Czarna Góra (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne szczyty o tej nazwie.
Czarna Góra
Wierzchołek Czarnej Góry
Wierzchołek Czarnej Góry
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 1205 m n.p.m.
Wybitność 156 m
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Czarna Góra
Czarna Góra
Ziemia50°15′06,71″N 16°48′17,60″E/50,251864 16,804889

Czarna Góra (dawniej niem. Schwarzer Berg) – szczyt 1205 m n.p.m. w ramieniu Żmijowca w Masywie Śnieżnika, którego przedłużeniem jest pasmo Krowiarek (sama Czarna Góra do nich jednak nie należy – granicą między tymi pasmami jest Przełęcz Puchaczówka, położona ok. 1,5 km na północ od szczytu i blisko 350 m poniżej niego).

Geografia[edytuj]

Północne i południowe stoki Czarnej Góry wznoszą się ponad grzbiet Żmijowca i Krowiarek na wysokość 150-300 m. Stoki wschodnie i zachodnie są znacznie dłuższe, opadając, odpowiednio, 500-700 m w dolinę Siennej i ku Rowowi Górnej Nysy.

Czarna Góra jest doskonale widoczna z niemal całej ziemi kłodzkiej jako wysoki i stromy szczyt, kontrastujący z szeroką kopułą Śnieżnika. Jest z nim często mylona, ponieważ z dna Kotliny Kłodzkiej wydaje się być od niego wyższa. Nazwa góry (dawniej niem. Schwarzer Berg) przypuszczalnie wzięła się stąd, że porośnięty lasem szczyt oglądany był zwykle od północnej, ciemnej strony.

Budowa geologiczna[edytuj]

Masyw Czarnej góry zbudowany jest z gnejsów należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Jedynie północno-wschodnie, dolne partie zboczy zbudowane są z łupków łyszczykowych serii strońskiej. Pod szczytem, od wschodniej strony znajduje się rozległe głazowisko (gołoborze).

Infrastruktura[edytuj]

Żmijowiec i Czarna Góra widziane ze Śnieżnika

Na północnym stoku Czarnej Góry, kilkaset metrów od szczytu, znajduje się maszt nadajnika telewizyjnego, stojący na zamkniętym terenie. Światła tego obiektu są przy bezchmurnej pogodzie widoczne z wielu kilometrów, stanowiąc dobry punkt orientacyjny. Na samym szczycie od 2001 stoi drewniana wieża widokowa.

Na jej północno-wschodnim zboczu, we wsi Sienna, otwarto na początku tego wieku ośrodek narciarski o tej samej nazwie.

Wieża widokowa[edytuj]

Wieża widokowa na szczycie

Drewniana, 14 m wieża widokowa wybudowana została w 2001 r.[1] przy okazji budowy ośrodka narciarskiego.

Turystyka[edytuj]

Przez Czarną Górę przechodzą piesze szlaki turystyczne:

W okolicach Czarnej Góry znajduje się wiele tras rowerowych o różnym poziomie trudności, w tym 3 trasy do kolarstwa zjazdowego. Jedna z nich zaliczana jest do najtrudniejszych w Polsce[2]. W 2009 odbyła się tam edycja Pucharu Polski w downhillu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Czarna Góra – wieża widokowa. turystaklodzki.pl. [dostęp 22.12.2014].
  2. Park Rowerowy (pol.). [dostęp 2010-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]