Cywilizacja zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cywilizacja zachodnia, Zachód, Okcydent, cywilizacja okcydentalna (łac. occidens, zachód) − cywilizacja społeczeństw współcześnie zamieszkujących państwa Europy Zachodniej, Europy Środkowej, Ameryki Północnej oraz Australię i Nową Zelandię. Pojęcie szersze od cywilizacji łacińskiej.

Kraje zaliczane do cywilizacji zachodniej zaznaczone są na ciemnoniebiesko (Samuel Huntington)

Cywilizacja zachodnia jest pojmowana szerzej niż Pierwszy Świat. Ekspansja cywilizacji zachodniej nosi miano okcydentalizacji.

Cywilizacja zachodnia powstała z połączenia kultury antycznej i chrześcijańskiej. Wraz z odkryciem Nowego Świata Zachód rozszerzył swoją kulturę na lądy pozaeuropejskie. Po wielkich odkryciach geograficznych z katolicyzmu wyodrębnił się protestantyzm. Oświecenie i rewolucja francuska, a także pozytywizm i marksizm osłabiły religijny wymiar cywilizacji zachodniej.

Różni autorzy w odmienny sposób wyznaczają zasięg cywilizacji zachodniej.

Krytyka[edytuj]

Zdaniem niektórych uczonych, np. Edwarda Saida, termin "cywilizacja zachodnia" został utworzony w sposób arbitralny w krajach rozwiniętych (w Europie i w USA) w celu uzasadnienia ich prawa do politycznej i ekonomicznej dominacji w stosunku do większości krajów Trzeciego Świata (nie zaliczanych do kręgu cywilizacji zachodniej). W oczach krytyków termin ten jest pozbawiony treści zarówno ekonomicznej (kraje "zachodnie" dzielą się wyraźnie na słabo i wysokorozwinięte), etnicznej (kraje te należą do odrębnych grup a nawet rodzin językowych) oraz kulturowo-religijnej (istnienie odrębnych kultur narodowych i silne zróżnicowanie wyznaniowe Zachodu). Dodatkowo intensywne procesy migracyjne w USA i w Europie Zachodniej oddziałują na kulturę poszczególnych narodów i wnoszą do niej elementy nieznane krajom Zachodu (np. związane z kuchnią, muzyką czy sportem), tak, iż nie można obecnie już mówić o istnieniu "czystej", "autentycznej" cywilizacji zachodniej. Ponadto nierozstrzygnięte spory o to, czy takie wielonarodowościowe kraje jak. np. Rosja, Ukraina albo Bułgaria należą, czy też nie, do kręgu cywilizacji zachodniej również wskazywałyby na bezużyteczność i bezzasadność tego terminu.[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]