Czarna Perła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnego okrętu. Zobacz też: Czarna perła – inne znaczenia.
Czarna Perła

Czarna perła (ang. Black Pearl) – fikcyjny okręt piracki z XVII wieku, występujący w serii Piraci z Karaibów.

Służba Beckettowi[edytuj | edytuj kod]

Jack Sparrow pracował dla Kompanii Wschodnioindyjskiej przewożąc towary. Gdy Lord Cutler Beckett nakazał mu przewiezienie niewolników, ten wpierw zgodził się, lecz później zdecydował się ich uwolnić. Beckett był wściekły i nakazał spalić jego statek – „Niegodziwą Dziewkę” (ang. „Wicked Wench”), zaś Jacka obwołał piratem i na prawym nadgarstku wypalił mu literę „P”. Sparrow spotkał Davy’ego Jonesa i wynegocjował z kapitanem Latającego Holendra, że wyciągnie mu on jego statek z głębin. Zapłatą miało być 100 lat służby na Latającym Holendrze po 13 latach bycia kapitanem. Jones podniósł statek z dna, a Jack Sparrow przemianował na „Czarną Perłę” i żeglował nim jako pirat.

Bunt i powrót do dawnego właściciela[edytuj | edytuj kod]

Sparrow niedługo żył jako pirat-kapitan. Jego pierwszy oficer Hektor Barbossa dowiedział się od niego o Isla de Muerte i skarbie. Barbossa wzniecił bunt, porzucił Jacka na bezludnej wyspie i wykorzystywał statek do własnych celów. I tak 10 lat Perła była postrachem Karaibów i ustępowała tylko najpotężniejszym okrętom. Następnie Barbossa zaatakował Port Royal i odpłynął z Elizabeth na wyspę umarłych. Tam odkrył, że nie jest spokrewniona z Billem Sznurówką i wkrótce spotkał Jacka Sparrowa. Nie zabił go, ale ścigał okręt na którym przybył Sparrow. Dawny kapitan trafił na wyspę, na której porzucono go za pierwszym razem, lecz dzięki towarzyszącej mu pannie Swann, Sparrow wydostał się wraz ze Śmiałkiem – najpotężniejszym znanym okrętem na Karaibach. Dzięki negocjacjom przeklęta załoga Perły zaatakowała okręt Brytyjski. Mimo kilku okoliczności Jack w końcu ponownie został kapitanem Czarnej Perły.

Skrzynia Umarlaka[edytuj | edytuj kod]

Jack zdawał sobie sprawę, że niedługo minie 13 lat odkąd dogadał się z Davym Jonesem. Zinfiltrował turecką twierdzę więzienną i zdobył kawałek szmaty z odciśniętym kluczem do Skrzyni Umarlaka. Wrócił na Perłę i spotkał „Sznurówkę”, który teraz był podwładnym Jonesa. Po tej rozmowie ścigany przez lewiatana Jonesa odwiedził m.in. Isla Pelegotos, Tortugę i Isla Cruces. Na tej ostatniej wyspie znalazł zakopaną skrzynię z sercem Davy’ego Jonesa. Toczył z Willem (który dostarczył klucz) i Norringtonem potrójny pojedynek. W końcu wrócił na Czarną Perłę, która zaczęła uciekać przed Holendrem. Perłę zaatakował Kraken i po długiej walce została zabrana do Luku Davy’ego Jonesa wraz z Jackiem Sparrowem.

Na krańcu świata[edytuj | edytuj kod]

Perła i jej kapitan byli w pułapce, lecz w końcu okręt trafił do normalnego świata gdzie udał się do miasta wraków. Po konklawe piratów Czarna Perła ostrzeliwała się z Latającym Holendrem. Na Holendrze Sparrow przebił serce Jonesa ręką na pół martwego Williama. Will został kapitanem Holendra i wspólnie z Perłą zniszczył okręt Becketta. Potem Perła trafiła w ręce odrodzonego Barbossy.

Na nieznanych wodach[edytuj | edytuj kod]

W kolejnym filmie okazuje się, że Barbossa stracił ją na rzecz Czarnobrodego. Jack w końcu odzyskał Perłę uwięzioną w butelce na statku Queen Anne’s Revenge kapitana Czarnobrodego.