Człowiek w labiryncie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Człowiek w labiryncie
The Man in the Maze
Autor Robert Silverberg
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1969
Wydawca Sidgwick & Jackson
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1973
Wydawca Iskry
Przekład Zofia Kierszys

Człowiek w labiryncie (tytuł oryg. ang. The Man in the Maze) – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Roberta Silverberga, opublikowana w 1969 r. przez wydawnictwo Sidgwick & Jackson. W Polsce wydana w 1973, w serii Fantastyka-Przygoda wydawnictwa Iskry, w tłumaczeniu Zofii Kierszys.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Były kosmonauta Muller, odrzucony przez ludzkość po obdarzeniu przez Obcych darem niekontrolowanego emitowania swych uczuć, zaszywa się w niedostępnym labiryncie na odległej planecie. Kiedy Ziemia natrafia na gatunek, który niszczy kolonie ludzkie, nie uważając Ziemian za istoty myślące, jego zdolność może okazać się decydująca w ocaleniu gatunku ludzkiego. Na Lemnos przybywa wyprawa, która ma za zadanie wywabić Mullera z jego kryjówki i przekonać do podjęcia niebezpiecznej misji.

Fabuła jest inspirowana klasycznym dramatem Sofoklesa Filoktet, a postacie Mullera, Boardmana i Rawlinsa odpowiadają Filoktetowi, Odyseuszowi i Neoptolemosowi. Także akcja rozgrywa się na planecie Lemnos, podobnie jak dramat Sofoklesa na wyspie o tej samej nazwie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Neil Gaiman: The Wound that Never Heals: an Introduction (ang.). Neil Gaiman site, 2002-06. [dostęp 2019-07-30].