Człowiek z Kennewick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Człowiek z Kennewick (ang. Kennewick Man) – nazwa paleoantropologicznego znaleziska szkieletu prahistorycznego człowieka. Przypadkowego odkrycia dokonano 28 lipca 1996 roku na brzegu rzeki Kolumbia, blisko miasta Kennewick w hrabstwie Benton na środkowym południu stanu Waszyngton w Stanach Zjednoczonych. Przechowywany jest obecnie w Burke Museum na University of Washington.

Szkielet datowany jest na 7600-7300 lat p.n.e. Zachował się w niemal idealnym stanie, brakuje jedynie mostka oraz kilku kości kończyn. Należał do mężczyzny zmarłego w wieku ok. 45-50 lat, wzrostu około 170-175 cm, smukłej budowy. Szczęka posiada kompletne uzębienie. Ślady na kościach świadczą, iż w ciągu swojego życia człowiek z Kennewick doznał licznych złamań i urazów[1].

Znalezisko szybko wzbudziło sensację, człowiek z Kennewick nie przypomina bowiem współczesnych Indian. Początkowo na podstawie pobieżnej analizy anatomicznej dokonano kontrowersyjnego sklasyfikowania go jako człowieka należącego do rasy europeidalnej. Po dokładniejszych badaniach antropologicznych stwierdzono jednak, iż prezentuje raczej typ zbliżony do Ajnów lub Polinezyjczyków. Fakt ten ożywił dyskusję na temat pochodzenia ludności paleoindiańskiej i ewentualnego zasiedlenia kontynentu amerykańskiego w kilku falach migracyjnych.

Szkielet jest przedmiotem sporu pomiędzy archeologami a Indianami, którzy uważają iż są to kości ich przodka, wobec czego powinny na podstawie federalnej Ustawy o ochronie i repatriacji grobów tubylczych Amerykanów (NAGPRA) zostać pochowane zgodnie z plemiennym obyczajem. Ponieważ został znaleziony na terenie należącym do wojska, stanowi formalnie własność Korpusu Inżynieryjnego Armii USA. W 2000 roku ówczesny sekretarz zasobów wewnętrznych Bruce Babbitt na skutek skarg polecił zwrócić szczątki Indianom. Dwa lata później sąd okręgowy uznał jednak roszczenia Indian za nieuzasadnione, powołując się na prawo do swobodnych badań naukowych. Przedstawiciele plemion Nez Perce, Wannapum, Colville i Umatilla złożyli odwołanie od tego wyroku do sądu apelacyjnego. W lutym 2004 roku apelacja została oddalona.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. James C. Chatters: Kennewick Man (ang.). mnh.si.edu. [dostęp 2014-02-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyclopedia of American Indian History. edited by Bruce E. Johansen and Barry M. Pritzcker. T. 2. Santa Barbara: ABC-CLIO, 2008.
  • The Oxford Companion to Archaeology. edited by Neil Asher Silberman. T. 2. Oxford: Oxford University Press, 2012.