolicy Unii, gwiezdnego imperium. Ludzie tam mieszkający budują swą potęgę stosując najnowsze osiągnięcia biologii, genetyki i psychologii. Np. masowo klonuje się tu ludzi, tworząc z nich biologiczne roboty programowane za pomocą hipnotaśm. Gdy zamordowana zostaje rządząca Unią genialna i bezwzględna Ariana Emora jej następcy postanawiają wyprodukować jej klona. Powieść pokazuje walkę między zwolennikami a przeciwnikami dotychczasowych porządków oraz dorastanie klonu Ariane Emory[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. C. J. Cherryh, Kawerna.pl [dostęp 2018-07-16] (pol.).
  2. Cyteen. Zdrada C.J. Cherryh (pol.). lubimyczytać.pl. [dostęp 16 lipca 2018].