Człowiek z Cheddar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Człowiek z Cheddar (ang. Cheddar Man) – nazwa paleontologicznego znaleziska pozostałości ludzkiego szkieletu, odkrytego w 1903 roku w jaskini Gough's Cave w wąwozie Cheddar Gorge, w pobliżu wsi Cheddar w Anglii. Szkielet datowany jest na okres mezolitu, około 7150 p.n.e. Są to najstarsze znalezione dotychczas szczątki oraz jedyne takie odkryte na terenie Wysp Brytyjskich[1].

Wyniki badań czaszki wykazały znajomość pośmiertnego przygotowywania i przetworzenia ludzkich zwłok pod konsumpcję (kanibalizm). Sposób nacięć oraz blizny na czaszce sugerują, że taki sposób kształtowania był poprzedzony przygotowaniem tkanek miękkich, w tym szpiku kostnego z żuchwy, pod spożycie. Podobne nacięcia i uszkodzenia są identyczne z tym znalezionymi na innych ciałach ssaków w jaskini[1].

Szczątki zostały odnalezione w 1903 roku i przebywały w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. W 1996 roku rozpoczęto badania genetyczne prowadzone przez Briana Sykesa, profesora genetyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Szkielet został przewieziony do Instytutu Genetyki Molekularnej w Oksfordzie, gdzie z zęba trzonowego pobrano próbki materiału genetycznego. Następnie materiał porównano z materiałem DNA dwudziestu ochotników z okolic znaleziska. U jednej osoby, Adriana Targetta, znaleziono bliskie podobieństwo genetyczne, udowadniając że jest on bezpośrednim potomkiem w linii żeńskiej człowieka, żyjącego na tym terenie w okresie mezolitu[2][3]. Sykes opisy badań wraz z innymi podobnymi opublikował w swojej książce traktującej o teorii genetyki mitochondrialnej człowieka pt. The Seven Daughters of Eve.

Replika szkieletu człowieka z Cheddar znajduje się w muzeum we wsi na wystawie zatytułowanej Cheddar Man and the Cannibals[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Earliest Directly-Dated Human Skull-Cups (ang.). plosone.org.
  2. Sarah Lyall: Tracing Your Family Tree to Cheddar Man's Mum (ang.). The New York Times, 1997-03-24.
  3. Norman Davies: Wyspy. Historia. przekład: Elżbieta Tabakowska. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2012, s. 41. ISBN 978-83-240-2222-9.
  4. Controversial Cheddar Man and the Cannibals museum opens (ang.). BBC.