Cytosporoza jabłoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cytosporoza jabłoni (ang. Perennial canker[1]) – grzybowa choroba jabłoni wywołana przez dwa patogeny: Valsaria insitiva i Valsa malicola[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Choroba występuje głównie na jabłoniach osłabionych przez mróz lub zamierających z powodu braku wody. Pierwszym jej objawem są nekrozy kory na wierzchołkach młodych pędów. Później nekrozy te rozprzestrzeniają się w dół pędów, wreszcie rozległe nekrozy powstają na konarach. Nekrozy najpierw powstają wokół obumarłych sęczków oraz ran po cięciu i po złamanych pędach. W miejscu porażenia kora zmienia barwę na jasnobrunatną i pojawiają się na niej liczne, ciemne punkciki – pyknidia grzyba. Porażona kora obumiera i łuszczy się, odsłaniając ciemnosiwe i brunatne drewno, a porażone pędy obumierają. Przy silnym porażeniu następuje więdnięcie i obumieranie poszczególnych gałęzi[3].

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Wywołujące chorobę grzyby są saprotrofami i pasożytami słabości atakującymi osłabione rośliny przez rany. Ich rozwój stymuluje niedobór wody w miękiszu kory drzew. Zimują w postaci grzybni na porażonych częściach roślin[3].

Patogeny rozmnażają się głównie przez zarodniki konidialne. Zarodniki płciowe występują bardzo rzadko i nie odgrywają większej roli w ich cyklu życiowym[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

  • Nie dopuszczać do przesuszenia gleby,
  • wycinać porażone konary i usuwać z sadu obumarłe drzewa,
  • po cięciu lub gradobiciu zabezpieczać rany maściami sadowniczymi lub opryskiwać drzewa fingicydami benzimidazolowymi lub pochodnymi guanidyny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Perennial canker [online].
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. a b c d Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.