1 Warszawska Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta Czarna Jedynka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczep 1 Warszawskich Drużyn Harcerskich im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka”
Organizacja harcerska Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Rodzaj jednostki Szczep
Jednostka nadrzędna Okręg Mazowiecki ZHR
Jednostki podległe 1 pWDH, 1 WDW „Czarni Bracia”
Rok powstania
pierwszych drużyn
1911
Komendant (przewodniczący) phm. Maciej Górski HR
Adres siedziby ul. Wiktorska 30/32
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Szczep 1 WDH im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Szczep 1 WDH im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka””
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szczep 1 WDH im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka””
Ziemia52°12′00,5″N 21°00′53,8″E/52,200139 21,014944
Strona internetowa

1 Warszawska Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka” – jedna z najstarszych polskich drużyn harcerskich założona w 1911, od 1919 w VI Gimnazjum, a potem Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie.

Szczep jest członkiem Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1911 roku Stefan Pomarański założył w szkole[a] nielegalną drużynę skautową, na której patrona wybrano Romualda Traugutta. Na jego pamiątkę harcerze 1 WDH nosili czarne chusty, stąd znani byli w Warszawie jako „Czarna Jedynka”. W 1913 roku delegacja 1 WDH, jako jedna z trzech z Polski, wzięła czynny udział w zlocie skautów w Birmingham. Wakacje 1920 roku drużyna spędziła na obozie pod Łomżą, lecz w połowie lipca „rozleciała się”, ponieważ wszyscy harcerze wstąpili do wojska, by walczyć z bolszewikami w wojnie polsko-bolszewickiej.

W następnych latach działalność drużyny była coraz lepiej zorganizowana i 1 WDH wysunęła się na czołowe miejsce w Warszawskiej Chorągwi ZHP. W czasie wakacji 1927 roku założyła stały 40-dniowy obóz pod namiotami i szałasami w Morgownikach nad Narwią koło Nowogrodu. W czasie obozu uporządkowano zaniedbane mogiły bratnie studentów ochotników poległych w walkach z bolszewikami, a następnie uroczyście złożono hołd bohaterom. Nabożeństwo w kościele, udział drużyn ze sztandarami, warty honorowe, wieniec z szarfą: „1 WDH – bohaterom” pozostawiły niezatarte wrażenie. Liczne ogniska z udziałem okolicznej ludności przyczyniły się do wzajemnego poznania.

Rozkazem Komendy Chorągwi Warszawskiej ZHP z dnia 16 lutego 1929 drużyna otrzymała nazwę „Czarnej Jedynki” i od tej chwili jej oficjalna nazwa brzmi: Pierwsza Warszawska Drużyna Harcerska im. Romualda Traugutta „Czarna Jedynka”.

  • 1939–1945 – w czasie okupacji harcerze z Czarnej Jedynki walczyli w Szarych Szeregach, do jawnej pracy wrócili w 1945 roku
  • 1949 – w 1949 roku rozwiązali drużynę, której groziło wcielenie do Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej
  • 1957 – reaktywowana 27 lutego 1957 roku 1 Warszawska Drużyna Harcerzy im. Romualda Traugutta. Pierwszym drużynowym był profesor geografii Stanisław Zawadzki („Zorro”), Janusz Ankudowicz i Andrzej Janowski byli jego przybocznymi. Tak było przez pierwsze pół roku, a później powstały dwie drużyny.
  • 1962 – według relacji Marka Barańskiego: „Rok po mojej maturze (1961) doszliśmy do wniosku, że zmienia się tak sytuacja w harcerstwie, że prowadzenie drużyny jest niemożliwe. Zmieniał się system, wprowadzano te metody Kuronia, walterowskie i nam się to tak nie podobało, że rozwiązaliśmy drużynę. A po roku doszedłem do wniosku, że można prowadzić drużynę. Z Jerzym Kijowskim odtworzyliśmy drużynę. Na początku prowadziłem drużynę z Kijowskim, a potem sam... Wewnątrz drużyny czuliśmy się tak, jakby nie było komunizmu, po prostu”.
  • 1968 – został wyremontowany pełnomorski jacht „Zjawa”, po czym odbył się rejs po Adriatyku. W 1968 roku wymyślono nową koncepcję pracy, której autorami byli Janusz Kijowski i Wojciech Onyszkiewicz, i stworzono tak zwaną „Gromadę Włóczęgów”. „Gromada Włóczęgów” miała spełniać trzy funkcje: kręgu starszoharcerskiego przygotowującego instruktorów dla drużyny i wypracowującego koncepcje jej działania, klubu dyskusyjnego, środowiska skupiającego młodzież opuszczającą drużynę. „Gromada Włóczęgów” była wzorowana na podobnych kręgach harcerskich, m.in. przedwojennej „Gromadzie Włóczęgów” 13 Wileńskiej Drużyny Harcerskiej.
  • 1969 – rozpoczęły się spotkania „Gromady”. Każdy członek „Gromady” mógł wprowadzić jeszcze jedną osobę, zapraszano też niektórych nauczycieli. Aktywnymi członkami „Gromady” byli w tym okresie: Jerzy („Kij”) Kijowski (fizyk, starszy brat Janusza), Andrzej Celiński, Michał Kulesza („Kuszelas”), prawnik, autor projektu reformy samorządowej, Piotr Naimski, biochemik, członek KOR-u, Wojciech Onyszkiewicz, historyk, członek KOR-u. Rolę moderującą odgrywał przez cały czas istnienia „Gromady” Andrzej Janowski. Tematyka spotkań obejmowała problemy społeczne i polityczne nurtujące młodzież i młodą inteligencję w końcu lat 60. oraz różne zagadnienia z dziedziny socjologii, psychologii czy literatury. W najlepszym swoim okresie „Gromada” liczyła ok. 150 osób i była jedynym z nielicznych w tamtym okresie miejsc swobodnej wymiany myśli. Najaktywniejsi wtedy, tzn. w latach 70., to Marek Barański (historyk), Ludwik Dorn (socjolog), Urszula Doroszewska (socjolog, od 2008 ambasador RP w Gruzji), Wojciech Fałkowski (historyk, w latach 1975–1977 nauczyciel u Reytana), Dariusz Kupiecki (informatyk, redaktor „Robotnika”), Krzysztof Łączyński (filolog). Jedną z pierwszych akcji „Gromady” było oddawanie krwi dla robotników Wybrzeża po wydarzeniach Grudnia 1970[1]. Tematy niektórych spotkań: Co robić nad Wisłą? (Jan Strzelecki), System oświaty w Polsce i jego nowa reforma (Anna Radziwiłł i Ireneusz Gugulski), Inteligencja między nijakością a pragmatyzmem (Tadeusz Mazowiecki), Współczesny neokonserwatyzm (Marcin Król), Formy aktywności młodzieży (Aleksander Kamiński), ale też Młoda poezja: jej charakter, kierunki rozwoju, aspiracje, przedstawiciele (Zbigniew Jaskuła), Psychoterapia i jej znaczenie społeczne (Jacek Jakubowski), Ruch walterowski w ZHP (Seweryn Blumsztajn).

Około 1962 drużyna uczestniczyła w akcji Warmia i Mazury, według Ładysława Nekandy-Trepki: „Uczestniczyliśmy w akcji Warmia i Mazury, to była inicjatywa starszoharcerskiej drużyny akademickiej. Chodziło o odbudowywanie strat, które poniosła Polska na skutek działania komunistów i SB, chodziło o przekonywanie autochtonów do polskości. Jeździliśmy tam, by pomagać w pracach polowych, ja sam jednego roku prowadziłem we wsi przedszkole, organizowaliśmy ogniska, chodziliśmy czwórkami do kościoła”.

Pod koniec lat 60. drużyną kierowała grupa instruktorów: Antoni Macierewicz, Marek Barański, Janusz Kijowski, Wojciech Onyszkiewicz, Piotr Naimski, którzy działalność harcerską łączyli z działalnością skierowaną przeciwko PZPR i uzależnieniu PRL od ZSRR[1].

Po stłumieniu protestów robotników w Czerwcu 1976 środowisko „Czarnej Jedynki” podjęło akcję pomocy dla rodzin aresztowanych. Byli harcerze „Czarnej Jedynki” dążyli do zinstytucjonalizowania pomocy niesionej prześladowanym. 11 września 1976 roku Macierewicz, Naimski i Onyszkiewicz opracowali wstępną wersję dokumentu powołującego Komitet Obrony Robotników[1].

Wychowankowie 1 WDH[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Do 30 czerwca 1919 było to Gimnazjum Rychłowskiego, dopiero od tej daty posiadające imię Tadeusza Rejtana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Grzegorz Waligóra. KOR – geneza. „Biuletyn IPN”. 5–6 (76–77), s. 14–24, 2007. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]